Mięso z żubra czy wołowina: co jest zdrowsze?

Mięso dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej. Posiada również wysokie stężenie minerałów, co korzystnie wpływa na organizm.
Mięso z żubra czy wołowina: co jest zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów mięsa i nie wszystkie mają takie same właściwości odżywcze. Z tego powodu dobrze jest nadać priorytet tym, które mają większą gęstość składników odżywczych, aby poprawić funkcjonowanie organizmu. Więc, co Twoim zdaniem jest zdrowsze? Mięso z żubra czy wołowina? Powiemy Ci w tym artykule, więc nie przegap tych informacji!

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że eksperci od żywienia zalecają wybieranie ryb zamiast mięsa. Produkty pochodzenia morskiego mają mniejszą ilość kalorii, a jednocześnie zawierają białka najwyższej jakości.

Właściwości odżywcze

Mięso żubra charakteryzuje się niską kalorycznością, ponieważ każde 100 gramów (4 uncje) produktu zawiera 109 kalorii. Zawiera jednak dużą ilość białek o wysokiej wartości biologicznej; a mianowicie 21,62 gramów na 100 gramów pokarmu.

Należy wziąć pod uwagę, że potrzebujemy białek do zagwarantowania dobrej kondycji mięśni. Według badań opublikowanych w BioMed Research International, te składniki odżywcze pomagają w zapobieganiu sarkopenii i katabolizmowi tkanki beztłuszczowej.

Trochę mięsa.
Ogólnie rzecz biorąc, mięso dostarcza wielu makro- i mikroelementów niezbędnych dla zdrowia człowieka.

Podobnie, ta żywność ma znaczne stężenia minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor i cynk. Wykazano, że ten ostatni odgrywa kluczową rolę w procesie różnicowania białych krwinek, które odpowiadają za funkcjonowanie układu odpornościowego.

Z drugiej strony wołowina ma znacznie więcej kalorii, bo aż 288 kalorii na 100 gramów. To oznacza wyraźnie więcej tłuszczu, ale ma też wyższą zawartość białka. Zawiera 26 gramów białka na 100 gramów pożywienia.

Należy zauważyć, że większość tłuszczów jest typu nasyconego. Nie stwarza to jednak problemów dla zdrowia serca, jak wskazano w recenzji opublikowanej w Lipids in Health and Disease.

Podobieństwa

Oba produkty charakteryzują się wysoką zawartością białka o wysokiej wartości biologicznej, co ma duże znaczenie dla stanu zdrowia mięśni. Ponadto zarówno mięso żubra, jak i wołowina zawiera dużą liczbę niezbędnych dla zdrowia składników mineralnych, dzięki czemu można je włączyć w kontekście zdrowej diety.

Bizon czy wołowina? Który jest najlepszy?
Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości oba rodzaje mięsa powinny być regularnie włączane do diety.

Różnice między mięsem żubra a wołowiną

Główna różnica między mięsem żubra a mięsem wołowym dotyczy ich wartości energetycznej, determinowanej zawartością tłuszczu. Mięso żubra, będąc znacznie chudsze, dostarcza mniej kalorii.

Jednocześnie mięso żubra ma niższe stężenie cholesterolu. Nie jest to jednak ani dobra, ani zła wiadomość, ponieważ endogenna produkcja tego składnika odżywczego moduluje się w zależności od jego obecności w diecie. Ponadto istnieją wątpliwości co do tego, czy istnieje jakikolwiek związek między tą wartością a ryzykiem wystąpienia patologii sercowo-naczyniowych.

W każdym razie oba produkty mają bardzo niską zawartość tłuszczów trans, więc można je uznać za zdrowe dla serca. Nie generują też problemów zapalnych, dlatego są zalecane dla zdrowia.

Która opcja jest najlepsza?

Należy pamiętać, że każda osoba ma inne potrzeby żywieniowe, dlatego nie zawsze można ustalić ogólne zalecenie. Oczywiste jest, że w kontekście diety odchudzającej mięso żubra mogłoby być spożywane bardziej regularnie ze względu na niższą wartość energetyczną.

Jednak wołowina jest również dobrym wyborem dla prawie każdego rodzaju diety. Ostrożność z tym produktem byłaby konieczna tylko u pacjentów z patologiami nerek, ponieważ nadmiar białek może komplikować funkcję filtrowania tego narządu.

Również każde z tych mięs powinno znaleźć się w diecie osób uprawiających sport, gdyż zawarte w nich żelazo zapobiegnie problemom typu anemia, która może wystąpić przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Pozostałe zawarte w nim mikroelementy mogą pomóc w osiągnięciu maksymalnej wydolności fizycznej.

Mięso żubra i wołowina: dwa zdrowe produkty

Zarówno mięso żubra, jak i wołowina to zdrowe produkty, które można wprowadzać w ramach zróżnicowanej diety. Jednak zawsze bardziej wskazane jest częstsze spożywanie ryb, ponieważ wiąże się to z lepszym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.

Należy zauważyć, że produkty pochodzenia morskiego, oprócz białek o wysokiej wartości biologicznej, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są zdolne do modulowania mechanizmów zapalnych. Przykładem są kwasy omega-3. Nie zapominaj również o częstych ćwiczeniach, aby zapewnić sobie dobry stan zdrowia, a także o odpowiednim wypoczynku w nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, Picca A, Tosato M, Santoro L, Di Giorgio A, Nesci A, Sisto A, Santoliquido A, Landi F. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi: 10.1155/2017/2672435. Epub 2017 Mar 21. PMID: 28421192; PMCID: PMC5379082.
  • Wessels I, Maywald M, Rink L. Zinc as a Gatekeeper of Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 25;9(12):1286. doi: 10.3390/nu9121286. PMID: 29186856; PMCID: PMC5748737.
  • Zhu Y, Bo Y, Liu Y. Dietary total fat, fatty acids intake, and risk of cardiovascular disease: a dose-response meta-analysis of cohort studies. Lipids Health Dis. 2019 Apr 6;18(1):91. doi: 10.1186/s12944-019-1035-2. PMID: 30954077; PMCID: PMC6451787.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.