Przedwczesne orgazmy występują również u kobiet, jak wynika z badań

Orgazm jest uważany za „przedwczesny”, gdy pojawia się wcześniej niż oczekiwano, nie można go kontrolować i powoduje dyskomfort. Występuje również u kobiet, chociaż w ich przypadku nie jest dobrze poznany.
Przedwczesne orgazmy występują również u kobiet, jak wynika z badań
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2023

Przedwczesne orgazmy występują również u kobiet, chociaż niezbyt często, w związku z czym nie zbadano ich dokładnie. Kontrastuje to z przedwczesnym wytryskiem u mężczyzn, który występuje powszechnie i podlega szerokim badaniom.

Orgazm stanowi najbardziej intensywną część podniecenia seksualnego. To moment, w którym napięcie seksualne osiąga szczyt i uwalnia ciśnienie z ciała i genitaliów. To wtedy powstaje intensywne uczucie przyjemności, które przebiega przez całe ciało.

Kiedy pojawia się przedwczesny orgazm, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, powoduje to frustrację i dyskomfort. Zwykle też kończy stosunek seksualny wcześniej niż oczekiwano, ponieważ jedno z partnerów osiąga orgazm przed czasem.

Przedwczesny wytrysk jest najczęstszą dysfunkcją seksualną u mężczyzn i szacuje się, że cierpi na nią nawet 30% męskiej populacji. Jednak nie było jeszcze możliwe dokładne oszacowanie częstości występowania przedwczesnych orgazmów u kobiet.

Co się dzieje podczas przedwczesnych orgazmów?

Kobieta mająca przedwczesne orgazmy.
Przedwczesne orgazmy mają miejsce, gdy następuje uwolnienie napięcia seksualnego przed upragnionym momentem.

Nie ma ustalonego parametru czasu dla orgazmu lub wytrysku. Dlatego termin przedwczesny orgazm odnosi się do przeżywania orgazmu przed spodziewanym momentem. Taki brak kontroli nad orgazmem powoduje niezadowolenie, niepokój lub komplikacje.

Wiele kobiet po osiągnięciu orgazmu traci pożądanie i zainteresowanie stosunkiem płciowym i musi trochę poczekać, aby je odzyskać. To stadium określa się „okresem refrakcji”. Odnosi się do przedziału czasu, jaki upływa od orgazmu do momentu, w którym ciało może doświadczyć kolejnego.

W okresie refrakcji genitalia  nie reagują na stymulację z powodu zwiększonego przepływu krwi w okolicy narządów płciowych. U kobiet okres refrakcji trwa zwykle od 5 do 10 minut.

Jednak przedwczesne orgazmy u kobiet nie zawsze są czymś negatywnym. Niektóre kobiety mogą doświadczać wielu orgazmów podczas tego samego kontaktu seksualnego. U innych jednak wiąże się to z cierpieniem i utratą zainteresowania. Często towarzyszy temu frustracja z powodu braku możliwości odwzajemnienia się partnerowi.

Na pewno zainteresuje Cię orgazm totalny i jak go osiągnąć

Przedwczesne orgazmy u kobiet – ciekawe dane

Ciekawe badanie przeprowadzone przez psychiatrę i seksuologa Serafirma Carvalho opublikowano w czasopiśmie Sexologies w 2011 roku. Zbadano, jak często przedwczesne orgazmy występują u portugalskich kobiet w wieku od 18 do 45 lat.

Na podstawie ankiet stwierdzono, że 42% kobiet nie miało problemu z przedwczesnym orgazmem, 40% miało go raz na jakiś czas, 14% często, a 3% cały czas.

Jednak jego rozpowszechnienie nie zostało dokładniej zbadane. Journal of Adolescent Health podał w 2016 r., że 3,9% kobiet w wieku od 16 do 21 lat doświadczyło co najmniej jednego przedwczesnego orgazmu w poprzednim roku.

Skąd się biorą przedwczesne orgazmy?

Kobieta mająca orgazm.
Unikanie stymulacji łechtaczki może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego orgazmu.

Istnieje kilka powodów, dla których występują przedwczesne orgazmy u kobiet. Oto niektóre z nich:

  • Rzadkie spotkania seksualne lub niska częstotliwość masturbacji. Przedłużająca się abstynencja seksualna może prowadzić do niepokoju i obniżenia progu pobudzenia.
  • Zbyt duże podniecenie. Kobieta uważa związek lub więź partnerską za „zbyt ekscytującą” – może to dotyczyć również pewnych praktyk seksualnych (takich jak seks oralny).
  • Forma stymulacji, zwłaszcza, jeśli dochodzi do nadmiernej stymulacji łechtaczki, która ma największy wpływ na orgazm. Łechtaczka jest bardzo wrażliwym obszarem ze względu na tysiące zakończeń nerwowych. Z tego powodu, jeśli jest bezpośrednio stymulowana od początku zbliżenia, orgazm może nastąpić bardzo szybko.

Jak uniknąć „zbyt szybkiego” osiągnięcia orgazmu?

Główną sugestią jest powolne wykonywanie stymulacji seksualnej w celu utrzymania napięcia. Zaleca się przede wszystkim eksplorację ciała pieszczotami i pozostawienie stymulacji łechtaczki na koniec. Istnieje wiele stref erogennych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a ich eksploracja może pozwolić na intensywniejsze osiągnięcie orgazmu.

Kobiety są również bardziej wrażliwe na strefy erogenne, od ramion po wewnętrzną stronę ud i bioder. W rzeczywistości wśród obszarów najbardziej preferowanych przez kobiety są wargi sromowe, szyja, piersi i wewnętrzne części uda.

Z drugiej strony, gdy wzrasta napięcie seksualne, można zatrzymać się i zmienić pozycję lub ruchy, aby nauczyć się opóźniać orgazm, jeśli jest to pożądane.

Chociaż wrażliwość łechtaczki nie różni się w zależności od kobiety, wszystkie sromy są inne. U niektórych kobiet łechtaczka jest bardziej odsłonięta lub większa, dzięki czemu jest bardziej dostępna, co prowadzi do szybszego odczuwania przyjemności. Tak więc niektóre kobiety można podniecić po prostu pocierając pochwę przez majtki, podczas gdy inne wymagają bezpośredniego kontaktu.

Kobieta może wykorzystywać masturbację do lepszego poznania osobistych wzorców pobudzenia i chwil poprzedzających orgazm. Jedna z technik polega na masturbacji do punktu bliskiego kulminacji i zatrzymywaniu się tak długo, jak to możliwe.

Kiedy żadna z tych metod nie jest skuteczna, psychiatrzy i seksuolodzy zalecą odpowiednią terapię seksualną. W niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwdepresyjnych (zwłaszcza inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) mogą zapobiec przedwczesnemu orgazmowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.