Linea nigra: efekt nieodłącznie związany z ciążą
Linea nigra lub inaczej kresa czarna to zwyczajowa nazwa dla charakterystycznej linii, która często pojawia się na ciele w trakcie ciąży. Rozciąga się ona pionowo od wzgórka łonowego aż do pępka. U niektórych kobiet linea nigra może być pokryta cienkimi włosami.
Nazwa ta wynika z tego, że jest to po prostu wąski pasek skóry o wyraźnie ciemniejszym odcieniu od reszty. Szczególnie dobrze widoczny jest u kobiet o ciemniejszej karnacji.
Pojawienie się tej linii wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety podczas ciąży. W rezultacie linea nigra staje się najłatwiejsza do zauważenia w trakcie czwartego lub piątego miesiąca ciąży.
Ta niewielka zmiana zewnętrzna nie jest w żaden sposób szkodliwa dla ciężarnych, ani nie stanowi żadnej niepokojącej oznaki – krótko mówiąc, nie ma żadnych powodów do obaw.
Ponieważ jest to zupełnie nieszkodliwy objaw, należy pohamować się od chęci stosowania produktów wybielających skórę.
Jeśli linea nigra spędza Ci jednak sen z powiek, to staraj się ograniczać wychodzenie na dwór bez odpowiedniej odzieży zapewniającej ochronę przed słońcem, ponieważ wykazano wielokrotnie, że promienie słoneczne mogą powodować przyciemnienie tej charakterystycznej linii.
Linea nigra – liczne wierzenia i przekonania
Dlaczego wokół linea nigra koncentrują się tak liczne przesądy? I dlaczego kresa czarna wzbudza tak gorące zainteresowanie? Cóż, sprawa jest dość prosta. Na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy z tego, czy innego powodu do dziś wierzą w pewien mit, który twierdzi, że linea nigra może wskazywać na płeć dziecka.
W dawniejszych czasach ludzie twierdzili, że jeśli linea nigra staje się ciemniejsza nad pępkiem, dziecko będzie dziewczynką. I przeciwnie, jeśli jej odcień będzie w tym rejonie jaśniejszy, należy spodziewać się narodzin chłopca.
W tym miejscu należy jednak jednoznacznie i wyraźnie stwierdzić, że nawet jeśli twierdzenie to się w tym, czy w innym przypadku potwierdziło, to wynika to jedynie ze zbiegu okoliczności. Szanse trafienia to wynoszą w końcu 50%.
Nie ma jednak absolutnie żadnego naukowego potwierdzenia tej teorii. Naukowcy nie udowodnili do dziś jakiegokolwiek związku między linea nigra, a płcią dziecka. To po prostu zwykłe przesądy, które rozprzestrzeniły się po świecie i wiele lat temu.
Jak można zredukować widoczność kresy czarnej?
Wszelkie rozważania musimy rozpocząć jednak od stwierdzenia faktu polegającego na tym, że nie można całkowicie zapobiec pojawieniu się kresy czarnej. Możesz jednak wykonać wszystkie niezbędne kroki, aby zadbać o swoją skórę w czasie ciąży, co zminimalizuje niebezpieczeństwo wystąpienia rozstępów oraz nieco ograniczy widoczność linea nigra.
Opisane poniżej strategie postępowania mogą pomóc Twojej skórze w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji przez dziewięć miesięcy trwania ciąży:
- Zachowaj odpowiedni poziom nawilżenia skóry piersi i okolic brzucha przez całą ciążę.
- Poszukaj do tego celu balsamów wzbogaconych dodatkowo witaminą E.
- Stosuj balsam dwa razy dziennie, nakładając go na suchą skórę i masując ją następnie okrężnymi ruchami opuszków palców. Możesz również poprosić swojego partnera o pomoc przy masażu. Zapewni Ci on dodatkowo pełne uczucie relaksu.
- Powinnaś także dbać o właściwy poziom nawodnienia organizmu przez cały dzień. Pij wodę regularnie co pół godziny. Jeśli musisz iść do łazienki, nie staraj się niepotrzebnie odwlekać tej wizyty.
- Jedz pokarmy o wysokiej zawartości witamin A, C i E. Pomogą one Twojej skórze zachować jędrność, elastyczność i utrzymać zdolność do regeneracji na odpowiednim poziomie.
