Zapewnij sobie lepszy sen dzięki tym 10 produktom

Dobry sen jest bardzo ważny, bo to własnie on zapewnia nam utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Dobrze śpiąc wspomagasz odnawianie swojego organizmu, zaś zdrowy sen jest niezbędny, aby twój organizm prawidłowo wypełniał wszystkie różne funkcje.

Wielu ludzi jednak ma problemy z nocnym wypoczynkiem i ciężko jest im zasnąć. Jest to powszechny w dzisiejszym świecie problem, ponieważ trudy dnia codziennego i ciągłe wykorzystywanie technologii w pewien sposób zmieniły nasz naturalny cykl senny.

Aby utrzymać zdrowy sen należy odpowiednio zorganizować swój cykl senny i mieć do tego odpowiednie miejsce. Eksperci zalecają usunięcie z sypialni wszelkich urządzeń elektronicznych, które mogłyby zaburzyć twój cykl senny. Dodatkowo sugerują zdrową dietę i unikanie spożywania obciążających żołądek pokarmów tuż przed pójściem do łóżka.

Wiele badań wykazało, że zdrowa dieta jest kluczem do utrzymania dobrego snu, pomagając jednocześnie zapobiec takim problemom, jak bezsenność. Te same badania wykazały również, że niektóre pokarmy mogą pozytywnie wpłynąć na twój sen.

Są to produkty zawierające substancje, które działają na nasz układ nerwowy stymulując uwalnianie związków chemicznych takich jak melatonina i serotonina. Te ostatnie związane są z możliwościami przejścia naszego organizmu w stan relaksu oraz odpowiadają za jakość naszego snu.

Czy wiesz jakie należy spożywać pokarmy, aby zadbać o lepszy sen?

Płatki owsiane

Chociaż płatki owsiane często polecane są na śniadanie, możesz spróbować jeść je również o innych porach dnia, jak na przykład późnym wieczorem. Stanowią one bardzo zdrowe pożywienie dla twojego układu sercowo-naczyniowego i jednocześnie mogą przynosić korzyści cukrzykom.

Jedząc je na dwie, lub trzy godziny przed pójściem do łóżka wspomożesz relaks swojego ciała przed dobrym snem. Dzieje się tak, gdyż stymulują one produkcję melatoniny.

Migdały

Migdały

Garść migdałów pomoże ci spokojnie spać, bez niepotrzebnych zaburzeń. Dzieje się tak, ponieważ migdały zawierają tryptofan i magnez: dwie substancje, które pomagają w inicjacji snu.

Miód

Bardzo korzystne w osiągnięciu lepszego snu może okazać się dodawanie miodu do mleka, czy herbaty. Miód zawiera glukozę, która mówi twojemu mózgowi, aby zredukował działanie hipokretyny: substancji bezpośrednio związanej z sennością.

Chleb pełnoziarnisty

Pełnoziarnisty chleb zawiera witaminy B1 i B6 pochodzące od pełnych ziaren. Łącząc je z miodem wspomożesz transport tryptofanu do mózgu, gdzie zamieni się w serotoninę polepszając twój sen.

Wiśnie

Wiśnie

Najlepszym sposobem na zdrowy, nieprzerwany sen jest dostarczanie organizmowi melatoniny. Wiśnie, podobnie jak płatki owsiane i orzechy włoskie stanowią naturalne źródło melatoniny i pomogą ci polepszyć swoje nawyki senne.

Herbata ziołowa

Picie ziołowej herbaty jest jedną z najlepszych opcji na sen i spokojny wypoczynek. Różne rodzaje herbaty, między innymi takie jak rumiankowa, z melisy, lawendy, ekstraktu z męczennicy, lipy lub cytryny mają właściwości relaksacyjne i usypiające. Dzięki nim zapewnisz sobie lepszy wypoczynek i zdrowy sen.

Ciemna czekolada

Ciemną czekoladę możesz jeść w ciągu dnia, jak i w nocy. Ten przepyszny smakołyk może wspomóc twoje nawyki senne, ponieważ stymuluje produkcję serotoniny: hormonu, który relaksuje twoje ciało i umysł.

Banany

Banan

Banany działają niczym tabletka nasenna. To nadjedzenie, oprócz tego że jest bogate w składniki odżywcze, dodatkowo stymuluje melatoninę i serotoninę, które polepszają jakość twojego snu.

Jeden banan przed pójściem do łóżka zapewni twojemu ciału odpowiednią dawkę magnezu i potasu, które działają relaksująco na układ mięśniowy i nerwowy. Stanowią klucz do regenerującego snu.

Ciepłe mleko

Z pewnością pamiętasz czasy, kiedy przed pójściem do łóżka spożywałeś szklankę ciepłego mleka.

Jest ono bardzo pyszne, a dodatkowo dzięki zawartości tryptofanu pomaga ci osiągnąć lepszy sen. Jest to aminokwas niezbędny w produkcji melatoniny i serotoniny: neuroprzekaźników, które biorą udział w regulowaniu cyklu snu.

Kurczak

Kurczak to kolejny pokarm z dużą zawartością cennego aminokwasu: tryptofanu. Aby dodatkowo zwiększyć jego działanie, zalecamy spożywanie go wraz z kawałkiem pełnoziarnistego chleba w godzinach popołudniowych.

WIĘCEJ DLA CIEBIE