Mąka z chleba świętojańskiego - 6 właściwości i zalet

Mąka z chleba świętojańskiego, oprócz innych zdrowych właściwości, pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Ponadto, ma bardzo niską zawartość tłuszczu. To czyni z niej świetną pomoc w kontroli wagi.
Mąka z chleba świętojańskiego - 6 właściwości i zalet
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Mąka z chleba świętojańskiego to rodzaj mąki uzyskiwanej z roślin strączkowych. Karob jest bardzo pożywny i zdrowy. Z tego powodu jest stosowany jako substytut kakao w przygotowywaniu wielu przepisów, takich jak herbatniki, ciastka, ciasta lub napoje.

Czy znasz jego ciekawe właściwości? Zapraszamy do odkrycia w tym artykule, jakie zalety ma mąka z chleba świętojańskiego.

Co to jest chleb świętojański?

Chleb świętojański jest owocem drzewa szarańczynu strąkowego, ceratonia siliqua, zwanego także drzewem karobowym. Jest to drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego i należy do rodziny Fabaceae. Dlatego jego owoce mają postać strąków z nasionami w środku.

Karob to strąk o długości około 10-20 centymetrów. Kiedy osiąga dojrzałość, późnym latem strąki nabierają brązowego koloru i interesującego słodkiego smaku.

Aby zrobić mąkę z chleba świętojańskiego, musisz wyjąć nasiona, a następnie dobrze je wysuszyć. Następnie są one prażone i mielone w celu uzyskania bardzo drobnego proszku. Taki zmielony proszek jest już gotowy do użycia w kuchni. Można go dodawać do koktajli, jogurtów lub innych dań.

Mąka z chleba świętojańskiego – skład odżywczy

Mąka z chleba świętojańskiego jest bogata w węglowodany i zawiera około 40-50% cukrów, głównie sacharozy, glukozy, maltozy i fruktozy.

Pomimo dużej ilości cukrów, ze względu na dużą zawartość błonnika, cukry te są wchłaniane wolniej. Ponadto zawartość cukru pozostaje znacznie niższa w porównaniu ze słodzonym kakao.

Mąka z chleba świętojańskiego - produkt zdrowotny
Karob, czyli chleb świętojański, jest bogaty w węglowodany i błonnik pokarmowy. Ponadto dostarcza zdrowe białka i tłuszcze.

W jej składzie warto również podkreślić dość duży procent białek. Ponadto ma niską zawartość tłuszczu wysokiej jakości, zawiera bowiem kwas linolowy i kwas oleinowy. Poza tym zawiera również witaminy z grupy B, żelazo, wapń i potas.

Mąka z chleba świętojańskiego ma intensywny brązowy kolor, jest naturalnie słodka i ma bardzo specyficzny smak. Dania lub wypieki wykonane z mąki z chleba świętojańskiego w połączeniu z cynamonem, esencją waniliową lub skórką cytrusową mają wyborny smak i są zdrowe.

Mąka z chleba świętojańskiego ma zdrowotne właściwości

W porównaniu z kakaem zawartość tłuszczu w mące z chleba świętojańskiego jest bardzo niska. Ponadto tłuszcze zawarte w kakao należą do grupy tłuszczów nasyconych, których niektóre osoby nie mogą spożywać. Poza tym, wiele korzyści związanych ze spożywaniem mąki z chleba świętojańskiego wynika z obecności błonnika rozpuszczalnego.

Ten rodzaj błonnika pomaga regulować czynność jelit i znacznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Mąka z chleba świętojańskiego nie zawiera też glutenu, więc nadaje się dla osób chorych na celiakię lub cierpiących na nietolerancję glutenu.

Mąka z chleba świętojańskiego – główne zalety

1. Kontrola wagi

Mąka z chleba świętojańskiego ma praktycznie zerową zawartość tłuszczu, a zatem wykonane z niej preparaty dostarczają mniej kalorii niż w przypadku tych, które zawierają kakao jako składnik. Sprzyja to osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Mąka z chleba świętojańskiego pomaga w kontroli wagi
Stosowanie mąki z chleba świętojańskiego w przepisach może pomóc utrzymać zdrową i zrównoważoną wagę.

