Niedrożność jajowodów - dlaczego czasem do niej dochodzi?

Niedrożność jajowodów to stan trudny do zdiagnozowania. Gdy już jednak zostanie wykryty, stanowczo można go wyleczyć. O czym warto wiedzieć?
Niedrożność jajowodów - dlaczego czasem do niej dochodzi?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Niedrożność jajowodów może u kobiet powodować niepłodność. Specjaliści szacują, że ten problem jest odpowiedzialny za 10 do 25% przypadków niepłodności w krajach takich jak Hiszpania. Aby zrozumieć jego znaczenie medyczne, należy pamiętać, że jajowody łączą jajniki i macicę. Niedrożność jajowodów sprawia, że komórka jajowa nie może przejść z jajnika do macicy.

W rezultacie komórka jajowa i plemnik nie mogą się spotkać. Z tego powodu zapłodnienie jest niemożliwe. Jednak dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach stan ten jest odwracalny.

Niedrożność jajowodów – główne objawy

Kobieta czeka na wynik domowego testu ciążowego.

Jednym z kłopotliwych aspektów tego stanu jest to, że rzadko powoduje objawy. W wielu przypadkach kobiety zdają sobie sprawę z problemu tylko wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę. Jednak w niektórych przypadkach stan ten powoduje łagodne objawy. Na przykład możesz odczuwać umiarkowany ból po jednej stronie brzucha. Stanie się tak tylko w przypadku blokady zwanej hydrosalpinx.

Ponadto mogą wystąpić objawy, jeśli przyczyną tego problemu jest inny problem, taki jak endometrioza. Jednak w większości przypadków nie wystąpią żadne oczywiste objawy w wyniku zablokowania jajowodów.

Niedrożność jajowodów – jaka jest przyczyna?

Zwykle przyczyną zablokowania jajowodów jest inny stan lub uraz. Kilka schorzeń może powodować ten problem. Oto niektóre z najczęstszych:

  • Zapalenie jajowodów. To powoduje stan zapalny jajowodów i jest wynikiem infekcji. Ponieważ są one bardzo delikatne, mogą się zatkać lub ulec uszkodzeniu.
  • Hydrosalpinks. Zwykle jest to wynikiem infekcji, takiej jak chlamydia lub rzeżączka. W takim przypadku fimbrie na końcu jajowodów są niedrożne. Są one niezbędne, aby komórka jajowa dotarła do jajowodów z jajnika.
  • Piosalpinx. Ten rodzaj zapalenia występuje, ponieważ w jajowodach znajduje się ropa. Stwarza to blokadę, a jeśli pękną, utworzą ropień w miednicy.
  • Endometrioza. W tym stanie część wyściółki macicy wyrośnie poza macicę. Może wystąpić adhezja, która blokuje jajowody.
  • Operacja miednicy. Ten rodzaj operacji może również prowadzić do adhezji, która może zablokować przewody.
  • Problem wrodzony. Czasami po prostu rodzisz się z zablokowanymi jajowodami.
  • Zablokowanie. Może się to zdarzyć, jeśli przeszłaś operację podwiązania jajowodów.

Jak już wspomnieliśmy, zablokowane jajowody uniemożliwiają zapłodnienie. Ta blokada zapobiega spotkaniu komórki jajowej z plemnikiem. Dlatego nie możesz zajść w ciążę.

Ważne jest wyjaśnienie problemu. Nie wszystkie blokady są równie poważne. Istnieją dwa rodzaje:

  • Całkowita przeszkoda. Zapłodnienie jest niemożliwe, ponieważ komórka jajowa i plemnik nie mogą się spotkać.
  • Częściowa przeszkoda. W takim przypadku zapłodnienie jest trudne, ale nie niemożliwe. Niektóre komórki jajowe mogą przejść przez niedrożność, więc nadal mogą one napotkać plemniki.

Ponadto w wielu przypadkach tylko jeden jajowód ulega zablokowaniu. W takich sytuacjach komórka jajowa może przejść przez jedną z rurek. Dlatego jest mniej prawdopodobne, że zajdziesz w ciążę, ale nadal jest to możliwe.

