Lucjan czerwony: wartość odżywcza, korzyści i sposób spożycia

Czy słyszałeś o lucjanie czerwonym? To bardzo pożywna ryba, która może być bardzo korzystna dla twojego zdrowia.
Lucjan czerwony: wartość odżywcza, korzyści i sposób spożycia

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

Lucjan czerwony nie jest bardzo znaną rybą, ale jest świetnym dodatkiem do diety i korzystnie wpływa na zdrowie. Zawiera składniki odżywcze bardzo wysokiej jakości, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania organizmu. Powiemy Ci wszystko, co zawiera i jak najlepiej go przygotować, abyś mógł zacząć regularnie go spożywać.

Zanim zaczniemy, warto zaznaczyć, że okresowe zastępowanie mięsa rybami naprawdę przynosi korzyści dla zdrowia. Ryby mają znacznie korzystniejszy profil lipidowy niż mięso. Ponadto zawierają mniej kalorii, co w razie potrzeby może pomóc w utracie wagi. Powinny znaleźć się w Twojej diecie dwa lub trzy razy w tygodniu.

Jakie wartości odżywcze ma lucjan czerwony

Lucjan.
Lucjan czerwony zawiera kwasy omega-3 i inne niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki.

Przede wszystkim lucjan czerwony jest źródłem niezbędnych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych omega-3. Dostarcza również białek o wysokiej wartości biologicznej i jest jednym z nielicznych pokarmów zawierających witaminę D, a nawet witaminę E, kolejny składnik, który działa jako silny przeciwutleniacz. A wszystko przy obniżonej kaloryczności – tylko 130 kalorii na 100 gramów produktu.

Lucjan czerwony jest źródłem selenu i magnezu. Ten pierwszy pierwiastek działa jak silny przeciwutleniacz, podczas gdy ten drugi odgrywa decydującą rolę w fizjologii snu i odpoczynku. Ponadto ryba ta ma 26 gramów białka na 100 pożywienia, co jest znaczną ilością, która pomoże pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Jakie korzyści daje spożywanie lucjana czerwonego

Włączenie lucjana czerwonego do diety może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, o których warto wspomnieć. Po pierwsze, kontroluje stany zapalne, co ma związek z kwasami omega-3, których dostarcza.

Wykazano, że elementy te pomagają zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe, dlatego kluczowe będzie zapewnienie ich codziennego spożycia i spełnienie niezbędnych wymagań. W związku z tym ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na stosunek omega-6 do omega-3, starając się jak najbardziej go zrównoważyć.

Z drugiej strony spożycie witaminy D może być bardzo korzystne w zmniejszaniu częstości występowania wielu przewlekłych i złożonych patologii, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „ Reviews in Endocrine & Metabolic Disorders”.

Niedobory tego składnika odżywczego występują u ponad połowy populacji, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Niewiele produktów spożywczych zawiera tę witaminę, więc ekspozycja na światło słoneczne będzie głównym sposobem na jej pozyskanie.

Wreszcie selen działa jako silny przeciwutleniacz w organizmie. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Advances in Clinical and Experimental Medicine neutralizuje powstawanie wolnych rodników i ich późniejszą akumulację w tkankach organizmu. Dzięki temu zachowana zostanie wewnętrzna równowaga redoks, co pomoże opóźnić starzenie.

Jak jeść lucjana czerwonego

Lucjan.
Przygotuj lucjana czerwonego z grilla lub pieczonego, faszerowanego lub z sosem. Jest pyszny!

Lucjan czerwony jest wysoko cenioną rybą w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych. W Europie nie jest tak znany, ale to nie znaczy, że nie jest u nas dostępny. Wyróżnia się jędrnym, białym i bardzo smacznym mięsem, które można wykorzystać w wielu różnych potrawach.

Z reguły podaje się tę rybę smażoną w głębokim tłuszczu lub z patelni, choć pyszna jest również grillowana lub pieczona. Istnieje kilka przepisów na faszerowanego lucjana, zarówno z sosami, jak i z warzywami. Bardzo dobrze komponuje się z dodatkiem bogatym w węglowodany, takim jak warzywa korzeniowe. Dla miłośników nabiału istnieje nawet opcja podania go zapiekanego z serem.

Lucjan czerwony, ryba korzystna dla zdrowia

Jak widzieliśmy, lucjan czerwony ma wiele korzyści zdrowotnych dzięki zawartości niezbędnych składników odżywczych. Jest również bardzo wszechstronny w kuchni, więc zadowoli wszystkich członków rodziny.

Ponadto zawiera kwasy omega-3 i witaminę D, dwa składniki, które wiążą się z mniejszą częstością występowania przewlekłych i złożonych patologii i które warto włączyć do swojej diety.

Na koniec należy zaznaczyć, że jednym z filarów zdrowej diety jest różnorodność. Warto więc zadbać o włączenie do diety różnych pokarmów, aby uniknąć niedoborów żywieniowych, które mogą negatywnie warunkować sprawność procesów fizjologicznych zachodzących w środowisku wewnętrznym.

Ważne jest również, aby dieta była zbilansowana pod względem kalorii, aby nie przytyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elagizi A, Lavie CJ, O’Keefe E, Marshall K, O’Keefe JH, Milani RV. An Update on Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Cardiovascular Health. Nutrients. 2021;13(1):204. Published 2021 Jan 12. doi:10.3390/nu13010204
  • Holick MF. The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord. 2017;18(2):153-165. doi:10.1007/s11154-017-9424-1
  • Kiełczykowska M, Kocot J, Paździor M, Musik I. Selenium – a fascinating antioxidant of protective properties. Adv Clin Exp Med. 2018;27(2):245-255. doi:10.17219/acem/67222

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.