Leczenie hemoroidów - jakie leki można zastosować?

Leczeniu hemoroidów prawie zawsze ogranicza się do stosowania leków, nie wymagają one operacji. Stosuje się leki doustne, maści lub czopki.
Leczenie hemoroidów - jakie leki można zastosować?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Leczenie hemoroidów może przebiegać za pomocą leków przepisywanych do stosowania zarówno doustnie (w postaci tabletek), jak i doodbytniczo (zawartych w maściach lub czopkach). Hemoroidy są spowodowane rozszerzeniem żył hemoroidalnych zlokalizowanych w odbycie i dolnej części odbytnicy. Stan może wystąpić wewnątrz odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne) lub wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne).

Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. W tym artykule omówimy kilka leków wspomagających leczenie hemoroidów.

Leczenie hemoroidów – zazwyczaj nieinwazyjne

W około 80% przypadków hemoroidy leczy się wyłącznie lekami, dietą i higieną. Oznacza to, że operacja nie jest konieczna. Operacja jest zarezerwowana dla sporadycznych przypadków ze szczególnym bólem lub powikłaniami, takimi jak skrzeplina.

Leki stosowane są w celu złagodzenia objawów hemoroidów i poprawy jakości życia. Objawy te obejmują:

  • Ból odbytu
  • Krwawienie podczas wypróżnień
  • Pieczenie i swędzenie w odbycie
  • Obecność guzka o zwiększonej objętości, twardości, gorącego, czerwonego i bolesnego (zakrzepowe hemoroidy)

Dostępne są leki o działaniu wazoprotekcyjnym, leczniczym, nawilżającym, przeciwzapalnym, znieczulającym i przeciwbólowym. Często kojarzy się je ze środkami przeczyszczającymi, które zmiękczają stolec. Mogą być przepisywane przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę w danym obszarze (proktolog).

Leczenie hemoroidów.
Ból w najgorszych momentach hemoroidów jest intensywny i utrudnia wykonywanie prostych czynności, takich jak siedzenie.

Tabletki na hemoroidy

Leczenie hemoroidów doustnie zwykle zawiera w swoim składzie flawonoidy lub bioflawonoidy. Najczęściej stosowanymi lekami są diosmina i hesperydyna. Związki te chronią naczynia krwionośne, działając na naczynia włosowate (małe naczynia), zmniejszając ich kruchość i przepuszczalność. Sprzyjają zmniejszeniu poszerzenia żylnego i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Zalecane dawkowanie to 1 tabletka co 12 godzin. Marki handlowe obejmują Daflon®, Phlebodia®, Diosmin® i Circustat®.

Maści na hemoroidy

Maści, jako leczenie hemoroidów, można nakładać na okolice odbytu 2-3 razy dziennie. W przypadku hemoroidów zewnętrznych aplikacja będzie na powierzchownym obszarze odbytu, z delikatnym masażem. W przypadku hemoroidów wewnętrznych ostrożnie włóż końcówkę kaniuli do odbytu i ściśnij opakowanie, aby maść mogła wniknąć.

Leki te są sprzedawane bez recepty w aptekach. Nie leczą hemoroidów, ale pomagają zmniejszyć dyskomfort.

Zwykle zawierają efedrynę (która zwęża naczynia krwionośne), benzokainę (miejscowy środek znieczulający) i kortykosteroidy. W ten sposób zmniejszają rozszerzenie żył hemoroidalnych, łagodzą stany zapalne i działają przeciwbólowo. Działają również leczniczo lub nawilżająco. Niektóre komercyjne przykłady to Hemoal® , Ultraproct® i Doxiproct plus®.

Jako maść na hemoroidy zwykle zawierają mentol dla ich funkcji rubefaction, ponieważ powoduje zaczerwienienie, a następnie uczucie zimna, które łagodzi ból. Przypomina to przygotowywanie domowych maści na bazie Hamamelis. Z kolei olej z wątroby dorsza, balsam peruwiański oraz substancje zawierające witaminy A i D polecane są jako naturalne środki lecznicze.

Czopki na hemoroidy

To leczenie hemoroidów zwykle zawiera steroidy (przeciwzapalne) i miejscowe środki znieczulające (takie jak cynchokaina). Ponadto zazwyczaj mają działanie antyseptyczne i ściągające.

Tym samym oprócz zmniejszania oznak zapalenia i łagodzenia bólu, pomagają stymulować regenerację i gojenie skóry. Najczęściej stosowanym jest Ultraproct®.

Inne metody leczenia hemoroidów

W terapeutycznym podejściu do problemu zwykle wskazane są inne powszechnie stosowane przeciwzapalne leki przeciwbólowe, takie jak diklofenak, paracetamol czy ketoprofen. Podobnie często wiąże się ze stosowaniem środków przeczyszczających w celu poprawy wypróżniania.

Powszechne jest również przepisywanie środków antyseptycznych w celu zapobiegania infekcjom, takich jak chlorheksydyna lub heksetydyna. Czasami antybiotyki są przepisywane, gdy istnieje podejrzenie związanego z nimi procesu zakaźnego.

Operacja usunięcia hemoroidów jest konieczna, jeśli nie ma długoterminowej poprawy. To samo dzieje się w przypadku hemoroidów zewnętrznych z zakrzepicą, które wymagają uwolnienia skrzepliny przez proste nacięcie.

Kobieta z hemoroidami.
Zakrzepowe hemoroidy powodują bolesny i opuchnięty guzek w okolicy odbytu.

Najlepszym sposobem leczenia hemoroidów jest profilaktyka

Hemoroidy są związane z ciągłym wysiłkiem podczas defekacji i zaparć. Są jednak również związane z innymi procesami zwiększającymi ciśnienie w jamie brzusznej (takimi jak wymioty, nadciśnienie wrotne, marskość wątroby lub ciąża). Kiedy dbasz o swoją dietę i przestrzegasz pewnych zaleceń, hemoroidy znikają same. Tak więc wizyta u lekarza jest konieczna tylko wtedy, gdy objawy utrzymują się lub nasilają.

Leczenie jest zasadniczo higieniczne i dietetyczne. Należy unikać nadmiernego wysiłku podczas defekacji; powinieneś chodzić do toalety tylko wtedy, gdy czujesz naturalną potrzebę. Dieta bogata w błonnik, owoce, warzywa, zboża i rośliny strączkowe sprzyja perystaltyce jelit i wchłanianiu wody. Zalecane są również kąpiele z ciepłą wodą. U osób z czynnikami ryzyka lub historią rodzinną ważne są zmiany w diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.