Zapewnij sobie lepszy sen dzięki tym 10 produktom

Aby się dobrze wyspać i zapewnić sobie zdrowie, nie wystarczy tylko odpowiednio przygotować miejsca do spania. Warto zmienić także kilka rzeczy w swoich nawykach żywieniowych.
Zapewnij sobie lepszy sen dzięki tym 10 produktom

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Dobry sen jest bardzo ważny, bo to właśnie on pomaga utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne. Dobrze śpiąc, wspomagasz odnawianie swojego organizmu. Zdrowy sen jest niezbędny, aby Twój organizm prawidłowo wypełniał wszystkie różne funkcje.

Wielu ludzi jednak ma problemy z nocnym wypoczynkiem i ciężko jest im zasnąć. Jest to dość powszechny problem, ponieważ trudy dnia codziennego i ciągłe wykorzystywanie technologii zmieniły w pewien sposób nasz naturalny cykl senny.

Aby utrzymać zdrowy sen, należy odpowiednio zorganizować swój cykl senny i mieć do tego odpowiednie miejsce.

Eksperci zalecają usunięcie z sypialni wszelkich urządzeń elektronicznych, które mogłyby zaburzyć cykl senny. Sugerują także wprowadzenie zdrowej diety i unikanie spożywania tuż przed snem pokarmów obciążających żołądek.

Wiele badań wykazało, że kluczem do utrzymania dobrego snu jest zdrowa dieta. Odpowiednie nawyki żywieniowe pomagają zapobiec takim problemom jak bezsenność. Te same badania wykazały również, że niektóre pokarmy mogą pozytywnie wpływać na sen.

Są to produkty zawierające substancje, które pozytywnie działają na układ nerwowy, stymulując uwalnianie związków chemicznych, takich jak melatonina i serotonina. Te ostatnie pomagają organizmowi przejść w stan relaksu i odpowiadają za jakość snu.

Produkty na lepszy sen

Płatki owsiane

Chociaż płatki owsiane najczęściej zaleca się jeść na śniadanie, możesz spróbować jeść je również o innych porach dnia, na przykład późnym wieczorem.

Stanowią bardzo zdrowe pożywienie dla układu sercowo-naczyniowego i jednocześnie mogą przynosić korzyści cukrzykom.

Jedząc płatki owsiane dwie lub trzy godziny przed pójściem do łóżka, wspomożesz relaks swojego ciała przed dobrym snem. Jest to możliwe, ponieważ stymulują produkcję melatoniny.

Migdały

migdały na sen

Garść migdałów pomoże Ci spokojnie spać, bez niepotrzebnych zaburzeń. Wszystko dzięki temu, że migdały zawierają tryptofan i magnez, czyli dwie substancje pomagające w inicjacji snu.

Miód na lepszy sen

Dodanie miodu do mleka lub herbaty także może pomóc lepiej spać. Miód zawiera glukozę, która podpowiada mózgowi, aby zredukował działanie hipokretyny – substancji bezpośrednio związanej z sennością.

Chleb pełnoziarnisty

Pełnoziarnisty chleb zawiera witaminy B1 i B6 pochodzące z pełnych ziaren. Łącząc je z miodem, wspomożesz transport tryptofanu do mózgu, gdzie zamieni się w serotoninę i polepszy Twój sen.

Wiśnie

wiśnie

Najlepszym sposobem na zdrowy, nieprzerwany sen jest dostarczanie organizmowi melatoniny. Wiśnie, podobnie jak płatki owsiane i orzechy włoskie, stanowią naturalne źródło melatoniny i pomagają polepszyć nawyki senne.

Herbata ziołowa

Picie ziołowej herbaty jest jedną z najlepszych opcji na sen i spokojny wypoczynek. Różne rodzaje herbaty, między innymi, takie jak rumiankowa, z melisy, lawendy, ekstraktu z męczennicy, lipy lub cytryny mają właściwości relaksacyjne i usypiające. Dzięki nim zapewnisz sobie lepszy wypoczynek i zdrowy sen.

Ciemna czekolada

Ciemną czekoladę możesz jeść w ciągu dnia, jak i w nocy. Ten przepyszny smakołyk może wspomóc twoje nawyki senne, ponieważ stymuluje produkcję serotoniny: hormonu, który relaksuje twoje ciało i umysł.

Banany na lepszy sen

banany na sen

Banany działają niczym tabletka nasenna. Oprócz tego, że są bogatym źródłem składników odżywczych, stymulują także melatoninę i serotoninę, które polepszają jakość snu.

Jeden banan przed pójściem do łóżka zapewni Twojemu ciału odpowiednią dawkę magnezu i potasu, które działają relaksująco na układ mięśniowy i nerwowy. Stanowią klucz do regenerującego snu.

Ciepłe mleko na lepszy sen

Z pewnością pamiętasz czasy, kiedy przed pójściem do łóżka spożywałeś szklankę ciepłego mleka.

Jest ono bardzo pyszne, a dodatkowo dzięki zawartości tryptofanu pomaga osiągnąć lepszy sen. Jest to aminokwas niezbędny w produkcji melatoniny i serotoniny – neuroprzekaźników, które biorą udział w regulowaniu cyklu snu.

Kurczak

Kurczak to kolejny pokarm z dużą zawartością cennego aminokwasu – tryptofanu. Aby dodatkowo zwiększyć jego działanie, zalecamy spożywanie go wraz z kawałkiem pełnoziarnistego chleba w godzinach popołudniowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Francesc Fossas. Qué comer: consejos y curiosidades de la nutrición. Océano Ámbar,2008.
  • Albert Ronald Morales. Frutoterapia: Bienestar y vida. Editorial Edaf, S.L., 2014. 
  • Juliette Goggin, Abi Righton. Cosmética casera : recetas naturales para el rostro, el cuerpo y el cabello. Naturart, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.