Ludzkie ciało – Poznaj 10 zaskakujących faktów

Czy wiedziałaś o tym, że nasza skóra w dłuższym kontakcie z wodą, marszczy się, aby uzyskać lepszą przyczepność? Jest to dziedzictwo naszych przodków, ale dziś jest nie bardzo przydatne.
Ludzkie ciało – Poznaj 10 zaskakujących faktów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jak dbać o nasze ludzkie ciało, by było zdrowe i piękne? Jak chronić je przed atakiem rozmaitych chorób? Jaki styl życia jest najzdrowszy? Jakie są najlepsze przepisy na zdrowe potrawy i naturalne, domowej roboty, produkty kosmetyczne. Jak zachować równowagę między ciałem i umysłem?

Poruszana przez nas tematyka dotyczy właśnie całego naszego organizmu. Pamiętaj jednak, że ta idealna maszyneria jaką jest ludzkie ciało , nie została do dziś dokładnie poznana i nadal jest dla nas kopalnią pełną tajemnic. Bez wątpienia nasze ciało jest wyjątkowe i niepowtarzalne! Jesteście gotowi na odkrycie kilku jego sekretów?

Ludzkie ciało i jego tajemnice

1. Układ trawienny

Spożywane przez nas pokarmy zwykle przez pierwsze 3-6 godzin przebywają w żołądku. Organ ten jest w stanie zmieścić nawet 2 litry żywności – stąd też wiele osób odczuwa sytość dopiero po dłuższym czasie .

Brzuch

Następnie, żywność wędruje do jelita grubego, gdzie może przebywać od 8 do 20 godzin. Co jest powodem takiego zastoju? U niektórych osób tranzyt jelitowy jest bardzo wolny, dlatego też ich proces trawienny, synteza oraz wydalanie również mogą znacznie zwalniać obroty.

2. Jak długo możemy żyć bez jedzenia i picia?

Pewnie już nie raz się zastanawiałeś, co jest gorsze: pozostać bez jedzenia czy bez płynów do picia? Można się domyślać, że ludzkie ciało jest bardziej odporne na brak pożywienia niż płynów. Pamiętaj, by zawsze odpowiednio nawadniać organizm, ponieważ konsekwencje odwodnienia mogą okazać się bardzo poważne dla Twojego zdrowia.

Generalnie można powiedzieć, że nasze ciało jest w stanie utrzymać się przy życiu bez pożywienia średnio przez 7 dni. Z kolei bez wody czy jakichkolwiek innych płynów nie przetrwamy więcej niż 2-3 dni.

W momencie, gdy nasze organy przestają regularnie otrzymywać płyny, natychmiast zaczynają pojawiać się problemu zdrowotne.

3. Tajemnica naszej skóry

Niezwykle interesującym faktem na temat naszego ciała jest to, ile jest ono w stanie wygenerować naskórka w ciągu całego naszego życia.

Skóra ludzkiego ciała

Odpowiedź jest zaskakująca – około 15 kilogramów! Proces ten nie powinien nas odpychać, wręcz przeciwnie – jest on dla nas bardzo zdrowy. Prowadzi on do usunięcia martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra może się regenerować, być piękna i przyjmować młodzieńczy wygląd.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Brązowy cukier – 4 niesamowite preparaty złuszczające

4. Dlaczego skóra palców się marszczy, gdy długo przebywamy w wodzie?

To klasyczne pytanie zwykle zadawane przez dzieci. Rzeczywiście, kiedy długo przebywamy w wannie lub na basenie, nasze palce, a nawet podeszwy stóp zaczynają się marszczyć. Jest to fenomen, które ludzkie ciało odziedziło po naszych przodkach.

Wiemy jednak, że dzięki pomarszczonym palcom, naszym przodkom łatwiej było chwytać drobne nasiona i zbierać rośliny z powierzchni wody. Jednym słowem – pomarszczona skóra zwiększa chwytność. Możesz sam to sprawdzić, próbując zebrać szklane kuleczki z dna wanny. Spróbuj to zrobić na początku kąpieli, gdy Twoje palce jeszcze są gładkie, a następnie po kilkunastu minutach, gdy skóra się pomarszczy. Oczywiście w dzisiejszych czasach taka umiejętność nie jest nam zbytnio przydatna.

5. Ciekawostki na temat naszego języka

Czy wiesz, że Twój język jest niepowtarzalny? Nie ma dwóch identycznych! Jego średnia długość to 10 cm, natomiast jego kształt, rowki i linie są jedyne i niepowtarzalne, tak jak nasze odciski palców.

Ludzki język

Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Otóż, kiedy przychodzimy na świat, nasz język wyposażony jest w miliony kubków smakowych, które jednak z upływem lat stopniowo tracimy. Dlatego też smaki i zapachy, których doświadczamy w dzieciństwie są znaczne intensywniejsze i zapadają w pamięć na całe życie.

6. Tajemniczy świat niemowląt

Wiedziałeś, że ciało przychodzącego na świat noworodka składa się aż z 300 kości? Z czasem jednak zaczynają się one ze sobą łączyć i w efekcie redukują się do 206, czyli do ilości kości u dorosłego człowieka.

Kolejną ciekawostką na temat noworodków jest fakt, że dźwiękiem, który je uspokaja jest bicie serca. Nie ma się co dziwić – po dziewięciu miesiącach spędzonych w łonie matki, są przyzwyczajone do tego dźwięku, który towarzyszył im w każdym momencie ich wzrostu. Kiedy Twoje dziecko nie może zasnąć, usiąść w fotelu i przyłóż jego główkę do swojej piersi, tak by mogło usłyszeć bicie Twojego serca.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Dlaczego niemowlęta często zasypiają tylko wtedy, gdy są blisko matki

7. Wzrost włosów

Bardzo często wspominamy o znaczeniu nocnego odpoczynku dla naszego organizmu – jest to bowiem moment, w którym system limfatyczny uaktywnia się w pełni i intensywnie realizuje swoje oczyszczające ciało funkcje.

Kręcone włosy

Poza tym podczas snu wydzielany zostaje hormon wzrostu – dlatego też maluchy powinny bardzo dobrze się wysypiać. Zasada ta nie tyczy się wyłącznie dzieci, również dorośli powinni zadbać o odpowiednią ilość snu. Co prawda, nie urośniesz więcej, ale za to Twoje włosy będą zdrowo rosły, ok. 2-3 mm na tydzień.

8. Nasze ciało codziennie wytwarza około 3 gramów przeciwciał

To prawdziwa ciekawostka na temat naszego ciała! Nasz system immunologiczny jest w stanie produkować codziennie 3 gramy przeciwciał, których zadaniem jest ochrona naszego ciała przed atakami mikroorganizmów, wirusów i bakterii. Gdyby nie one, zapadalibyśmy na rozmaite choroby praktycznie każdego dnia.

9. Często się rumienisz?

Jeśli należysz do osób, u których z byle błahostki pojawia się rumieniec na twarzy, pamiętaj, że w tym samym momencie błony śluzowe żołądka również pokrywają się pąsami. Warto pamiętać o słynnej teorii, że „żołądek jest naszym drugim mózgiem” – to właśnie tam gromadzą się wszystkie nasze emocje!

10. Pępek – źródłem bakterii!

Czy wiesz, że nasz pępek to prawdziwy ekosystem bakterii? Pamiętaj więc o jego codziennej higienie i zachowaj zdrowe ciało!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.