Mąka z chleba świętojańskiego - 6 właściwości i zalet

Mąka z chleba świętojańskiego, oprócz innych zdrowych właściwości, pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Ponadto, ma bardzo niską zawartość tłuszczu. To czyni z niej świetną pomoc w kontroli wagi.
Mąka z chleba świętojańskiego - 6 właściwości i zalet
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Mąka z chleba świętojańskiego to rodzaj mąki uzyskiwanej z roślin strączkowych. Karob jest bardzo pożywny i zdrowy. Z tego powodu jest stosowany jako substytut kakao w przygotowywaniu wielu przepisów, takich jak herbatniki, ciastka, ciasta lub napoje.

Czy znasz jego ciekawe właściwości? Zapraszamy do odkrycia w tym artykule, jakie zalety ma mąka z chleba świętojańskiego.

Co to jest chleb świętojański?

Chleb świętojański jest owocem drzewa szarańczynu strąkowego, ceratonia siliqua, zwanego także drzewem karobowym. Jest to drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego i należy do rodziny Fabaceae. Dlatego jego owoce mają postać strąków z nasionami w środku.

Karob to strąk o długości około 10-20 centymetrów. Kiedy osiąga dojrzałość, późnym latem strąki nabierają brązowego koloru i interesującego słodkiego smaku.

Aby zrobić mąkę z chleba świętojańskiego, musisz wyjąć nasiona, a następnie dobrze je wysuszyć. Następnie są one prażone i mielone w celu uzyskania bardzo drobnego proszku. Taki zmielony proszek jest już gotowy do użycia w kuchni. Można go dodawać do koktajli, jogurtów lub innych dań.

Mąka z chleba świętojańskiego – skład odżywczy

Mąka z chleba świętojańskiego jest bogata w węglowodany i zawiera około 40-50% cukrów, głównie sacharozy, glukozy, maltozy i fruktozy.

Pomimo dużej ilości cukrów, ze względu na dużą zawartość błonnika, cukry te są wchłaniane wolniej. Ponadto zawartość cukru pozostaje znacznie niższa w porównaniu ze słodzonym kakao.

Mąka z chleba świętojańskiego - produkt zdrowotny
Karob, czyli chleb świętojański, jest bogaty w węglowodany i błonnik pokarmowy. Ponadto dostarcza zdrowe białka i tłuszcze.

W jej składzie warto również podkreślić dość duży procent białek. Ponadto ma niską zawartość tłuszczu wysokiej jakości, zawiera bowiem kwas linolowy i kwas oleinowy. Poza tym zawiera również witaminy z grupy B, żelazo, wapń i potas.

Mąka z chleba świętojańskiego ma intensywny brązowy kolor, jest naturalnie słodka i ma bardzo specyficzny smak. Dania lub wypieki wykonane z mąki z chleba świętojańskiego w połączeniu z cynamonem, esencją waniliową lub skórką cytrusową mają wyborny smak i są zdrowe.

Mąka z chleba świętojańskiego ma zdrowotne właściwości

W porównaniu z kakaem zawartość tłuszczu w mące z chleba świętojańskiego jest bardzo niska. Ponadto tłuszcze zawarte w kakao należą do grupy tłuszczów nasyconych, których niektóre osoby nie mogą spożywać. Poza tym, wiele korzyści związanych ze spożywaniem mąki z chleba świętojańskiego wynika z obecności błonnika rozpuszczalnego.

Ten rodzaj błonnika pomaga regulować czynność jelit i znacznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Mąka z chleba świętojańskiego nie zawiera też glutenu, więc nadaje się dla osób chorych na celiakię lub cierpiących na nietolerancję glutenu.

Mąka z chleba świętojańskiego – główne zalety

1. Kontrola wagi

Mąka z chleba świętojańskiego ma praktycznie zerową zawartość tłuszczu, a zatem wykonane z niej preparaty dostarczają mniej kalorii niż w przypadku tych, które zawierają kakao jako składnik. Sprzyja to osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Mąka z chleba świętojańskiego pomaga w kontroli wagi
Stosowanie mąki z chleba świętojańskiego w przepisach może pomóc utrzymać zdrową i zrównoważoną wagę.

