Na czym polega choroba niedokrwienna serca?

Na czym polega choroba niedokrwienna serca?

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2022

Choroba niedokrwienna serca to poważna choroba, która pojawia się, gdy do serca nie dociera odpowiednia ilość krwi. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na jej temat.

Choroba wieńcowa to inaczej choroba niedokrwienna serca. Jak sama nazwa wskazuje, wywołuje ją niedokrwienność, czyli brak odpowiedniego przepływu krwi do serca.

Najczęściej pojawia się w wyniku arteriosklerozy. Kiedy na ściankach tętnic, przez które krew płynie do serca, odkładają się małe i duże płytki tłuszczu, zmniejsza się przepływ krwi do serca. W związku z tym serce nie ma wystarczającej ilości tlenu, którego potrzebuje do pracy.

W chorobie niedokrwiennej serca dochodzi do zatkania lub zmniejszenia przepływu w tętnicach wieńcowych. Te naczynia krwionośne to małe rureczki, które transportują krew do mięśnia sercowego, znanego jako miokardium.

Arterioskleroza nie rozwija się z dnia na dzień. Wprost przeciwnie, jest to powolny proces, który trwa całe lata. W tym okresie na ścianach tętnic powoli odkładają się się pozostałości tłuszczu, cholesterolu, kolagenu i niektóre komórki zapalne, takie jak limfocyty.

Choroba niedokrwienna serca to główna przyczyna śmierci w krajach rozwiniętych. Lekarze szacują, że u 5 spośród 10 osób cierpiących na to schorzenie pojawiają się poważne epizody, takie jak dławica piersiowa czy ostry zawał mięśni sercowego.

Czynniki ryzyka wpływające na rozwój choroby niedokrwiennej serca

Chociaż główną przyczynę choroby niedokrwiennej serca stanowi arterioskleroza, to wiemy, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Prawdopodobieństwo jej rozwoju wzrasta wraz z występowaniem niektórych naturalnych czynników czy nawyków życiowych.

Publikacja zamieszona w magazynie Electronic Medical Journal wymienia następujące czynniki ryzyka:

  • Wiek: Wraz z wiekiem zwiększa się częstotliwość występowania choroby niedokrwiennej cecha.
  • Bycie mężczyzną: Choroba niedokrwienna serca pojawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jednak ryzyko jej wystąpienia u kobiet zwiększa się, gdy wchodzą one w okres menopauzy.
  • Wysoki poziom cholesterolu: Jeśli poziom cholesterolu u danej osoby utrzymuje się długo na wysokim poziomie, znajduje się ona w grupie ryzyka, ponieważ płytki miażdżycowe składają się głównie z tłuszczu.
  • Tytoń: Palacze zmagają się z o wiele większym ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca niż osoby, które nie palą. Od wielu lat wiadomo, że ten zły nawyk jest związany z chorobami serca.
  • Choroby przewlekłe: Istnieją dwie patologie, które mogą prowadzić do wystąpienia komplikacji w postaci choroby niedokrwiennej serca: cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Pacjenci cierpiący na te choroby muszą uważnie kontrolować swój stan zdrowia, aby nie doprowadzić do wystąpienia epizodu prowadzącego do ich śmierci.
  • Siedzący tryb życia: Brak aktywności fizycznej kryje się za licznymi problemami zdrowotnymi, które dręczą ludzi. W bardziej rozwiniętych krajach częściej występuje brak ruchu w formie ćwiczeń fizycznych. Tym samym objawy związane z chorobą niedokrwienną serca pojawiają się częściej.
  • Otyłość: Otyłość to kolejny poważny czynnik ryzyka, który pojawia się w społeczeństwach rozwiniętych. Wysoka waga wywołuje wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz zaburzenia przemiany materii, które zmieniają cholesterol i oczywiście wywołują arteriosklerozę.
Arterioskleroza

Choroba niedokrwienna serca i jej rodzaje

Choroba niedokrwienna serca rozwija się niezauważalnie, powoli i stopniowo do momentu, w którym zacznie dawać jakiekolwiek objawy. Może przejawiać się na przy różne sposoby, które opiszemy poniżej.

