Uderzenia gorąca w okresie menopauzy: co możesz wtedy zrobić?

Zdecydowana większość kobiet cierpi na uderzenia gorąca w okresie menopauzy. Jest to prawdopodobnie spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi na tym etapie. W większości przypadków częstotliwość i intensywność tych uderzeń gorąca zmniejsza się jednak z biegiem lat.
Uderzenia gorąca w okresie menopauzy: co możesz wtedy zrobić?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Uderzenia gorąca w okresie menopauzy to nagłe uczucie gorąca w ciele. Stanowią one powszechny objaw u kobiet, które przechodzą ten etap życia. To bardzo uciążliwa dolegliwość, która w wielu przypadkach występuje przez kilka lat, powodując dyskomfort u kobiet, które jej doznają.

Tego typu uderzenia gorąca często mają miejsce w nocy. W tym przypadku nazywa się je nocnymi potami i często wpływają na jakość snu. Wiele kobiet uważa, że ​​ten objaw notorycznie zaburza komfort ich codziennego życia.

Według różnych badań naukowych kobiety rasy czarnej i latynoski częściej cierpią na uderzenia gorąca w okresie menopauzy w porównaniu z kobietami białymi i azjatkami. Jeśli takie nagłe uczucia ciepła są jednak łagodne, praktycznie nie wymagają leczenia. Jeśli natomiast przejawiają się bardzo gwałtownie i często, należy rozważyć podjęcie specjalnych środków.

Uderzenia gorąca w okresie menopauzy

Uderzenia gorąca w okresie menopauzy to główny powód konsultacji lekarskich dla kobiet, które przechodzą ten okres. Najczęściej zaczynają się jako nagłe uczucie ciepła, które pojawia się najpierw w okolicach twarzy i klatki piersiowej, a następnie rozprzestrzenia się po całym ciele.

Zwykle trwają od dwóch do czterech minut i mogą się pojawić w dowolnym momencie, bez żadnych uprzednich oznak czy objawów. Niektóre kobiety również silnie się pocą a także odczuwają dreszcze i drżenie w końcowym etapie tych uderzeń ciepła.

Kobieta cierpiąca na uderzenia gorąca
Uderzenia gorąca w okresie menopauzy charakteryzują się silnym uczuciem ciepła w różnych częściach ciała. Często nasilają się w nocy, przerywając odpoczynek.

Są też kobiety, które doświadczają kołatania serca i silnego niepokoju podczas uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Takie dolegliwości zazwyczaj mają miejsce raz lub dwa razy dziennie, ale mogą również powtarzać się dużo częściej, nawet raz na godzinę.

Bardzo często zdarza się również, że te uderzenia gorąca zaczynają pojawiać się już w okresie przedmenopauzalnym. Po przejściu właściwej menopauzy zwykle utrzymują się jeszcze średnio przez pięć do siedmiu lat, chociaż ich intensywność maleje z czasem. Niektóre kobiety cierpią jednak na uderzenia gorąca nawet przez 10 lat.

Co powoduje uderzenia gorąca w okresie menopauzy

Nauka nie zna dokładnego powodu, dla którego uderzenia gorąca występują w okresie menopauzy. Uważa się jednak, że wywołują je nagłe zmiany hormonalne, które mają miejsce na tym etapie. Najwyraźniej spadek poziomu estrogenu powoduje, że układ naczynioruchowy mózgu zachowuje się inaczej. W konsekwencji, wpływa to na wahania temperatury ciała.

Ustalono również, że stres emocjonalny ma duży wpływ, jeśli chodzi o intensywność i częstotliwość uderzeń gorąca. Podobnie obfite posiłki, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu mogą znacznie nasilać te epizody.

Szacuje się, że 80% kobiet będzie miało uderzenia gorąca w okresie menopauzy. Jednak tylko jedna na cztery pacjentki będzie cierpiała na intensywne i częste dolegliwości związane z napadami ciepła. Dla pozostałych kobiet będzie to objaw, który pozostanie niezauważony lub któremu można zaradzić za pomocą zwykłego wentylatora.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca?

