Łożysko tylne lub przednie: co to znaczy w ciąży?

Łożysko to złożony narząd, który przyczepia się do ścian macicy w różnych miejscach. W niektórych przypadkach znajduje się w dolnej części, co może powodować problemy w czasie ciąży.
Łożysko tylne lub przednie: co to znaczy w ciąży?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Łożysko tylne i przednie to terminy medyczne (jak również łożysko podstawowe) używane do opisania, gdzie łożysko przyczepia się w macicy po zapłodnieniu.

Nie wiążą się one z anomaliami ani chorobami. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego tak ważne jest ustalenie ułożenia łożyska. Otóż ustalenie, czy łożysko przyczepia się w górnej, tylnej czy przedniej ścianie macicy, pozwala przewidzieć, kiedy matka zacznie odczuwać ruchy płodu. Może również pomóc w wykryciu zmian w lokalizacji łożyska.

Jak można ustalić położenie łożyska? Należy wykonać USG, które jest stałym elementem badań prenatalnych. Gdy lekarz ustali, czy istnieje łożysko tylne, przednie czy podstawowe, matka będzie miała więcej informacji na temat swojej ciąży.

Jakie funkcje spełnia łożysko?

Dziecko w łonie matki.
Łożysko odżywia dziecko w czasie ciąży.

Łożysko jest jedynym ludzkim organem, który jest obecny czasowo, tylko w ciele kobiety i tylko w czasie ciąży. Z wyglądu przypomina wątrobę i wypełniają je naczynia krwionośne.

Podstawową rolą tego narządu jest dostarczanie płodowi niezbędnych składników odżywczych. Ponadto, ponieważ dziecko nie oddycha w macicy, zużywa tylko tlen, który dostarcza mu łożysko przez pępowinę.

Łożysko przyczepia się do ścianek macicy , ale nie zawsze w tym samym miejscu. Zwykle znajduje się na górze, z przodu, z tyłu lub z boku. To powoduje powstanie łożyska przedniego, tylnego lub podstawowego. Jeśli przyczepi się w innym obszarze, mogą wystąpić problemy podczas ciąży.

Łożysko tylne, przednie lub podstawowe

O łożysku przednim mówimy, gdy ten narząd znajduje się na przedniej ścianie macicy. Nazywa się go „przednim” właśnie dlatego, że znajduje się „przed” macicą jako taką. Może znajdować się po lewej lub prawej stronie, ale zawsze z przodu macicy.

Łożysko tylne znajduje się w okolicy dna macicy. Innymi słowy, jest przyczepione do ściany macicy znajdującej się najbliżej pleców matki. Podobnie jak w przypadku łożyska przedniego, może znajdować się po lewej lub po prawej stronie.

Łożysko podstawowe to nazwa nadana łożysku znajdującemu się w górnej części macicy matki. Jest najbliżej jajowodów, a eksperci twierdzą, że jest to zdecydowanie najlepsza lokalizacja dla łożyska. Określa się je również jako „wysokie łożysko przednie”.

Ruchy dziecka zgodnie z lokalizacją łożyska

Łożysko przednie jest normalne, ale ta pozycja powoduje , że ruchy płodu są odczuwalne później niż zwykle. Zwykle są odczuwalne dopiero po 28. tygodniu ciąży, ponieważ ta lokalizacja tłumi ruchy płodu. Jeśli po tym czasie nie ma ruchu, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chodzi o łożysko tylne, bardzo prawdopodobne jest, że ruchy będą odczuwane wcześniej niż w przypadku łożyska przedniego. Tylko w przypadku, gdy takie ruchy nie występują lub nie zwiększają się w danym czasie, należy skonsultować się z lekarzem.

Gdy występuje łożysko podstawowe, ruchy płodu pojawiają się zwykle między 18. a 20. tygodniem ciąży u matek po raz pierwszy. Jeśli były wcześniejsze ciąże, mogą być odczuwalne w 16 do 18 tygodnia.

Niskie łożysko przednie

Jak wskazano powyżej, łożysko przednie, tylne lub podstawowe uważa się za prawidłowe. Istnieje jednak możliwość, że łożysko może być przyczepione w niewłaściwym miejscu, co może prowadzić do komplikacji w ciąży.

