Maria Dolores Ballesteros 80-latka, która skończyła studia

Maria Dolores Ballesteros to doskonały przykład tego, że wiek to tylko cyfra. W wieku 80 lat skończyła studia prawnicze, a oprócz tego udziela lekcji pielęgniarstwa.
Maria Dolores Ballesteros 80-latka, która skończyła studia

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2017

Maria Dolores Ballesteros to niezwykła kobieta, która chciałaby w swoim życiu dokonać tysiąca rzeczy. To tak, jakby jej oczy, dłonie, jej serce i przede wszystkim jej umysł nie były w stanie nasycić się wszystkimi dotychczasowymi osiągnięciami i odniesionymi tryumfami… Ona chce więcej i dalej.

80-letnia Maria Dolores Ballesteros zyskała sobie ostatnimi czasy sławę nie tylko z powodu uzyskania dyplomu uczelni Universidad Nacional Autónoma de México (UAM) w dziedzinie prawa (co samo w sobie stanowi już wielkie osiągnięcie). Chodzi też o to, że to już trzeci stopień naukowy, jaki osiągnęła.

W swoim życiorysie ta niezwykła kobieta może już zawrzeć dyplom Stosunków Zawodowych, a także Pielęgniarstwa.

Jej wielką miłością i pasją jest przebywanie z ludźmi, służenie im, czy to w kwestii sanitarnej, prawnej czy też socjalnej.

Jej zaangażowanie w stosunku do osób, które potrzebują jakiejkolwiek pomocy zdaje się nie mieć żadnych granic. Podobnie rzecz się ma z jej zapałem do nauki, z chęcią bycia w kontakcie z otaczającym ją światem, z zaspokajaniem ciekawości oraz z pasją życia i zdobywania wiedzy.

Jak wyjaśnia sama kobieta, całe mnóstwo projektów, jakie kłębią się w jej głowie to właśnie czynnik utrzymujący ją przy życiu.

Mamy do czynienia z niezwykłą osobą, która stanowi dla nas przykład do naśladowania. Maria Dolores Ballesteros to kobieta, która inspiruje, zaraża swoją siłą, optymizmem i żywotnością. Zwłaszcza osoby w podeszłym wieku powinny brać wzór z jej nastawienia.

Wiek to tylko liczba, a nie granica

Mówi się, że lata ciążą, że nikt nie jest w stanie uciec przed swoim wiekiem, przed starością, bólem kości i stawów.

Często słyszy się też o tym, że ucieka energia życiowa i witalność, pojawiają się dokuczliwe choroby, siwe włosy, zmarszczki, obolałe plecy, a serce jest już zmęczone i nie jest w stanie znieść tyle samo, co kiedyś…

Moglibyśmy powiedzieć to wszystko i dużo więcej – i oczywiście mielibyśmy rację. Jest jednak przywilejem dojrzeć, zestarzeć się i osiągnąć wiek 70 czy 80 lat. Niewielu mogło tego doczekać, a nikt nie zdołał zrobić tego w idealnym zdrowiu.

Maria Dolores Ballesteros

Nawet jednak jeśli boli nas ciało i nie czujemy się już tacy rześcy jak kiedyś, jeśli nawet artretyzm się odzywa na zmianę pogody i mamy całe mnóstwo bolączek, nic nie jest w stanie zmienić naszego nastawienia do życia. Nie może go zniszczyć ani czas ani upływające lata. Zależy ono bowiem od nas.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Twój umysł kreuje największe problemy

To właśnie tam mamy moc decyzyjną i pełną kontrolę. Możemy złapać cugle i podążyć tam, gdzie chcemy. Umysł pełen nadziei nie zna bowiem granicy wieku, nie wie, co to znaczy poddawać się. Żywi się z projektów, dzięki którym wciąż czuje się młody.

Młodość bowiem jest sztuką, w którą warto inwestować czas i siły, dokładnie tak jak Maria Dolores Ballesteros.

