Makijaż hipoalergiczny: jakie są jego zalety?

Makijaż hipoalergiczny ma na celu uniknięcie podrażnień lub reakcji alergicznych wrażliwej skóry. Dowiedz się o nim wszystkiego o tutaj.
Makijaż hipoalergiczny: jakie są jego zalety?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2023

Makijaż hipoalergiczny jest obecnie bardzo popularny. Poszukują go osoby, które mają wrażliwą skórę lub które wykazały reakcje na produkty, które nie mają tej etykiety.

Problem polega na tym, że pojęcie hipoalergiczności jest bardzo ogólne. W praktyce nie ma w tej kwestii żadnej regulacji. Wiele najlepszych marek kosmetycznych oferuje takie linie. Ale w jakim stopniu realizują to, co obiecują?

Gdy hipoalergiczny makijaż jest autentyczny, przynosi ogromne korzyści osobom o wrażliwej skórze. W takich kosmetykach składniki, które mogą powodować podrażnienia lub alergie, są eliminowane lub redukowane.

Co to jest makijaż hipoalergiczny?

Makijaż hipoalergiczny wykorzystuje produkty kosmetyczne, które w opinii ich producentów zawierają mniej substancji drażniących lub potencjalnie uczulających niż zwykły makijaż. Teoretycznie zostały przetestowane, aby zapewnić te właściwości.

Kosmetyki zawierają wiele różnych składników, takich jak pigmenty, emulgatory, metale, żywice, konserwanty, minerały i perfumy. Niektóre osoby o wrażliwej skórze reagują negatywnie na jeden lub więcej z tych substancji.

W takich przypadkach może wystąpić stan zapalny, swędzenie, zaczerwienienie, egzema i łzawienie. Krótko mówiąc powoduje to ciężką formę podrażnienia. Firmy, które produkują hipoalergiczny makijaż, ograniczają lub eliminują składniki, które najczęściej powodują te problemy. W szczególności chodzi o jeden lub więcej z poniższych:

  • Alkohol
  • Retinol
  • Ropa naftowa
  • Ftalany
  • Siarczany
  • Aluminium
  • Zapachy
  • Parabeny
  • Dietanoloamina
  • Glikol polietylenowy
  • Syntetyczne barwniki

Dlaczego warto stosować makijaż hipoalergiczny?

Makijaż hipoalergiczny przeznaczony jest do cery wrażliwej, trądzikowej lub z bliznami. Jest odpowiedni również dla osób uczulonych na niektóre składniki zwykłych kosmetyków. Jednak każdy może korzystać z tego typu produktu.

Warto przy tym zaznaczyć, że żaden z tych kosmetyków nie jest w 100% neutralny. Mimo to zwykle zmniejszają ryzyko podrażnień lub reakcji alergicznych. W każdym razie są też osoby, które nie tolerują nawet tego typu makijażu.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania produktów do oczu i ust. Należą do nich cienie do powiek, kredki, pudry utrwalające, rozświetlacze, tusz do rzęs itp. Najlepiej upewnić się, że nie zawierają metali ciężkich.

Makijaż hipoalergiczny
Alergie na makijaż mogą wystąpić w miejscu aplikacji lub w okolicach kontaktu z substancją.

Jak wybrać odpowiedni hipoalergiczny makijaż, aby wykorzystać jego zalety

Nie ma znormalizowanych przepisów dotyczących makijażu hipoalergicznego.

Oznacza to, że nie ustalono żadnych konkretnych parametrów określających, czy kosmetyk ma właściwości hipoalergiczne, czy też nie. Dlatego możemy kierować się tylko tym, co każdy producent podaje na etykiecie.

W związku z tym, najlepszym sposobem sprawdzenia, czy produkt jest odpowiedni dla delikatnej lub wrażliwej skóry, jest uważne przyjrzenie się etykiecie. Ważne jest, aby sprawdzić, czy zawiera składniki, które mogą powodować podrażnienia i w jakich proporcjach.

Idealnie byłoby, gdyby osoby, które doświadczyły reakcji alergicznych na kosmetyki, wiedziały, jaki związek lub składnik powoduje taki efekt. Jeśli nie zostało to ustalone, należy wziąć pod uwagę całą listę ryzykownych składników i upewnić się, żeby makijaż ich nie zawierał lub zawierał tylko minimalną ich ilość.

Produkty wykonane z naturalnych substancji, takich jak aloes czy olejek migdałowy, są bliższe kosmetykom hipoalergicznym. Wszystkie te elementy są zwykle mniej agresywne dla skóry.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 13 sztuczek związanych z makijażem i fryzurą, aby zaoszczędzić czas rano

Kilka wskazówek, jak wybrać produkty hipoalergiczne

Najważniejszym zaleceniem jest bardzo uważne przeczytanie etykiety przed zakupem hipoalergicznego produktu do makijażu. W szczególności należy zachować ostrożność przy zakupie produktów zawierających w dużych proporcjach następujące substancje:

  • Alkohol
  • rRetinol
  • Aluminium
  • Alfahydroksykwasy
  • Olejki eteryczne
  • Zapach naturalny lub syntetyczny
  • Chemiczny filtr przeciwsłoneczny

Powyższe elementy najczęściej powodują podrażnienia. Co ważne, jeśli występują, ich udział procentowy powinien być bardzo niski w stosunku do pozostałych składników. Jeśli proporcja jest wysoka, nie nadają się do makijażu hipoalergicznego.

Makijaż hipoalergiczny
Etykiety mogą być mylące. Poświęć trochę czasu, aby je dokładnie przejrzeć i poznać wszystkie składniki.

Lekarz może zalecić produkty hipoalergiczne

Makijaż hipoalergiczny jest zwykle nieco droższy od klasycznego. Jednak różnica w cenie nie musi być bardzo duża.

Ważne jest, aby pamiętać, że więcej niż kilka firm używa hipoalergicznej etykiety oferując produkty, ale nie gwarantuje, że w rzeczywistości są mniej agresywne. Dlatego nie daj się zwieść i powstrzymaj się od zakupu tych kosmetyków, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Osoby, które mają problemy skórne, zwłaszcza te poważne, powinny skonsultować się z dermatologiem przed zakupem kosmetyków. Lekarz będzie mógł zalecić konkretne produkty, które nie wyrządzają szkody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Laguna, C., De la Cuadra, J., Martín-González, B., Zaragoza, V., Martínez-Casimiro, L., & Alegre, V. (2009). Dermatitis alérgica de contacto por cosméticos. Actas Dermo-Sifiliográficas, 100(1), 53-60.
  • Alay Murillo, J. P., & Macas López, M. F. (2021). Estudio comparativo de metales pesados plomo y cadmio en cosméticos sólidos (Doctoral dissertation, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Químicas).
  • Edo, C. B. (2008). Maquillaje cosmético: Maquillaje hipoalergénico. Acofar: revista de la distribución farmacéutica cooperativista, (481), 34-36.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.