Niskie łożysko przednie oznacza, że łożysko jest przyczepione do przedniej części macicy, ale bardzo blisko wewnętrznego kanału szyjki macicy lub nawet pokrywa część wewnętrznego kanału szyjki macicy. Zwykle powoduje to krwawienie pod koniec drugiego trymestru, jednak bez bólu.

Rodzaje niskiego łożyska przedniego

Istnieje kilka rodzajów niskiego łożyska przedniego, w zależności od jego lokalizacji. Są to:

  • Typu I lub niskie. W tym przypadku nie dociera do szyjki macicy.
  • Typu II lub brzeżne. Sięga do otworu szyjki macicy, ale go nie zakrywa.
  • Częściowo niedrożne łożysko typu III. Łożysko częściowo pokrywa kanał szyjki macicy.
  • Łożysko typu IV lub całkowicie niedrożne. Kanał szyjki macicy jest całkowicie pokryty łożyskiem.

Przyczyny

Dlaczego występuje ten rodzaj anomalii? Istnieje kilka powodów, które powodują tę lokalizację łożyska. Najważniejsze z nich to:

  • Wcześniejsze porody. Gdy kobieta w ciąży miała dwa lub więcej porodów.
  • Ciąża wielopłodowa. Gdy jest kilka płodów, jak w przypadku bliźniąt, trojaczków itp.
  • Wcześniejsze cięcie cesarskie.
  • Nieprawidłowości w macicy. Na przykład mięśniaki lub wcześniejsze łyżeczkowanie.
  • Wykonana wcześniej operacja na macicy.
  • Zaawansowany wiek matki.
  • Palenie tytoniu.

Leczenie

Kobieta w ciąży.
W przypadku krwawienia leczenie zwykle obejmuje hospitalizację.

Jeśli występuje niskie łożysko przednie, lekarz oceni, które leczenie zastosować. Będzie to zależeć od ciężkości przypadku i ogólnego stanu zdrowia matki. Kiedy wystąpi pierwszy epizod krwawienia z pochwy, wykonywane są następujące czynności:

  • Hospitalizacja w celu obserwacji
  • Zmodyfikowany odpoczynek. Polega to na unikaniu przez długi czas jakiejkolwiek aktywności, która zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.
  • Wstrzymanie stosunków seksualnych. Seks w takich warunkach może rodzić ryzyko, więc zostaje wstrzymany.

Jeśli krwawienie ustanie, matka zostaje wypisana ze szpitala. Jeśli wystąpi drugi epizod krwawienia, pacjentkę należy ponownie hospitalizować do czasu porodu.

Lekarz poinformuje Cię, czy masz problem z łożyskiem

Niskie łożysko przodujące typu IV wiąże się z największym ryzykiem. Zwykle powoduje obfite krwawienie pod koniec ciąży, kiedy szyjka macicy zmienia się i przygotowuje do porodu. Bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie wskazanego leczenia.

Istnieje inny rodzaj anomalii to „przyrośnięte łożysko, który nie występuje zbyt powszechnie. Dotyczy sytuacji, gdy łożysko nie przyczepia się do macicy lub wykazuje pewien stopień inwazji na sąsiednie obszary. W tym, podobnie jak w innych przypadkach, wszelkie nietypowe objawy należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mayra, P. R., Rosalina, V. L., López, G., Iruretagoyena, J., & Magness, R. (2014). Regulación del flujo sanguíneo uterino. I. Funciones de estrógeno y receptores estrogénicos α/β en el endotelio vascular uterino durante el embarazo. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 79(2), 129.
  • Flores Paredes, R. G. (2020). Embarazo múltiple en útero didelfo y bicollis. Reporte de caso. Alerta (San Salvador).
  • Panduro-Barón, J. G., Panduro-Moore, E. G., Pérez-Molina, J. J., Rosas-Gómez, E. S. M., Peraza-Martínez, D., & Quezada-Figueroa, N. A. (2017). Cambios en la estática fetal y factores predisponentes durante el embarazo. Ginecología y obstetricia de México, 85(8), 519-524.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.