Od jej młodych lat rodzice zachęcali ją, aby podążała we właściwym kierunku, aby się uczyła. Dlatego właśnie zawsze powtarzali jej to samo zdanie:

Urodziłaś się, żeby studiować, nie żeby myć brudne naczynia.

Maria Dolores Ballesteros – życie pełne wiedzy i służby społecznej

Maria Dolores Ballesteros doczekała się czwórki dzieci i ośmiorga wnucząt. Doskonale łączy życie rodzinne ze swoją karierą uniwersytecką.

Ta ciepła kobieta o zdecydowanym spojrzeniu od młodego wieku wpajała im ideę, którą zaszczepili kobiecie jej rodzice: kształcić się, stawać się coraz lepszym człowiekiem i uczyć się, aby pomagać drugim, aby być użytecznym i aby być kimś w tym życiu.

Maria Dolores Ballesteros

Tak czy inaczej Maria Dolores Ballesteros nie uznała, że jeden licencjat to będzie dla niej wystarczająco.

Przede wszystkim pielęgniarka z powołania

Po zdobyciu tytułu pielęgniarki, przez sporą część swojego życia kobieta pracowała w Narodowym Instytucie Kardiologii w Meksyku oraz w Narodowym Centrum Medycznym i Szpitalu Hiszpańskim.

  • Następnie jej specjalizacją stała się medycyna wewnętrzna i gastroenterologia. Jednym z największych osiągnięć tej niezwykłej kobiety było uczestniczenie w pierwszym przeszczepie nerki wykonanym w Meksyku.
  • Istnieje również całe mnóstwo znamiennych doświadczeń życiowych, jakie Maria Dolores Ballesteros zapamięta na zawsze. Między innymi opuszczenie swojego kraju bez odpowiednich zezwoleń aby pracować jako pielęgniarka w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pokazuje to poziom determinacji kobiety.
  • Po zdobyciu doświadczenia zawodowego w wymienionych krajach, Maria mogła po powrocie do Meksyku założyć swoją własną szkołę pielęgniarstwa. Obecnie udziela tam lekcji setkom swoich uczniów.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Otwarcie oczu zamiast ust pozwala nauczyć się więcej

Pomiar ciśnienia

Prawo, jej obecna pasja

Jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii, jakim musiała stawić czoła bohaterka naszej opowieści jest nowoczesny świat cyfrowy.

Internet był bez wątpienia najdziwniejszym i najbardziej złożonym zjawiskiem, z jakim musiała się oswoić. Obecnie jednak doskonale porusza się po wirtualnej sieci i opanowała ją jak wszyscy inni ludzie – jak jej młodzi koledzy i koleżanki ze studiów.

Jak sama wspomina, fascynuje ją prawo cywilne, prawo karne i prawo rolne.

Jak gdyby te sukcesy akademickie nie wystarczyły, ta niezwykła kobieta należy również do liderów społecznych udzielających się lokalnie (dystrykt Magdalena Contreras).

Liczy na to, że będzie w stanie wykorzystać swoje umiejętności jako adwokat, gdyż jest to jej wielka pasja.

Bohaterka naszej opowieści ma “dopiero” 80 lat. Ona sama i my wszyscy liczymy na to, że będzie żyła jeszcze długo po ukończeniu stu lat. Nie zdziwi nas wcale, jeśli niedługo znowu zacznie podążać korytarzami uniwersytetu w poszukiwaniu kolejnego tytułu naukowego.

Interesuje ją bowiem wszystko, co może się okazać przydatne w pracy na rzecz społeczeństwa.
Cóż za wspaniały przykład wyjątkowej kobiety. Czekamy na więcej historii z jej życia!

Nie mam wiele do powiedzenia, ponieważ każdy indywidualnie decyduje o tym, jaki kierunek nada swojemu życiu. W co jednak wierzę to fakt, że wszyscy powinniśmy mieć na swoje życie jakiś projekt i podążać za możliwościami, jakie to nam udostępnia.

Kto się nie uczy, nie uczy się, bo nie chce. Wszyscy mamy całe mnóstwo możliwości, zwłaszcza w dzisiejszych nowoczesnych czasach.
-Maria Dolores Ballesteros-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.