Lekkie obiady na odchudzanie, które nasycają

Lekkie obiady nie oznaczają jedzenia sałaty z pomidorem. Nawet jeśli chcesz się odchudzić, to musisz to zrobić w zrównoważony sposób. Twój obiad powinien zawierać węglowodany (warzywa, owoce lub ziarna) oraz białko.
Lekkie obiady na odchudzanie, które nasycają

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli chcesz stracić wagę, nie czując jednocześnie ciągłego głodu i unikając większych poświęceń, bardzo ważne będą lekkie obiady. Istotne jest, aby nie spożywać wiele pokarmu na noc, gdyż dość znacznie sprzyja to tyciu.

W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przepisów na lekkie obiady, które są proste do przyrządzenia i całkiem sycące.

Lekkie obiady na odchudzanie, które nasycają

Godzina posiłku jest ważna

Czas posiłku jest równie ważny jak to, co znajduje się na talerzu. W zależności od kultury obiady jadane są o różnych porach. W Polsce są to zazwyczaj popołudniowe godziny, ale w niektórych krajach główny posiłek spożywany jest dopiero o 21-22. Dużo zależy od godzin pracy.

Trzeba pamiętać, że najlepiej jeść sycacy posiłek przed 20, aby organizm miał czas na jego strawienie (oczywiście trzeba brać też pod uwagę godzinę, o której idzie się spać). Jeśli idziesz spać wcześnie i jesteś głodna, to zawsze możesz zjeść owoc lub coś wypić.

Czy przez obiad się tyje?

Zależy, o której godzinie jest spożywany. Jeśli jemy główny posiłek późno, a potem nie wykonujemy żadnych ćwiczeń, to nie zostanie on spalony i odłoży się w organizmie jako rezerwy energii.

Jeśli rezerwy te są nadmierne, to zostaną przekształcone w tkankę tłuszczową, zwłaszcza jeżeli jedzenie nie było najwyższej jakości.

Lekkie obiady – zdrowe i zbilansowane

Lekkie obiady nie oznaczają jedzenia sałaty z pomidorem. Nawet jeśli chcesz się odchudzić, to musisz to zrobić w zrównoważony sposób. Twój obiad powinien zawierać węglowodany (warzywa, owoce lub ziarna) oraz białko.

Poniższe przepisy zawierają wszystko, czego Twój organizm potrzebuje.

Kremy warzywne

Kremy warzywne łatwo się trawią, sycą, odżywiają i są proste do przygotowania. Możesz zmieniać warzywa w zależności od sezonu i szukać różnych kombinacji, aby kremy stały się bardziej oryginalne.

  • Dynia i cynamon
  • Cukinia, czosnek i płatki owsiane
  • Por, cebula, papryka, koperek
  • Marchewki i imbir
garnek zupy - lekkie obiady

Możesz dodać także nieco roślin strączkowych, by dostarczyć do organizmu więcej białka. Inne ciekawe dodatki to:

  • drożdże piwne: dodają fantastycznego posmaku
  • kiełki pszenicy: bardzo odżywczy dodatek
  • wodorosty: pomagają mineralizować ciało
  • olej z siemienia lnianego: dostarcza kwasów tłuszczowych

Gazpacho

Tradycyjne gazpacho lub warzywne smoothie to idealny wybór na gorące, słoneczne dni. Dodatkowo to bardzo zdrowe danie, ponieważ składa się na nie wiele surowych warzyw.

Wymieszaj następujące składniki:

  • Pomidor
  • Ogórek
  • Czerwona papryka
  • Czosnek
  • Oliwa z oliwek
  • Sól morska
  • Ocet
talerz gazpacho

Jeśli zdecydujesz się na gazpacho, to warto zjeść także do tego nieco białka, np. sery lub rybę.

Lekkie obiady: Warzywa z grzybami

Warzywa zawierają wiele błonnika i mają właściwości odprężające dla ciała. Wiąże się z nimi także wiele innych korzyści, a do tego nasz organizm bardzo dobrze radzi sobie z ich trawieniem. Dlatego też są idealne na późny obiad.

Wybierz swoje ulubione: fasolkę, boćwina, szpinak i wiele innych. Aby dostarczyć białka, wybierz fasolkę. Grzyby także są bogate w proteiny i świetnie smakują, jak są lekko wysmażone na patelni z czosnkiem, pietruszką i odrobiną papryki.

Zupa cebulowa

Na koniec przedstawiamy tradycyjny i terapeutyczny przepis na chłodne dni lub kiedy czujecie, że bierze Was przeziębienie.

garnek zupy cebulowej - lekkie obiady

Usmaż cebulę aż zmięknie, dodaj bulion, zmielony czosnek, tymianek, kminek, coś pikantnego (np. papryczki, pieprz) i na koniec jedno surowe jajko. Dobrze wymieszaj i Twoja zupa będzie gotowa w dwie minuty.

Możesz podawać ją z pełnoziarnistymi tostami. Smacznego!

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kanikowska, D., Sato, M., & Witowski, J. (2014, Jul 18). Contribution of daily and seasonal biorhythms to obesity in humans. International Journal of Biometeorology, 59(4), 377-384
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4427629/
  • Spivey, A. (2010, January). Lose Sleep, Gain Weight: Another Piece of the Obesity Puzzle. Environmental Health Perspectives, 118(1), A28-A33
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2831987/
  • Sofer, S., Eliraz, A., Kaplan, S., Voet, H., Fink, G., Kima, T., & Madar, Z. (2011). Greater weight loss and hormonal changes after 6 months diet with carbohydrates eaten mostly at dinner. Obesity, 19(10), 2006–2014.
    https://doi.org/10.1038/oby.2011.48
  • Markwald, R. R., Melanson, E. L., Smith, M. R., Higgins, J., Perreault, L., Eckel, R. H., & Wright, K. P. (2013). Impact of insufficient sleep on total daily energy expenditure, food intake, and weight gain. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 110(14), 5695–700.
    https://doi.org/10.1073/pnas.1216951110


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.