Mięśniaki macicy – 5 faktów, które powinnyśmy znać

· Listopad 23, 2017
Choć mięśniaki nie są generalnie zaburzeniem groźnym, należy regularnie wykonywać badania u lekarza ginekologa aby umożliwić możliwie jak najwcześniejszą diagnozę. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać odpowiednie leczenie.

Mięśniaki macicy to odbiegające od normy masy pojawiające się w tkance mięśniowej. Powstają na powierzchni macicy oraz – znacznie rzadziej – w szyjce macicy.

Gdy u kobiety wykrywa się mięśniaki macicy, zwykle jest to przyczyną niepokoju. Okazuje się jednak, że zaledwie 0,5% przypadków kończy się rozwojem komórek nowotworowych. W praktyce oznacza to, iż – choć mięśniaki macicy mogą być przyczyną dolegliwości natury ginekologicznej – rzadko kiedy stają się początkiem raka.

Mimo wszystko, zaburzenie to zasługuje na naszą uwagę, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie naszego układu rozrodczego oraz na równowagę hormonalną.

Jak zapewnia Hiszpańskie Stowarzyszenie Ginekologiczne i Położnicze (SEGO), na jakimś etapie życia mięśniaki macicy dotkną aż 70% żeńskiej części społeczeństwa.

Mimo to, jak się okazuje, większość kobiet nie posiada dostatecznej wiedzy na temat tego zaburzenia zdrowotnego. Często dowiadują się o chorobie, gdy jest ona u nich już w bardzo zaawansowanym stanie.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą pięcioma istotnymi faktami, jakie powinnaś znać w kwestii mięśniaków macicy oraz ich rozwoju. Koniecznie przeczytaj!

1. Mięśniaki macicy – czym są?

Mięśniaki macicy to rodzaj niezłośliwych guzów, które pojawiają się zwłaszcza u kobiet powyżej 20. roku życia. Znane również pod nazwą leyomioma bądź fibromyoma, stanowią niewielkie masy tkanki o okrągłym kształcie. Ich rozmiar może być mikroskopijny bądź naprawdę duży.

Mięśniaki macicy

Ich pojawienie się może mieć swoje korzenie w czynnikach genetycznych oraz hormonalnych. Niestety, stanowią jedną z przyczyn występowania bezpłodności u kobiet.

Może zechcesz przeczytać artykuł: Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują

2. Mięśniaki macicy i ich rodzaje

Mięśniaki macicy można podzielić na cztery główne rodzaje, zależnie od ich dokładnej lokalizacji.

Mięśniaki podśluzówkowe

 • Wpuklają się one do jamy macicy.
 • Mogą rozwijać się wgłąb jamy macicy i nieraz osiągają duże rozmiary, zajmując większość przestrzeni w macicy.

Mięśniaki podsurowicówkowe

 • Ten rodzaj mas powstaje tuż pod błoną surowiczą macicy. Jeżeli pojawiają się zewnętrznie, dzieje się to od strony jamy miednicy mniejszej.
 • Sprawiają one, że macica przybiera guzowaty wygląd.

Mięśniaki uszypułowane

 • Ten rodzaj mięśniaków macicy należy do podtypu podsurowicówkowych, z tą jednak różnicą, że z czasem odkleja się od macicy a z trzonem macicy może je łączyć czasami jedynie wąska szypułka zawierająca naczynia krwionośne, odżywiające mięśniaka.
 • Ten rodzaj mięśniaka może rosnąć w głąb jamy macicy lub też na zewnątrz niej.

Mięśniaki śródścienne

 • Są to masy powstające wewnątrz ściany mięśniowej macicy. Gdy się zwiększają, mogą wywierać presję zarówno na wewnętrzną jak i na zewnętrzną ścianę tego organu.