Linea nigra zwykle zanika samoistnie w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeśli jednak nie zniknęła w ciągu pół roku, a także jeśli zauważysz na twarzy ciemne plamy o podobnym odcieniu do kresy czarnej, skonsultuj się z dermatologiem.
Dlaczego miałabyś doceniać swoją linea nigra?
Możesz zadawać sobie pytanie: dlaczego powinnam docenić tę ciemną linię na moim ciele? Cóż, istnieje wiele powodów. Linea nigra reprezentuje ciążę, która oznacza szczególny czas w życiu każdej kobiety. Co więcej, choć możesz nie do końca się w tym momencie zgodzić z tym stwierdzeniem, wiele osób uważa, że linea nigra jest po prostu piękna na swój głęboki, metafizyczny sposób.
Linea nigra to symbol życia. To geneza, to początek czegoś pięknego. Nie wstydź się tego pokazywać. W rzeczywistości powinnaś nawet czuć się dumna z posiadania tego unikatowego objawu. Wygląda on wręcz idealnie na ciężarnym brzuchu.
W dzisiejszych czasach dzięki platformom cyfrowym możesz łatwo znaleźć liczne kreatywne pomysły, które pomogą Ci się dobrze bawić z tą pełną mistycyzmu linią na skórze.
Możesz na przykład znaleźć zdjęcia licznych matek, które malują sobie brzuchy, dzięki czemu linea nigra znika wśród efektownych wzorów. Są także inne kobiety, które pokazują jednoznacznie, jaką długość osiąga kresa czarna w ich przypadku. Bardziej śmiałe pary udostępniają swoje zdjęcia z innymi dowcipnymi pomysłami, jak np. partner z wymalowaną linea nigra także na swoim brzuchu.
Poza tym to w końcu najlepsza linia do napisania czegoś, co będziesz chciała zapamiętać na przyszłość! Jeśli masz na to ochotę, nie zapomnij zrobić zdjęcia. Twoje dziecko, gdy już nieco podrośnie, zapewne się dobrze śmiać z poczucia humoru jego matki podczas ciąży.
Patrząc na to zagadnienie od jeszcze innej strony, linea nigra nie będzie jedyną oznaką Twojej ciąży. Twoje sutki staną się ciemniejsze. Możesz nawet zauważyć, że na Twojej twarzy pojawi się jedna lub kilka ciemniejszych plam. Te wszystkie objawy zwykle znikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy od porodu.
Po wyjaśnieniu naszym czytelnikom, czym jest linea nigra, mamy nadzieję, że wszystkie matki będą dumne z faktu posiadania tej godnej uwagi linii. Pamiętaj, że to nic innego jak odbicie Twojej naturalnej zdolności do wydania na świat potomstwa. Bądź więc wdzięczna za swoją ciążę i zachowaj swoją linea nigra, jeśli się tylko pojawi.
Teraz już zapewne wiesz doskonale czym tak naprawdę jest linea nigra. Przekaż zatem to, czego się nauczyłaś swojemu partnerowi, członkom rodziny lub innym znajomym z Twojego otoczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rath, A. M., Attali, P., Dumas, J. L., Goldlust, D., Zhang, J., & Chevrel, J. P. (1996). The abdominal linea alba: An anatomo-radiologic and biomechanical study. Surgical and Radiologic Anatomy. http://doi.org/10.1007/BF01627606
- Naraynsingh, V., Maharaj, R., Dan, D., & Hariharan, S. (2012). Strong linea alba: Myth or reality? Medical Hypotheses. http://doi.org/10.1016/j.mehy.2011.11.004
- Guerra Tapia, A. (2013). Embarazo y piel. Cambios fisiológicos y trastornos con repercusión estética. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://www.actasdermo.org/es-embarazo-piel-cambios-fisiologicos-trastornos-articulo-13028741
- Fernández Barriga, Nuria (2017). Mitos en el embarazo. Realidad científica. Universidad de Valladolid. Facultad de Enfermería de Valladolid. https://uvadoc.uva.es/handle/10324/24483.
- Yanez Contreras, J. B. (2016). Tesis. Recuperado a partir de http://repositorio.ug.edu.ec/handle/redug/34201