Metoda przygotowania do porodu Bonapace

Metoda przygotowania do porodu Bonapace
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Ból jest jednym z największych problemów podczas porodu, ale dzięki edukacji i wiedzy można go zmniejszyć i leczyć bez stresu. Dziś opowiemy Ci o metodzie Bonapace.

Poród to bolesne doświadczenie. Skurcze mięśni i ucisk na szyjkę macicy i pochwę przekraczają granice ciała kobiety i powodują silny ból. Metoda Bonapace to nowa technika, która stara się zmniejszyć ten ból za pomocą naturalnych środków.

Metoda Bonapace została stworzona w Quebecu w Kanadzie przez Julie Bonapace, ekspertkę w terapii bólu. Ta metoda składa się z procesu edukacyjnego mającego na celu nauczenie się radzenia sobie z technikami redukcji bólu podczas porodu bez konieczności stosowania pomocy farmakologicznych lub interwencji medycznych.

Według badań przeprowadzonych przez dr Bonapace z University of Quebec, metoda ta zmniejsza intensywność bólu i dyskomfortu podczas porodu o 45%.

Trzy mechanizmy metody Bonapace

Kobieta podczas porodu metodą Bonapace

Metoda Bonapace to forma przygotowania do porodu, która ma na celu zmniejszenie bólu bez interwencji medycznej czy farmakologicznej.

Metoda Bonapace składa się z 3 głównych części:

  1. Kontrola ośrodkowego układu nerwowego, która obejmuje oddychanie, rozluźnienie i odwrócenie uwagi w celu modulowania bólu.
  2. Teoria bramek kontrolnych polegająca na lekkich masażach w obszarze bólu w celu zablokowania sygnałów nerwowych w kręgosłupie.
  3. Kontrola mająca na celu powstrzymanie bólu, wywołanie łagodnego bólu w innych obszarach ciała, aby odwrócić uwagę od bólu porodowego. Kiedy mózg szuka źródła nowego bólu, uwalnia endorfiny w całym ciele, z wyjątkiem obszaru nowego bólu. Endorfiny łagodzą ból porodowy.

Ból kobiety jest oceniany co 15 minut podczas porodu, aby wiedzieć, jaką technikę zastosować.

Edukacja partnera

W metodzie Bonapace niezbędny jest trening i udział ojca, ponieważ pomaga on matce kontrolować oddychanie i odpowiada za wykonywanie masaży i wywołanie bólu poprzez nacisk na plecy, ręce, mięśnie i stopy.

Aby nauczyć się techniki metody Bonapace, matka i ojciec rozpoczynają naukę i trening od 6. miesiąca ciąży. Kursy składają się z 8 godzin nauczania metody Bonapace i 8 godzin informacji na temat tradycyjnych metod porodu, ciąży i procesu porodu.

10 wskazówek, jak pokonać ból metodą Bonapace

Nauka

kobieta w ciąży

Ważną częścią metody są informacje, które pozwalają poznać właściwy sposób porodu w każdym przypadku.

Im większa wiedza na temat ciąży i porodu, tym łatwiej radzić sobie z bólem. Dr Bonapace zaleca nauczenie się różnych technik, ponieważ potrzeby mogą się zmienić podczas porodu.

Wsparcie partnera lub bliskiej osoby

Badania pokazują, że kobiety, które mają u boku zaufaną osobę odczuwają mniejszy ból i potrzebują mniej środków farmakologicznych lub interwencji medycznych niż te, które rodzą same.

Przygotowanie tej osoby jest niezbędne, ponieważ będzie ona wsparciem dla matki podczas procesu porodu. Ponadto obecność kogoś, kto przez cały czas wie, co robić pomaga budować pewność siebie i zmniejsza stres.

Aktywność podczas porodu

Ból pomaga dopasować ciało i ułatwia dziecku przejście przez miednicę. Eliminacja bólu za pomocą środków przeciwbólowych lub znieczulenia powoduje utratę czucia i fizycznej komunikacji między dzieckiem a matką.

Używanie mantr

kobieta praktykująca mindfulness

W przygotowaniu, techniki relaksacyjne i medytacyjne są podstawą radzenia sobie z bólem podczas porodu.

Mantry pomagają się zrelaksować i skoncentrować. Szczególnie dźwięk „ommmm” pomaga w oddychaniu i otwieraniu przepony, co stwarza przestrzeń w miednicy dla dziecka.

Masaże: niezbędne w metodzie Bonapace

Kiedy w obszarze bólu powstaje uczucie pobudzające, sygnały bólowe przekazywane do mózgu są blokowane. Masaże pleców, ud i nóg pomagają odprężyć całe ciało.

Użycie wody

Woda o odpowiedniej temperaturze pomaga rozluźnić mięśnie. Wpływ wody na organizm blokuje sygnały bólowe wysyłane do mózgu. Kąpiele wodne są zalecane we wszystkich fazach ciąży, a nawet podczas porodu.

Użycie lodu

lód w dłoniach

Lód zatrzymuje uczucie bólu w układzie nerwowym stymulując wydzielanie endorfin.

Kiedy zaczną się skurcze możesz włożyć dłonie lub stopy do miski z lodem i wodą. „Niewielki ból” wytwarzany przez lód pomoże uwolnić endorfiny, które będą działać jako środek przeciwbólowy. Ból spowodowany skurczami natychmiast się zmniejszy.

Akupunktura zgodnie z metodą Bonapace

Uspokajające działanie akupunktury zostało udowodnione w kilku badaniach. W metodzie Bonapace jest stosowana, gdy ból jest częstszy i bardziej intensywny, aby stworzyć drugi punkt bólu.

Mówienie do siebie

Myśli tworzą emocje, które wpływają na ciało. Wewnętrzna rozmowa w celu przekazania spokoju i upewnienia się, że wszystko jest w porządku, pomoże stworzyć uczucie ulgi i zmniejszyć stres.

Wolność emocjonalna

Ta technika łączy w sobie tradycyjną medycynę chińską i psychologię. Polega na zastosowaniu akupunktury w określonych punktach przy jednoczesnym wyrażaniu emocji i wyjaśnianiu bólu w momencie porodu. W ten sposób zmniejsza się kortyzol powodujący stres.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Evaluation of the Bonapace Method: a specific educational intervention to reduce pain during childbirth Julie Bonapace, Nils Chaillet, Isabelle Gaumond, Émilie Paul-Savoie, and Serge Marchand. Département des Sciences de l’Éducation, Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue, Rouyn-Noranda, Québec, Centre de Recherche de l’Hôpital Sainte-Justine, Université de Montréal, Montréal, Québec, Département de chirurgie, Faculté de Médecine et des Sciences de la Santé, Université de Sherbrooke, Sherbrooke, Québec. (2013). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3772779/
  • The Bonapace Method. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3772779/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.