Diagnostyka zatkanych jajowodów

Oprócz tego, że zablokowane jajowody nie powodują objawów, mogą się również odblokować. To utrudnia diagnozę. W rezultacie specjalista będzie musiał przeprowadzić następujące testy:

  • Test rentgenowski. Najczęstszą opcją jest histerosalpingogram lub HSG. Specjalista wstrzyknie płyn do jajowodów. Następnie wykona zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić, czy istnieje przepływ, czy też został uniemożliwony.
  • Sonohysterogram. To jest badanie ultrasonograficzne i jest bardzo podobne do poprzedniej opcji.
  • Laparoskopia. W tym teście specjalista włoży maleńki aparat do twojego ciała i zbada stan jajowodów.

Laparoskopia jest najbardziej rozstrzygającym testem, ponieważ inne testy mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki. Jest to jednak zabieg inwazyjny i specjaliści nie zawsze go zalecają. Jeśli nie są pewni wyników badania, powtórzą badanie i uzupełnią wyniki w oparciu o Twoją historię medyczną.

Leczenie

Lekarz z maską usypiającą

Aby leczyć zablokowane jajowody, będziesz potrzebować operacji. Istnieje kilka rodzajów operacji. Twój lekarz wybierze ten, który najlepiej pasuje do rodzaju i lokalizacji przeszkody. Ponadto weźmie pod uwagę ogólny stan pacjenta.

Oto rodzaje operacji:

  • Salpingektomia. Specjalista wykona tę operację, jeśli masz hydrosalpinx, czyli kiedy twoje jajowody wypełnią się płynem. Zrobi to, aby ułatwić zapłodnienie in vitro.
  • Fimbrioplastyka. Lekarze wykonają tę operację, jeśli zablokowana część jajowodu znajduje się blisko jajnika. Celem tej operacji jest odbudowa fimbrii w jajowodach.
  • Selektywna kaniulacja jajowodów. Specjalista wybierze tę opcję, jeśli niedrożność znajduje się blisko macicy. Wprowadzi do jajowodu kaniulę lub rurkę, aby go odblokować.
  • Ponowne zespolenie jajowodów. Jeśli blokada jest spowodowana chorobą lub jeśli lekarz musi cofnąć podwiązanie jajowodów, zastosuje tę metodę. To pozwala im odblokować zatkany obszar i połączyć zdrowe sekcje.

Lekarze wykonają tę operację poprzez laparoskopię lub zabieg chirurgiczny. Będziesz musiała być hospitalizowana, a okres rekonwalescencji wynosi od czterech do sześciu tygodni.

Możliwość zajścia w ciążę po leczeniu

Powodzenie leczenia będzie zależeć od rozległości i lokalizacji niedrożności. Twoja płodność będzie również zależeć od Twojego wieku, jakości nasienia partnera oraz stopnia uszkodzenia jajowodów. Najmniej ryzykownym rodzajem zabiegu jest laparoskopia. Ponadto zawsze istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Dzieje się tak, gdy zapłodnione jajo utknie poza macicą.

Czasami konieczne jest poddanie się więcej niż jednemu zabiegowi, aby wyleczyć ten problem i odzyskać płodność. Zazwyczaj będziesz musiała poczekać od 12 do 18 miesięcy, zanim będziesz mogła stwierdzić, czy leczenie się powiodło. Jeśli zabieg się powiedzie, większość kobiet będzie mogła mieć ciąże mnogie. Jeśli się jednak nie powiedzie, specjalista zaleci IVF lub inną technikę wspomaganego rozrodu.

Wniosek

Kiedy kobieta przechodzi zabieg chirurgiczny w celu odblokowania jajowodów, powinna poinformować o tym lekarza, gdy tylko zajdzie w ciążę. Lekarz będzie musiał upewnić się, że nie jest to ciąża pozamaciczna. Niedrożność jajowodów nie powstrzyma na stałe przed zajściem w ciążę, a leczenie jest skuteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campos, M. C., del Risco Mateos, Y., Campos, R. M., Lastra, A. V., & Barroso, R. L. (2007). Embarazo ectópico intraligamentario y piosálpinx contralateral. Medisan, 11(4).
  • Zapata, B., Ramírez, J., Pimentel, J., Cabrera, S., & Campos, G. (2015). La cirugía pélvica y el ectópico previo en la epidemiología del embarazo ectópico. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia, 61(1), 27-32.
  • Johnson Vela, R., & Valenzuela Zúñiga, S. (1994). Diagnóstico y tratamiento de la infertilidad femenina causada por obstrucción tubaria. Rev. mex. radiol, 107-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.