Męska seksualność - 7 mitów, w które nie należy wierzyć
Kiedy dorastamy, dowiadujemy się o seksie i seksualności. To bardzo prawdopodobne, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety słyszeli różne mity na temat seksualności. W przypadku mężczyzn wymóg bycia zawsze gotowym na seks i przyczyny zaburzeń erekcji to jedne z najpopularniejszych mitów. Męska seksualność jest tematem wielu błędnych przekonań. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych mitów i obalimy je.
Męska seksualność – jakie są mity na jej temat?
Płeć biologiczna, płeć kulturowa i seksualność to tematy otoczone tabu. Często zdarza się, że rzeczywiste informacje i mity są ze sobą w tym kontekście mylone. Jest to kluczowa kwestia w rozwoju i kształtowaniu tożsamości ludzi, więc wpływ tych fałszywych przekonań może być bardzo szkodliwy.
Należy ogólnie wyjaśnić, że płeć biologiczna jest powiązana z ciałem, narządami rozrodczymi i chromosomami przypisanymi w chwili urodzenia. Z drugiej strony płeć binarna – tj. tożsamość mężczyzny i kobiety – jest konstruktem społecznym, który nakłada na ludzi oczekiwania co do tego, jak powinni się zachowywać.
W tym miejscu pojawia się wiele mitów na temat seksualności, tworzące stereotypy, które w przypadku mężczyzn kojarzą się z siłą i odwagą. Na przykład mężczyzna, który nie zawsze ma ochotę na seks, jest „złym człowiekiem”, podczas gdy penis niewiele poniżej przeciętnego nie wystarczy. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Uważamy, że spodoba Ci się również artykuł: Czy masz niskie pożądanie seksualne? To może być anafrodyzja
Męska seksualność – nie wierz w tych 7 mitów
Chociaż istnieją problemy psychologiczne lub fizyczne, którymi seksuolog powinien się zająć i spróbować je rozwiązać, inne problemy, z którymi często spotyka się męska seksualność, są częścią konstruktów kulturowych. Mity te mogą wywierać presję i utrudniać czerpanie przyjemności z seksualności. Dlatego dobrym pomysłem jest zapoznanie się z nimi i uświadomienie sobie ich, aby w nie nie wierzyć.
1. Zaburzenia erekcji występują tylko u osób starszych
Problem ten, często związany u osób po 50. roku życia, może również wynikać z czynników psychologicznych. W rzeczywistości są one głównym powodem zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn.
Lęk i presja podczas seksu, brak więzi emocjonalnej i spożywanie alkoholu to częste przyczyny zaburzeń erekcji u osób poniżej 30. roku życia.
2. Erekcja zawsze stanowi reakcję na podniecenie
Innym szeroko rozpowszechnionym fałszywym przekonaniem jest to, że erekcja jest powiązana wyłącznie z podnieceniem seksualnym. Istnieją jednak procesy nerwowo-naczyniowe, które generują bodźce i odruchy powodujące erekcję. Jeden z najczęstszych występuje tuż po pobudzeniu. Niemniej jednak nie jest to jedyna przyczyna.
3. Męska seksualność – rozmiar ma znaczenie
Być może najpopularniejszym mitem na temat męskiej seksualności jest rozmiar penisa. Wymóg określonego rozmiaru wytwarza kompleksy, które mają negatywny wpływ na samoocenę i sprawność seksualną mężczyzn. Jednak zarówno biologicznie, jak i psychologicznie, przyjemność seksualna nie zależy od wielkości męskiego penisa.
Najbardziej wrażliwe punkty pochwy znajdują się w zewnętrznej jej części, dlatego dotarcie do nich nie wymaga dużej głębokości. Ponadto nawiązanie kontaktu i zrozumienie z drugą osobą podczas aktu seksualnego również odgrywa rolę w odczuwaniu przyjemności.
Specjaliści twierdzą, że średni rozmiar penisa w stanie erekcji waha się od 14 do 16 centymetrów. W rzeczywistości rozmiar większy niż 20 centymetrów prawdopodobnie spowoduje u kobiety raczej dyskomfort, niż większą przyjemność.