1. Stabilna dławica piersiowa

Stabilna dławica piersiowa to ból w okolicy serca, który jest nawracający, czyli powtarza się z podobną częstotliwością. Epizody bólowe zazwyczaj nie trwają zbyt długo, często około 10 minut, chociaż dla pacjentów okres ten wydaje się nieskończonością.

Jak opisano w Medline Plus, jest to przytłaczający ból w klatce piersiowej, jakby ktoś bardzo mocno ją uciskał.

2. Niestabilna dławica piersiowa

Niestabilna dławica piersiowa to dławica piersiowa, która rozwinęła się i stała się nieprzewidywalna. Nie jest to już zawsze taki sam i powtarzający się ból w klatce piersiowej, ale może pojawić się w każdym momencie, nawet podczas odpoczynku.

Badanie opublikowane w Cuban Journal of Biomedical Research sugeruje, że ból jest bardziej intensywny i promieniuje z klatki piersiowej do lewej ręki i szyi. To objaw, który ostrzega daną osobę, że może doznać zawału serca.

Kiedy lekarze starają się ją zdiagnozować, mogą nie odnaleźć żadnych oznak w elektrokardiogramie.

3. Ostry zawał mięśnia sercowego

To najpoważniejszy i wiążący się z ryzykiem śmierci epizod choroby niedokrwiennej serca. W tym przypadku ból w klatce piersiowej jest intensywny i staje się prawie nie do zniesienia.

Ból jest długotrwały i nie ustaje. Czasami może trwać od 20 do 30 minut. Towarzyszą mu inne objawy, takie jak krótki oddech, pocenie się, wymioty i niepokój. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Mężczyzna z bólem w klatce piersiowej

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Istnieją trzy różne sposoby leczenia choroby niedokrwiennej serca. Wybór najlepszej z nich zależy od obrazu klinicznego, stopnia zaawansowania zatorów tętnic wieńcowych oraz stanu pacjenta. Zaliczamy do nich:

  • Farmakoterapię: Lekarz przepisze pacjentowi z zatkanymi tętnicami wieńcowymi różne leki, w tym leki hamujące działanie płytek.
  • Angioplastykę: Ta procedura stosowana w przypadku pacjentów znajdujących się w dość stabilnym stanie. Polega na wejściu do układu krążenia pacjenta za pomocą cewnikowania i naprawieniu zatorów znajdujących się w tętnicach wieńcowych.
  • Operację: Operację przeprowadza się w przypadku zawału serca lub jeśli podawane leki nie działają. Istnieją różne techniki operacyjne, które są wykorzystywane w celu przywrócenia krążenia do mięśnia sercowego, w tym bypass.

Już pierwsze objawy bólu w klatce piersiowej powinny skłonić Cię do odwiedzenia lekarza w celu wykonania odpowiednich badań. Wczesne wykrycie choroby pozwala uchronić się przed wystąpieniem poważnych powikłań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Achiong Alemañy, Fernando, Mercy Achiong Alemañy, and Fernando Achiong Estupiñán. Prevención de la cardiopatía isquémica, un desafío de la atención primaria de salud. Revista Médica Electrónica 37.2 (2015): 141-153.
  • Sanchez-Garcia, M. Esther, et al. Evaluación cuantitativa de los cambios microvasculares capilaroscópicos en pacientes con cardiopatía isquémica establecida. Medicina Clínica 150.4 (2018): 131-137.
  • Sellén Crombet, Joaquín, Sellén Sánchen, Elizabeth, Barroso Pacheco, Lourdes, & Sellén Sánchez, Sybert. (2010). Diagnóstico y tratamiento de la angina inestable aguda e infarto miocárdico sin elevación del segmento ST. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 29(2), 274-293. Recuperado en 17 de junio de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002010000200010&lng=es&tlng=es.
  • Angina estable. Medline Plus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000198.htm#:~:text=Es%20una%20molestia%20o%20dolor,vasos%20sangu%C3%ADneos%20en%20el%20coraz%C3%B3n.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.