Menopauza- kilka sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia

Menopauza to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Ważne jest wtedy, aby skupić się na zdrowiu fizycznym oraz dobrym samopoczuciu. Zobaczysz wtedy, że ten rozdział życia nie jest tak straszny, jak się mogłoby się wydawać. Prowadząc zdrowy styl życia- poczujesz ogromną różnicę. 
Menopauza- kilka sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Menopauza i poprzedzający ją okres burzy hormonów wiążą się z wieloma zmianami fizjologicznymi, które mogą wydawać się niepokojące. Wiele kobiet przeżywa prawdziwą żałobę po skończeniu czterdziestu lat, szczególnie gdy zaczynają doświadczać pierwszych objawów menopauzy. 

Oczywiście jest to proces całkowicie naturalny, doświadczany przez każdą kobietę. Nie musi być jednak traumatyczny. W rzeczywistości możesz czuć się komfortowo i w pełni zdrowia nawet w trakcie wymagającego procesu, jakim jest menopauza

Kobiety często czują się przytłoczone myśląc o klimakterium i czekających je zmianach. Wynika to nieraz z wielu szeroko powielanych mitów. Chociaż prawdą jest, że pewne zmiany hormonalne mogą powodować dyskomfort oraz wahania nastroju, u każdego przebiegają one inaczej i nie muszą oznaczać cierpienia. 

Najbardziej wskazane jest, aby nie nastawiać się negatywnie, pamiętając, że menopauza dla każdej oznacza coś innego. Gdy nadejdzie jej czas, warto zaakceptować te zmiany i przeżyć ją w łagodny sposób. 

Wypróbuj poniższe sposoby, które naturalnie pomogą ci zachować dobre samopoczucie i zdrowie, podczas tych ważnych wahań. Jeśli jesteś już w trakcie menopauzy, nie jest za późno, aby poprawić Twoją jakość życia.

Menopauza- jak utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie 

Menopauza to etap w życiu kobiety, który zaczyna się zazwyczaj od zatrzymania cyklu menstruacyjnego. U każdej kobiety może nastąpić w nieco innym wieku, ale najczęściej po 45 roku życia.

Cały proces  zwykle trwa około jednego roku, chociaż jest to również kwestia indywidualna.

Sczęśliwa kobieta i menopauza

W niektórych przypadkach może postępować bezobjawowo –  po prostu w pewnym momencie przestajesz miesiączkować i nie powoduje to większego dyskomfortu. 

Często jednak menopauza objawia się następująco:

  • nieregularność miesiączek do całkowitego ich zaniku
  • uderzenia gorąca, spowodowane wahaniami poziomu estrogenu
  • zwiększone pocenie się, szczególnie nocą
  • suchość  skóry i pochwy – zmniejszona produkcja kolagenu
  • wahania nastroju i zmiany emocjonalne. Na poziomie psychologicznym mogą wystąpić zmiany, takie jak depresja, lęki oraz trudności z koncentracją. Wynika to przede wszystkim z drastycznego spadku produkcji estrogenu.

1.Utwórz plan ćwiczeń i aktywności fizycznej, w którym jesteś w stanie wytrwać

Regularne ćwiczenia są bardzo ważne, aby utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie w okresie takim jak menopauza. Poprawiają ogólny stan zdrowia i ułatwiają przejście zmian hormonalnych. Na tym etapie wiele funkcji organizmu może spowolnić, ale ćwiczenia reaktywują je w naturalny sposób.

kobieta zawiązuje buta

Podczas ćwiczeń ciało lepiej kontroluje gospodarkę hormonalną, co zapobiega gromadzeniu się tłuszczu. Pomaga to zapobiegać chorobie wieńcowej i nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Aktywność fizyczna pomaga również wytwarzać endorfiny (hormony szczęścia), które pomagają uspokoić lęki i obniżony nastrój. Ponadto, ćwiczenia są udowodnioną metodą wspierającą walkę z depresją.

Nie musisz katować się na siłowni – wystarczy około 30 min, co kilka dni, aby uzyskać efekt prozdrowotny.

2. Sen i wypoczynek

Ośmiogodzinny sen zapewni Ci energię i pozwoli na codzienne aktywności, niezbędne do utrzymania zdrowia w okresie menopauzy. Kiedy śpisz, pozwalasz swojemu ciału i umysłowi na oczyszczenie i przeprowadzenie wszystkich istotnych procesów, które regulują układ hormonalny i dostarczają energii.

Śpiąca kobieta

Jeśli wiecznie nie dosypiasz, Twój poziom kortyzolu (hormonu stresu) wzrasta, co może skutkować:

  • procesami zapalnymi
  • ryzykiem demencji
  • nadmiernym przyrostem masy ciała
  • zwiększoną ochotą na podjadanie 
  • problemami z pamięcią 

3.Znajdź sposób na ograniczenie stresu

Menopauza może przysparzać nam dużo stresu. Ważne jest zwolnienie trybu życia, oraz znalezienie metod relaksacji, regulacji oddechu czy nawet jogi. 

Zestresowana kobieta a menopauza

Staraj się zrównoważyć ciało i umysł, pomoże Ci to poprawić komfort życia.

Warto także zidentyfikować przyczyny stresu i poszukać alternatywnych metod jego kontroli. Stres w okresie menopauzy powoduje wahania hormonów, które utrudniają codzienne życie.

4. Ogranicz spożycie alkoholu i kawy

Aby zachować zdrowie warto ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny. Może to sprzyjać odwodnieniu organizmu i zaburzać równowagę chemiczną.Ponadto spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny zwiększa ryzyko odczuwania niepokoju i napięcia.

Filiżanka kawy

Postaraj się wybierać zdrowsze opcje, takie jak naturalne napoje z dodatkiem owoców, napary ziołowe czy  herbaty. Z czasem przyzwyczaisz się do ich smaków, a ponadto możesz zauważyć poprawę trawienia. 

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Metabolizm wątrobowy: antybiotyki i alkohol

5. Wyreguluj trawienie i pozbądź się toksyn z organizmu

Współczesna dieta często zawiera dużą ilość niezdrowych tłuszczów, soli czy konserwantów. Wysoki poziom toksyn w organizmie zwiększa szanse na problemy hormonalne w okresie menopauzy oraz sprzyja przybieraniu na wadze.

Dlatego, aby być menopauza przebiegała bezobjawowo, warto zmienić nawyki żywieniowe. W ten sposób poprawisz trawienie oraz pozbędziesz wzdęć, refluksu czy niestrawności.

Ból brzucha
Menopauza ma wpływ na trawienie

 

Od czasu do czasu możesz przeprowadzić proces detoksykacji. Tego dnia skup się na warzywach, koktajlach owocowych i naparach ziołowych. Staraj się włączyć do swojej codziennej diety świeże i zdrowe produkty.

Skup się nad tym, aby wspierać swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Menopauza nie jest tak straszna jak powiadają i nie warto wierzyć w mity.  Najważniejsze jest wprowadzenie zdrowych nawyków i dbanie o regenerację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santoro, N., Epperson, C. N., & Mathews, S. B. (2015). Menopausal Symptoms and Their Management. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America, 44(3), 497–515. https://doi.org/10.1016/j.ecl.2015.05.001

  • Cohen, L. S., Soares, C. N., & Joffe, H. (2005). Diagnosis and management of mood disorders during the menopausal transition. The American Journal of Medicine, 118 Suppl 12B, 93–97. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2005.09.042

  • Soares, C. N., Prouty, J., Born, L., & Steiner, M. (2005). Treatment of menopause-related mood disturbances. CNS Spectrums, 10(6), 489–497.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.