4. Mężczyźni powinni zawsze chcieć uprawiać seks
Jeśli kobieta ma popęd seksualny, a mężczyzna nie, powszechny mit sugeruje, że jest to problem. Absolutna gotowość jest częścią męskiej tożsamości, związaną z męskością i siłą. Istnieje jednak wiele powodów, dla których mężczyzna może nie odczuwać ochoty na seks.
Niektóre wynikają po prostu z braku zainteresowania, inne wynikają z czynników psychologicznych. Nawet niektóre leki mogą wpływać na libido. Pewne jest, że nie ma przesłanek biologicznych, które determinowałyby większe pożądanie u mężczyzn w stosunku do kobiet.
Uważamy, że zainteresuje Cię również artykuł: Samoświadomość seksualna: dlaczego jest taka ważna?
5. Męska seksualność i mity na jej temat – masturbacja powoduje niepłodność
Dowody naukowe wskazują, że masturbacja nie ma negatywnych skutków fizycznych ani psychicznych. Wręcz przeciwnie, jest to zdrowa praktyka prowadząca do samopoznania i satysfakcji.
Owszem, istnieje możliwość, że masturbacja przed stosunkiem seksualnym może mieć wpływ na wydajność. Ma to związek z okresem refrakcji, czyli czasem oczekiwania między wytryskami. Jednak u młodych ludzi jest to krótki okres, który różni się w zależności od ogólnego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.
6. Wytrysk jest jedyną formą przyjemności
To oczywiste, że wytrysk jest jednym z najprzyjemniejszych efektów seksu. Nie determinuje to jednak jakości całego aktu współżycia.
Możliwe jest utrzymywanie przyjemnego stosunku seksualnego nawet bez osiągnięcia orgazmu lub wytrysku. Z drugiej strony męskość jest często powiązana z ilością nasienia, podczas gdy nie ma związku pomiędzy potencją seksualną a ilością nasienia. To mit szeroko rozpowszechniany przez pornografię.
7. Mężczyźni nie mają punktu G
Punkt G jest zwykle kojarzony z pochwą. Jednak u mężczyzn również istnieje podobny obszar hiperstymulacji, który znajduje się w pobliżu gruczołu krokowego.
Dostęp do niego można uzyskać wyłącznie przez odbyt, co dla wielu mężczyzn skłania do obalenia mitu łączącego seks analny wyłącznie z homoseksualizmem. W rzeczywistości jest to coś, co można odkryć niezależnie od orientacji seksualnej.
Męska seksualność – czas obalić mity na jej temat
Opisane powyżej fałszywe przekonania – podobnie jak wiele innych krążących w zbiorowej wyobraźni – nie mają żadnego uzasadnienia naukowego. Dlatego to ważne, aby je obalić i zapobiec przekazywaniu ich następnym pokoleniom. Informacja pozwala nam lepiej poznać siebie, cieszyć się pełnią relacji i kształtować swoją tożsamość bez wpływu stereotypów i mitów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kaestle, C. E., & Allen, K. R. (2011). The role of masturbation in healthy sexual development: perceptions of young adults. Archives of sexual behavior, 40(5), 983–994. Consultado el 16 de agosto de 2023. https://doi.org/10.1007/s10508-010-9722-0
- González Labrador, I., Miyar Pieiga, E., & González Salvat, R. M. (2002). Mitos y tabúes en la sexualidad humana. Revista Cubana de Medicina General Integral, 18(3), 226-229. Recuperado en 17 de agosto de 2023, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252002000300012&lng=es&tlng=es.
- Ruiz Cantero M. T. (2021). Las estadísticas sanitarias y la invisibilidad por sexo y de género durante la epidemia de COVID-19 [Health statistics and invisibility by sex and gender during the COVID-19 epidemic]. Gaceta sanitaria, 35(1), 95–98. Consultado el 16 de agosto de 2023. https://doi.org/10.1016/j.gaceta.2020.04.008
- Sooriyamoorthy, T., & Leslie, S. W. (2023). Erectile Dysfunction. In StatPearls. StatPearls Publishing. Consultado el 16 de agosto de 2023. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32965924/
- Vélez-Ríos, B., Martínez-Taboas, A., & Pérez-Pedrogo, C. (2021). Effect of the Management of LGBTT+ Identity on Psychological Wellbeing. Revista caribena de psicologia, 5, e5455. Consultado el 16 de agosto de 2023. https://doi.org/10.37226/rcp.v5i1.5455