Mąka z chleba świętojańskiego – 6 właściwości i zalet

13 stycznia, 2020
Mąka z chleba świętojańskiego, oprócz innych zdrowych właściwości, pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Ponadto, ma bardzo niską zawartość tłuszczu. To czyni z niej świetną pomoc w kontroli wagi.

Mąka z chleba świętojańskiego to rodzaj mąki uzyskiwanej z roślin strączkowych. Karob jest bardzo pożywny i zdrowy. Z tego powodu jest stosowany jako substytut kakao w przygotowywaniu wielu przepisów, takich jak herbatniki, ciastka, ciasta lub napoje.

Czy znasz jego ciekawe właściwości? Zapraszamy do odkrycia w tym artykule, jakie zalety ma mąka z chleba świętojańskiego.

Co to jest chleb świętojański?

Chleb świętojański jest owocem drzewa szarańczynu strąkowego, ceratonia siliqua, zwanego także drzewem karobowym. Jest to drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego i należy do rodziny Fabaceae. Dlatego jego owoce mają postać strąków z nasionami w środku.

Karob to strąk o długości około 10-20 centymetrów. Kiedy osiąga dojrzałość, późnym latem strąki nabierają brązowego koloru i interesującego słodkiego smaku.

Aby zrobić mąkę z chleba świętojańskiego, musisz wyjąć nasiona, a następnie dobrze je wysuszyć. Następnie są one prażone i mielone w celu uzyskania bardzo drobnego proszku. Taki zmielony proszek jest już gotowy do użycia w kuchni. Można go dodawać do koktajli, jogurtów lub innych dań.

Mąka z chleba świętojańskiego – skład odżywczy

Mąka z chleba świętojańskiego jest bogata w węglowodany i zawiera około 40-50% cukrów, głównie sacharozy, glukozy, maltozy i fruktozy.

Pomimo dużej ilości cukrów, ze względu na dużą zawartość błonnika, cukry te są wchłaniane wolniej. Ponadto zawartość cukru pozostaje znacznie niższa w porównaniu ze słodzonym kakao.

Mąka z chleba świętojańskiego - produkt zdrowotny
Karob, czyli chleb świętojański, jest bogaty w węglowodany i błonnik pokarmowy. Ponadto dostarcza zdrowe białka i tłuszcze.

W jej składzie warto również podkreślić dość duży procent białek. Ponadto ma niską zawartość tłuszczu wysokiej jakości, zawiera bowiem kwas linolowy i kwas oleinowy. Poza tym zawiera również witaminy z grupy B, żelazo, wapń i potas.

Mąka z chleba świętojańskiego ma intensywny brązowy kolor, jest naturalnie słodka i ma bardzo specyficzny smak. Dania lub wypieki wykonane z mąki z chleba świętojańskiego w połączeniu z cynamonem, esencją waniliową lub skórką cytrusową mają wyborny smak i są zdrowe.

Zobacz także: Domowy chleb z mąki żytniej i orkiszowej

Mąka z chleba świętojańskiego ma zdrowotne właściwości

W porównaniu z kakaem zawartość tłuszczu w mące z chleba świętojańskiego jest bardzo niska. Ponadto tłuszcze zawarte w kakao należą do grupy tłuszczów nasyconych, których niektóre osoby nie mogą spożywać. Poza tym, wiele korzyści związanych ze spożywaniem mąki z chleba świętojańskiego wynika z obecności błonnika rozpuszczalnego.

Ten rodzaj błonnika pomaga regulować czynność jelit i znacznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Mąka z chleba świętojańskiego nie zawiera też glutenu, więc nadaje się dla osób chorych na celiakię lub cierpiących na nietolerancję glutenu.

Mąka z chleba świętojańskiego – główne zalety

1. Kontrola wagi

Mąka z chleba świętojańskiego ma praktycznie zerową zawartość tłuszczu, a zatem wykonane z niej preparaty dostarczają mniej kalorii niż w przypadku tych, które zawierają kakao jako składnik. Sprzyja to osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Mąka z chleba świętojańskiego pomaga w kontroli wagi
Stosowanie mąki z chleba świętojańskiego w przepisach może pomóc utrzymać zdrową i zrównoważoną wagę.

