Jak wpływa na cholesterol czerwone i białe mięso?

Opowiemy o wpływie spożywania białego i czerwonego mięsa na poziom cholesterolu we krwi oraz na stan zdrowia.
Jak wpływa na cholesterol czerwone i białe mięso?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia, 2023

Wysoki poziom cholesterolu jest od lat jednym z głównych zmartwień ludzi. To z kolei prowadzi do pytań o właściwości mięsa pod tym względem. Jednak najnowsze badania sugerują, że ani czerwone ani białe mięso nie determinuje ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Należy zauważyć, że choroby układu krążenia mają bardzo złożoną fizjologię. Jednak eksperci twierdzą, że jednym z podstawowych mechanizmów, które mogą determinować ich rokowanie, jest stan zapalny. Proces ten zwiększa możliwość rozwoju blaszek miażdżycowych.

Czerwone i białe mięso a poziom cholesterolu – co mówią badania?

Pierwszą rzeczą, którą należy wyjaśnić, jest to, że czerwone i białe mięso nie wydaje się mieć decydującego wpływu na poziom cholesterolu. Według badań opublikowanych w The American Journal of Clinical Nutrition regularne spożywanie czerwonego mięsa nie wiąże się ze znaczącym wzrostem poziomu cholesterolu ani ciśnienia krwi. Nie zwiększa też ryzyka patologii układu sercowo-naczyniowego.

Podobnie badania opublikowane w czasopiśmie Advances in Nutrition potwierdzają, że dieta paleolityczna nie jest szkodliwa dla zdrowia serca. Nie powoduje też istotnej zmiany profilu lipidowego.

Należy zauważyć, że ten rodzaj diety stawia na pierwszym miejscu spożycie białek i tłuszczów, a także produktów, które nieprzetworzonych sztucznie.

Istnieją nawet artykuły, które obalają mit, że regularne spożywanie jaj lub produktów z nich pochodzących może wpływać na ryzyko zawału serca lub problemów sercowo-naczyniowych. Przez wiele lat ograniczano ich spożycie ze strachu.

Można zatem stwierdzić, że wszystkie te pokarmy (czerwone i białe mięso, a także jajka) wpływają na poziom cholesterolu w ten sam sposób. W praktyce oznacza to, że  mają na nie bardzo niewielki wpływ. Krótko mówiąc, nie wpływają na ogólne ryzyko sercowo-naczyniowe.

Czerwone mięso.
Czerwone mięso jest ważnym źródłem białka i może na stałe wejść do zdrowej diety.

Możesz być także zainteresowany: Jakie mięso jest najmniej tuczące?

Jaka jest rola lipoprotein w organizmie?

Ważne jest, aby zrozumie, czym jest cholesterol i jaką rolę odgrywa w organizmie. Cząsteczki te, nazywane lipoproteinami, o dpowiadają za transport substancji przez krew, zazwyczaj tłuszczów.

Istnieją 2 rodzaje lipoprotein: HDL i LDL. Te pierwsze uznano za dobre, ponieważ transportują tłuszcze z tkanek do wątroby. Jednak LDL tradycyjnie określano jako zły cholesterol, gdyż miały odwrotny efekt transportowy.

Niedawno wykazano, że cząsteczki LDL można rozłożyć na mniejsze grupy, z których najważniejszą jest cholesterol VLDL i jego utleniona frakcja. Wydaje się, że to właśnie te ostatnie elementy mają najściślejszy związek z wypadkami sercowo-naczyniowymi. To te najmniejsze cząsteczki mają bowiem tendencję do aglutynacji i tworzenia blaszek miażdżycowych.

Konsekwencje wysokiego poziomu cholesterolu w organizmie

Jak już powiedzieliśmy, wysoki poziom cholesterolu nie zawsze oznacza coś złego. Należy jednak przeprowadzić analizę proporcji każdej z lipoprotein, aby ocenić ogólny stan zdrowia. W rzeczywistości bardziej zagraża życiu zbyt niski poziom cholesterolu niż zbyt wysoki.

Kluczowe znaczenie ma tutaj odsetek utlenionych cząstek VLDL krążących we krwi. Dobremu zdrowiu sprzyja jak największe ograniczenie tej grupy lipoprotein.

Istnieje wiele strategii, które można zastosować, aby to osiągnąć. Jednym z nich jest spożywanie w diecie produktów o silnych właściwościach przeciwutleniających, takich jak warzywa. Jednocześnie kluczowe będzie unikanie spożycia lipidów typu trans.

Jak można obniżyć poziom cholesterolu?

Cholesterol w tętnicach.
To utleniony cholesterol VLDL jest niebezpiecznym typem. Jego gromadzenie się w tętnicach powoduje blaszki miażdżycowe.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu badanie krwi wykazuje zbyt wysokie wartości cholesterolu, korzystne może być ich obniżenie. Nie można bowiem rozróżnić utlenionych cząstek VLDL. W związku z tym zastosowanie szeregu zmian w diecie może obniżyć całkowity cholesterol, w tym tę niebezpieczną grupę.

Aby uzyskać korzystny wpływ na profil lipidowy, wskazane jest przedkładanie spożycia świeżej żywności nad przemysłową żywność ultraprzetworzoną. Przede wszystkim zaleca się spożywanie tłustych ryb i warzyw, ponieważ mają one potencjał przeciwzapalny i antyoksydacyjny.

Wysokie spożycie błonnika może również obniżyć całkowity poziom cholesterolu. Dzieje się tak, ponieważ substancja ta blokuje wchłanianie cholesterolu z pożywienia na poziomie jelitowym.

Istnieje również endogenna synteza cząstek, którą równoważy jednak wchłanianie składników odżywczych z naszego pożywienia. Jej efekt jest więc kwestionowany. W rzeczywistości jedną z przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu jest zwykle genetyka.

Czerwone i białe mięso nie determinuje ryzyka dla układu krążenia

Jak widać, zarówno spożycie czerwonego, jak i białego mięsa nie wpływa znacząco na poziom cholesterolu. Jednak jego wartości mogą wzrosnąć, jeśli spożywamy dania smażone, ponieważ w tym przypadku powstają kwasy trans.

Priorytetowe traktowanie mniej agresywnych metod gotowania, a także częstego włączania warzyw do diety i unikanie ultra przetworzonej żywności to klucz do poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Pamiętaj, że poprawa nawyków związanych ze stylem życia jest ważniejsza niż obniżenie poziomu cholesterolu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • O’Connor LE, Kim JE, Campbell WW. Total red meat intake of ≥0.5 servings/d does not negatively influence cardiovascular disease risk factors: a systemically searched meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2017 Jan;105(1):57-69. doi: 10.3945/ajcn.116.142521. Epub 2016 Nov 23. PMID: 27881394; PMCID: PMC5183733.
  • Ghaedi E, Mohammadi M, Mohammadi H, Ramezani-Jolfaie N, Malekzadeh J, Hosseinzadeh M, Salehi-Abargouei A. Effects of a Paleolithic Diet on Cardiovascular Disease Risk Factors: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Adv Nutr. 2019 Jul 1;10(4):634-646. doi: 10.1093/advances/nmz007. Erratum in: Adv Nutr. 2020 Jul 1;11(4):1054. PMID: 31041449; PMCID: PMC6628854.
  • Blesso CN, Fernandez ML. Dietary Cholesterol, Serum Lipids, and Heart Disease: Are Eggs Working for or Against You? Nutrients. 2018 Mar 29;10(4):426. doi: 10.3390/nu10040426. PMID: 29596318; PMCID: PMC5946211.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.