Leczenie stosowane w okresie menopauzy polega zasadniczo na przyjmowaniu pewnych leków. W niektórych przypadkach zaleca się terapię hormonalną polegającą na przyjmowaniu estrogenu. Jednak ten rodzaj leczenia niesie ze sobą kilka zagrożeń, dlatego lekarz musi dokładnie ocenić sytuację. W  żadnym wypadku nie zaleca się jednak, aby hormonalna terapia zastępcza trwała dłużej niż dwa lata.

Kobieta w okresie menopauzy u lekarza
Aby pomóc kobiecie właściwie radzić sobie z uderzeniami gorąca w okresie menopauzy, lekarz może zasugerować zmiany w stylu życia oraz leki.

W innych przypadkach lekarze zalecają czasem zastosowanie terapii lekami przeciwdepresyjnymi w małych dawkach. Nie przynosi to jednak tak  skutecznych wyników w kontrolowaniu silnych uderzeń gorąca, jak terapia hormonalna. Powoduje ponadto szereg działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, nudności i suchość w ustach. Dodatkowo może wpływać też na zwiększenie masy ciała i zmniejszenia pożądania seksualnego.

W niektórych przypadkach lekarz może tez zdecydować o przepisaniu leków przeciwdrgawkowych w celu złagodzenia objawów u niektórych kobiet. Ostatnio w najcięższych przypadkach stosuje się również metodę zwaną „blokadą zwoju gwiaździstego”. Polega ona na zastosowaniu znieczulenia w kilku nerwach szyi. Skuteczność tej metody jest obiecująca, jednak nie została jeszcze całkowicie potwierdzona.

Dodatkowe informacje

Uderzenia gorąca w okresie menopauzy niekoniecznie muszą być leczone farmakologicznie. W większości przypadków wystarczą niektóre domowe środki zaradcze. Bardzo rzadko dolegliwości te utrzymują się dłużej niż się oczekuje i raczej nie wymagają specjalistycznej pomocy.

Najbardziej wskazane środki to utrzymanie zdrowej diety, unikanie pikantnych lub bardzo mocno doprawionych potraw. Unikaj również kawy i alkoholu, a także nadmiernie tłustych potraw. Utrata wagi to środek, który również pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca. I oczywiście nie zaleca się palenia tytoniu.

Ponadto radzi się, by kobiety w tym okresie nosiły lekkie ubrania wykonane z włókien naturalnych i utrzymywały dobrą wentylację pomieszczeń. Ponieważ stres jest czynnikiem zwiększającym uderzenia gorąca, wielu profesjonalistów zaleca również regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Dobrze sprawdza się na przykład joga lub Tai Chi – ćwiczenia, które pozwalają zachować sprawność fizyczną i równowagę emocjonalną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Juliá, M. D., Ferrer, J., Allué, J., Bachiller, L. I., Beltrán, E., Cancelo, M. J., … & Mendoza, N. (2008). Posicionamiento de la Asociación Española para el Estudio de la Menopausia sobre el uso clínico de las isoflavonas en el climaterio. Progresos de obstetricia y ginecología, 51(3), 146-161.
  • Im EO. Ethnic differences in symptoms experienced during the menopausal transition. Health Care Women Int. 2009;30(4):339–355. doi:10.1080/07399330802695002
  • Morrow PK, Mattair DN, Hortobagyi GN. Hot flashes: a review of pathophysiology and treatment modalities. Oncologist. 2011;16(11):1658–1664. doi:10.1634/theoncologist.2011-0174
  • Freedman RR. Menopausal hot flashes: mechanisms, endocrinology, treatment. J Steroid Biochem Mol Biol. 2014;142:115–120. doi:10.1016/j.jsbmb.2013.08.010
  • Lugo T, Tetrokalashvili M. Hot Flashes. [Updated 2019 Apr 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539827/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.