Z drugiej strony, rośliny strączkowe są również bardzo bogate w błonnik rozpuszczalny, który długo pozostaje w żołądku, przedłuża uczucie sytości i zmniejsza apetyt.

Przeczytaj również: Błonnik: produkty, które mogą pomóc Ci schudnąć

2. Źródło żelaza

Żelazo jest niezbędnym minerałem dla utrzymania funkcji odpornościowych a także odpowiedniej sprawności fizycznej i psychicznej. Żelazo odgrywa też ważną rolę w wytwarzania czerwonych krwinek krwi. Aby jednak lepiej przyswoić żelazo obecne w chlebie świętojańskim, powinniśmy połączyć go z pokarmami bogatymi w witaminę C, takimi jak owoce cytrusowe.

3. Źródło wapnia

Wapń obecny w mące z chleba świętojańskiego jest lepiej wykorzystywany niż wapń z innych źródeł roślinnych. Wynika to z faktu, że karob nie zawiera szczawianów, związków hamujących wchłanianie tego minerału w jelitach.

4. Mąka z chleba świętojańskiego obniża poziom cholesterolu we krwi

Błonnik rozpuszczalny zawarty w tej roślinie strączkowej wychwytuje cholesterol i hamuje jego wchłanianie. W rezultacie cholesterol nie przenika do krwi i jest eliminowany. Ponadto mąka z chleba świętojańskiego nie zawiera tyraminy.

Cholesterol we krwi
Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarm ten może być dobrym sprzymierzeńcem w kontrolowaniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Substancja, którą z kolei zawiera kakao, jest związana z pojawieniem się bólów głowy i nasilenia migreny.

5. Efekt prebiotyczny

Błonnik zawarty w karobie pomaga poprawić fermentacyjną florę jelitową. Mąkę z chleba świętojańskiego stosowano jako środek przeciwbiegunkowy, ale ma również właściwości przeczyszczające i sprzyja prawidłowej perystaltyce. Ponadto sprzyja leczeniu infekcji i problemów żołądkowo-jelitowych.

Błonnik pokarmowy obecny w chlebie świętojańskim tworzy żel w jelicie, co sprzyja ewakuacji treści jelitowej. Z kolei ma również działanie ściągające ze względu na zawartość tanin.

6. Źródło przeciwutleniaczy

Mąka z chleba świętojańskiego zawiera również polifenole, które pomagają zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne i utrzymują komórki w zdrowiu. Dlatego między innymi pomaga zapobiegać skutkom przedwczesnego starzenia się.

Czy znasz wszystkie te właściwości mąki z chleba świętojańskiego? Teraz, gdy już wiesz, jak korzystnie może wpłynąć na twoje zdrowie, nie zapomnij używać je do przygotowania swoich ulubionych przepisów.

  • Contreras-Calderón, J., Calderón-Jaimes, L., Guerra-Hernández, E., & García-Villanova, B. (2011). Antioxidant capacity, phenolic content and vitamin C in pulp, peel and seed from 24 exotic fruits from Colombia. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2010.11.00
  • Papaefstathiou E, Agapiou A, Giannopoulos S, Kokkinofta R. Nutritional characterization of carobs and traditional carob products. Food Sci Nutr. 2018;6(8):2151–2161. Published 2018 Oct 4. doi:10.1002/fsn3.776
  • Goulas V, Stylos E, Chatziathanasiadou MV, Mavromoustakos T, Tzakos AG. Functional Components of Carob Fruit: Linking the Chemical and Biological Space. Int J Mol Sci. 2016;17(11):1875. Published 2016 Nov 10. doi:10.3390/ijms17111875
  • Kotrotsios N, Christaki E, Bonos E, Florou-Paneri P. Dietary carob pods on growth performance and meat quality of fattening pigs. Asian-Australas J Anim Sci. 2012;25(6):880–885. doi:10.5713/ajas.2011.11521
  • Rtibi K, Jabri MA, Selmi S, et al. Gastroprotective effect of carob (Ceratonia siliqua L.) against ethanol-induced oxidative stress in rat. BMC Complement Altern Med. 2015;15:292. Published 2015 Aug 20. doi:10.1186/s12906-015-0819-9