Ludzie którzy się nie kochają i mimo wszystko są razem

Jeżeli nadal jesteśmy z partnerem, ale łącząca nas dawniej miłość już wygasła, należy uświadomić sobie, że poświęcamy tym samym nasze szczęście. Co więcej, skazujemy na nieszczęście również drugą osobę, ponieważ nie mamy w sobie odwagi na to, by wyznać jej swoje uczucia i odejść.
Ludzie którzy się nie kochają i mimo wszystko są razem

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Ludzie którzy się nie kochają ale mimo wszystko są razem znajdują się dookoła nas. Pary, po uszy zanurzone w uczuciu głębokiego nieszczęścia, które nie przeżywają życia tak, jak by tego chciały – jak znajomo to brzmi…

Popełniamy ten błąd znacznie częściej, niż by się nam mogło wydawać. Ludzie którzy się nie kochają ale nadal trwają w swoim związku to zjawisko wręcz nagminne. Dlatego właśnie zasługuje na głębszą refleksję.

Powodem prawie zawsze jest niskie poczucie własnej wartości

Bardzo często bywa tak, że ludzie którzy się nie kochają ale mimo wszystko są razem robią tak, ponieważ mają bardzo niskie poczucie własnej wartości. Bardzo wyraźnie można to dostrzec we wszystkich tych przypadkach, kiedy pojawia się uzależnienie emocjonalne w swoich rozmaitych formach.

Gdy nasze poczucie własnej wartości jest niskie i niedostateczne, nie jesteśmy w stanie uwierzyć w to, że możemy być szczęśliwi jeżeli nikt nas nie kocha. Dlatego właśnie odpowiedzialność składamy na dłonie drugiego człowieka, w tym przypadku partnera.

Bardzo często nasze mylne poglądy i przekonania to kwestia jedynie tego, co rozgrywa się w naszej głowie. Negatywny sposób myślenia tylko pogarsza całą sytuację.

Kobieta płacze - niskie poczucie własnej wartości a Ludzie którzy się nie kochają

Jeżeli obawiamy się staropanieństwa/starokawalerstwa a stan wolny postrzegamy jako porażkę życiową, czujemy, że kurczy nam się czas. To z kolei sprawia, że godzimy się na jakikolwiek związek z człowiekiem, który znajdzie się w pobliżu nas. Tak właśnie zaczynają – i kończą – ludzie którzy się nie kochają ale są razem z przyzwyczajenia.

Jeżeli zauważyłeś u siebie tego rodzaju lęki i obawy, mając przy swoim boku partnera, może się u Ciebie pojawić obawa o, to że w jakimś momencie postanowi odejść. Może nawet zaczniesz się obawiać, że już nigdy więcej nie znajdziesz nikogo podobnego, albo że już nikt nigdy nie zwróci na Ciebie uwagi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Strach  przed samotnością czyni nas konformistami

Z powodu tych i innych negatywnych myśli, postanawiamy często pozostać przy naszym partnerze, nawet jeśli nie ma już miłości. Nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji o rozstaniu. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o pewnej osobie, która zdobyła się na ten krok.

Asabelle Allende to sławna pisarka. W wieku 73 podjęła decyzję o rozstaniu ze swoim mężem. W żadnym momencie nie poczuła, że w ten sposób zakończyło się jej życie. Jak sama wspomina: “Czuję, że świat stoi przede mną otworem”.

To, co nas ogranicza to tak naprawdę nasze własne wierzenia i przekonania. Dla miłości nie liczy się wiek. Nie ma też żadnego problemu, jeśli pozostaniemy sami. To nie koniec świata. Jeżeli odważymy się na kwestionowanie przekonań, które nam wpojono i przełamywanie ich, będziemy szczęśliwi i będziemy cieszyć się większą wolnością.

Ludzie którzy się nie kochają ale są razem z przyzwyczajenia

Bardzo często ludzie którzy się nie kochają ale są razem, robią to po prostu z przyzwyczajenia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku wieloletnich par, które są razem od młodych lat.

Ludzie tacy tak bardzo przyzwyczaili się do życia, jakie prowadzą – do swoich zwyczajów, codziennej rutyny… Nawet przyjaciół mają wspólnych. Trudno będzie im z tego wszystkiego zrezygnować. Staje się to w ich mniemaniu poważną przeszkodą, nie do pokonania.

Dlatego właśnie, chociaż wcale się nie kochają, postanawiają pozostać razem. Oczywiście, istnieje jeszcze całe mnóstwo bardziej złożonych powodów.

Czasami ludzie którzy się nie kochają ale mimo wszystko są razem decydują się na ten krok, ponieważ jeden z partnerów jest zależny ekonomicznie od drugiego. Jest to zjawisko bardzo częste w rodzinach, gdzie jeden z partnerów pracuje, a drugi zajmuje się domem i wychowaniem dzieci.

Smutna kobieta leży w łóżku a Ludzie którzy się nie kochają

Ogromny wpływ mają na to nasze okoliczności i sytuacja życiowa, możliwość zapłacenia za usługi adwokata i poniesienie kosztów rozwodu (podział majątku, kwestia opieki nad dziećmi…). Wiele par już na samą myśl o tym czuje, że to za dużo zachodu, więc mimo, że się nie kochają, postanawiają pozostać razem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Rozwód – zachowania, które świadczą, że się zbliża

Czy naprawdę warto?

Zamiast pytać siebie o to, czy warto dalej kontynuować związek, zastanawiamy się często raczej nad tym, co się nam opłaca.

Opłaca nam się być razem ze względu na nasze dzieci? Opłaca nam się kontynuować związek, ponieważ nie chce nam się zajmować rozwodem? A może chcemy być razem, żeby zachować pozory przed innymi ludźmi.

To kolejne powody, dla których ludzie którzy się nie kochają mimo wszystko pozostają w swoim związku. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli decydują się na ten krok, jest tak dlatego, że zwyczajnie im się opłaca. Jeżeli natomiast ktoś nie jest szczęśliwy ze swoim partnerem i związek nie przynosi nic dobrego, nie ma innego wyjścia jak po prostu się rozstać.

Para ludzi na spokojnie ze sobą rozmawia

Wiele osób jednak – wziąwszy pod uwagę kwestię wygody, uniknięcia procesów sądowych bądź z innych powodów – zadowala się życiem tak jak żyją. Z tego właśnie otaczają nas ludzie którzy się nie kochają ale mimo wszystko są razem.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Przeczytaj też artykuł: Rozstanie – 5 pytań, które należy sobie wcześniej zadać

Każdy człowiek i każdy związek to osobny świat. Dlatego nie można nikogo osądzać ani narzucać im naszej decyzji. Należy jednak być świadomym tego, że ludzie którzy się nie kochają ale mimo wszystko są nadal razem, poświęcają własne szczęście.

Czy kiedyś zdarzyła Ci się taka sytuacja? Czy znasz kogoś, komu również się to przydarzyło? Czy naprawdę warto pożegnać się z własnym szczęściem z wymienionych powyżej powodów?

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.