Z drugiej strony, rośliny strączkowe są również bardzo bogate w błonnik rozpuszczalny, który długo pozostaje w żołądku, przedłuża uczucie sytości i zmniejsza apetyt.

2. Źródło żelaza

Żelazo jest niezbędnym minerałem dla utrzymania funkcji odpornościowych a także odpowiedniej sprawności fizycznej i psychicznej. Żelazo odgrywa też ważną rolę w wytwarzania czerwonych krwinek krwi. Aby jednak lepiej przyswoić żelazo obecne w chlebie świętojańskim, powinniśmy połączyć go z pokarmami bogatymi w witaminę C, takimi jak owoce cytrusowe.

3. Źródło wapnia

Wapń obecny w mące z chleba świętojańskiego jest lepiej wykorzystywany niż wapń z innych źródeł roślinnych. Wynika to z faktu, że karob nie zawiera szczawianów, związków hamujących wchłanianie tego minerału w jelitach.

4. Mąka z chleba świętojańskiego obniża poziom cholesterolu we krwi

Błonnik rozpuszczalny zawarty w tej roślinie strączkowej wychwytuje cholesterol i hamuje jego wchłanianie. W rezultacie cholesterol nie przenika do krwi i jest eliminowany. Ponadto mąka z chleba świętojańskiego nie zawiera tyraminy.

Cholesterol we krwi
Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarm ten może być dobrym sprzymierzeńcem w kontrolowaniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Substancja, którą z kolei zawiera kakao, jest związana z pojawieniem się bólów głowy i nasilenia migreny.

5. Efekt prebiotyczny

Błonnik zawarty w karobie pomaga poprawić fermentacyjną florę jelitową. Mąkę z chleba świętojańskiego stosowano jako środek przeciwbiegunkowy, ale ma również właściwości przeczyszczające i sprzyja prawidłowej perystaltyce. Ponadto sprzyja leczeniu infekcji i problemów żołądkowo-jelitowych.

Błonnik pokarmowy obecny w chlebie świętojańskim tworzy żel w jelicie, co sprzyja ewakuacji treści jelitowej. Z kolei ma również działanie ściągające ze względu na zawartość tanin.

6. Źródło przeciwutleniaczy

Mąka z chleba świętojańskiego zawiera również polifenole, które pomagają zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne i utrzymują komórki w zdrowiu. Dlatego między innymi pomaga zapobiegać skutkom przedwczesnego starzenia się.

Czy znasz wszystkie te właściwości mąki z chleba świętojańskiego? Teraz, gdy już wiesz, jak korzystnie może wpłynąć na twoje zdrowie, nie zapomnij używać je do przygotowania swoich ulubionych przepisów.

To może Cię zainteresować ...
Żelazo – pokarmy, które należy jeść, aby zwiększyć jego poziom
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Żelazo – pokarmy, które należy jeść, aby zwiększyć jego poziom

Żelazo to minerał, który bierze czynny udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dowiedz się, co jeść, aby zwięszyć jego poziom w ciele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Papaefstathiou E, Agapiou A, Giannopoulos S, Kokkinofta R. Nutritional characterization of carobs and traditional carob products. Food Science Nutrition. 2018;6(8):2151–2161.
  • Ruiz-Roso B, Quintela J. C, et al. Insoluble carob fiber rich in polyphenols lowers total and LDL cholesterol in hypecholegterolemic subjects. Plant Foods for Human Nutrition. Marzo 2010. 65 (1): 50-6.
  • Zhu B, Zayed M, Zhu H et al. Functional polysaccharides of carob fruit: a review. Chin Med. 2019 Sep 30;14:40.
  • Goulas V, Stylos E, Chatziathanasiadou MV, Mavromoustakos T, Tzakos AG. Functional Components of Carob Fruit: Linking the Chemical and Biological Space. Int J Mol Sci. 2016 Nov 10;17(11):1875.
  • Boeri P, Piñuel L, Sharry S, Barrio D. Caracterización nutricional de la harina integral de algarroba (Prosopis alpataco) de la norpatagonia Argentina. Revista de la Facultad de Agronomía. 2017;116(1):129-140.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.