Z drugiej strony, rośliny strączkowe są również bardzo bogate w błonnik rozpuszczalny, który długo pozostaje w żołądku, przedłuża uczucie sytości i zmniejsza apetyt.

2. Źródło żelaza

Żelazo jest niezbędnym minerałem dla utrzymania funkcji odpornościowych a także odpowiedniej sprawności fizycznej i psychicznej. Żelazo odgrywa też ważną rolę w wytwarzania czerwonych krwinek krwi. Aby jednak lepiej przyswoić żelazo obecne w chlebie świętojańskim, powinniśmy połączyć go z pokarmami bogatymi w witaminę C, takimi jak owoce cytrusowe.

3. Źródło wapnia

Wapń obecny w mące z chleba świętojańskiego jest lepiej wykorzystywany niż wapń z innych źródeł roślinnych. Wynika to z faktu, że karob nie zawiera szczawianów, związków hamujących wchłanianie tego minerału w jelitach.

4. Mąka z chleba świętojańskiego obniża poziom cholesterolu we krwi

Błonnik rozpuszczalny zawarty w tej roślinie strączkowej wychwytuje cholesterol i hamuje jego wchłanianie. W rezultacie cholesterol nie przenika do krwi i jest eliminowany. Ponadto mąka z chleba świętojańskiego nie zawiera tyraminy.

Cholesterol we krwi
Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarm ten może być dobrym sprzymierzeńcem w kontrolowaniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Substancja, którą z kolei zawiera kakao, jest związana z pojawieniem się bólów głowy i nasilenia migreny.

5. Efekt prebiotyczny

Błonnik zawarty w karobie pomaga poprawić fermentacyjną florę jelitową. Mąkę z chleba świętojańskiego stosowano jako środek przeciwbiegunkowy, ale ma również właściwości przeczyszczające i sprzyja prawidłowej perystaltyce. Ponadto sprzyja leczeniu infekcji i problemów żołądkowo-jelitowych.

Błonnik pokarmowy obecny w chlebie świętojańskim tworzy żel w jelicie, co sprzyja ewakuacji treści jelitowej. Z kolei ma również działanie ściągające ze względu na zawartość tanin.

6. Źródło przeciwutleniaczy

Mąka z chleba świętojańskiego zawiera również polifenole, które pomagają zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne i utrzymują komórki w zdrowiu. Dlatego między innymi pomaga zapobiegać skutkom przedwczesnego starzenia się.

Czy znasz wszystkie te właściwości mąki z chleba świętojańskiego? Teraz, gdy już wiesz, jak korzystnie może wpłynąć na twoje zdrowie, nie zapomnij używać je do przygotowania swoich ulubionych przepisów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Papaefstathiou E, Agapiou A, Giannopoulos S, Kokkinofta R. Nutritional characterization of carobs and traditional carob products. Food Science Nutrition. 2018;6(8):2151–2161.
  • Ruiz-Roso B, Quintela J. C, et al. Insoluble carob fiber rich in polyphenols lowers total and LDL cholesterol in hypecholegterolemic subjects. Plant Foods for Human Nutrition. Marzo 2010. 65 (1): 50-6.
  • Zhu B, Zayed M, Zhu H et al. Functional polysaccharides of carob fruit: a review. Chin Med. 2019 Sep 30;14:40.
  • Goulas V, Stylos E, Chatziathanasiadou MV, Mavromoustakos T, Tzakos AG. Functional Components of Carob Fruit: Linking the Chemical and Biological Space. Int J Mol Sci. 2016 Nov 10;17(11):1875.
  • Boeri P, Piñuel L, Sharry S, Barrio D. Caracterización nutricional de la harina integral de algarroba (Prosopis alpataco) de la norpatagonia Argentina. Revista de la Facultad de Agronomía. 2017;116(1):129-140.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.