3. Jakie objawy wywołują mięśniaki macicy?

Kobieta cierpi na ból brzucha, a mięśniaki macicy

W wielu przypadkach bardzo trudno jest wcześnie wykryć mięśniaki macicy, ponieważ nie powodują żadnych objawów. Okazuje się jednak, że u około połowy kobiet na jakimś etapie choroby pojawiły się zmiany w organizmie.

Wśród nich wymienić można:

 • Obfite i nieregularne krwawienie miesiączkowe.
 • Opuchlizna i ból w podbrzuszu.
 • Nagły wzrost wagi.
 • Trudności z zajściem w ciążę.
 • Zagrożona ciąża i ciężki poród.
 • Ból podczas stosunku.
 • Nagłe zmiany w oddawaniu moczu.
 • Bóle krzyża.

Koniecznie zobacz też artykuł: Miesiączka – z jakiego powodu pojawia się dwa razy w miesiącu?

4. W jaki sposób mięśniaki wpływają na płodność?

Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, zazwyczaj bardzo się martwią o to, w jaki sposób choroba wpłynie na ich zdolność do zajścia w ciążę i posiadania dzieci.

Niestety, gdy mięśniaki osiągną już duży rozmiar, jest bardzo prawdopodobne, że negatywnie wpłyną na płodność bądź staną się przyczyną powikłań w czasie ciąży. Oczywiście, ryzyko bezpłodności jest różne zależnie od przypadku. Prawie zawsze zależy to od rozmiaru, ilości i rozmieszczenia mięśniaków w samej macicy.

Okazuje się, że te masy zwiększają się pod wpływem działania hormonu estrogenu. Wziąwszy pod uwagę fakt, że podczas ciąży hormonem dominującym jest progesteron, możliwe jest przeprowadzenie leczenia mającego na celu zwiększenie szansy zajścia w ciążę.

Może zajrzysz też do artykułu: Lynlee – dziewczynka, która urodziła się dwa razy

Co jednak należy mieć na względzie to fakt, że obecność mięśniaków zwiększa ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Gdy natomiast ciąża jest już zaawansowana, mogą one z kolei przyśpieszyć poród.

Na chwilę obecną miomektomia, czyli chirurgiczne usunięcie mięśniaków macicy jest najskuteczniejszą metodą leczenia kobiet, które są w wieku rozrodczym i chcą doczekać się dzieci.

5. Jak wygląda leczenie mięśniaków?

Wiele kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy błędnie myślą, że jedyne leczenie w ich przypadku oznacza interwencję chirurgiczną.

Należy jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób leczenia. W rzeczywistości, jeśli mięśniaki są niewielkie, wcale nie jest to konieczne.

 • Ogólnie rzecz biorąc, niewielkie masy można leczyć farmakologicznie, przyjmując leki przepisane przez lekarza.
 • Jeżeli metoda ta nie zadziała i mięśniaki nadal rosną, wtedy wiadomo już, że jedynym wyjściem będzie ich chirurgiczne usunięcie.
 • W takich przypadkach lekarze decydują się na wykonanie miomektomii, czyli usunięcia mięśniaków. Podczas wykonywania zabiegu kładzie się nacisk na to, by usunąć masy bez uszkadzania samej macicy.
 • Jeżeli jednak pojawią się komplikacje, nie pozostaje inna opcja jak tylko wykonać histerektomię (usunięcie macicy) całkowitą bądź częściową.
 • Wielu lekarzy zaleca leczenie octanem uliprystalu (AUP). Jest to modulator receptora progesteronu, który zmniejsza obecność mięśniaków macicy.

Kobieta u lekarza a mieśniaki macicy

Przeczytaj też artykuł: Jak zwiększyć płodność? Porady dla kobiet

Jak zapewne zauważyłaś, aby postawić trafną i wczesną diagnozę tej dolegliwości, koniecznie musisz regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać badania kontrolne.

Choć mięśniaki macicy nie są zazwyczaj poważnym problemem zdrowotnym, warto utrzymywać stały kontakt z lekarzem specjalistą, aby przeanalizować Twój przypadek indywidualnie i ze szczegółami.