Najlepsze naturalne środki przeczyszczające do zwalczania zaparć

Dzięki swoim właściwościom i zawartości pektyn, jabłka należą do najlepszych naturalnych środków przeczyszczających i mogą nam pomóc w przypadku zaparć.
Najlepsze naturalne środki przeczyszczające do zwalczania zaparć
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli cierpisz na zaparcia, będziesz chciał wiedzieć, jakie są najlepsze naturalne środki przeczyszczające. Pamiętaj, że powinieneś również spożywać pokarmy zawierające dużą ilość błonnika, który reguluje pasaż. Pomyśl też o produktach, które poprawiają florę jelitową – jednym z takich przykładów jest jogurt.

Naturalne środki przeczyszczające to pokarmy lub zioła, które wspomagają ruchy jelit. Ważne jest, aby odróżnić je od chemicznych środków przeczyszczających, ponieważ te ostatnie działają silniej lub bardziej drastycznie i mogą powodować pewne problemy lub przeciwwskazania.

Rodzaje naturalnych środków przeczyszczających

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki działają w organizmie, możemy sklasyfikować następujące rodzaje naturalnych środków przeczyszczających:

Używki

Są one również nazywane naturalnymi środkami przeczyszczającymi lub środkami przeczyszczającymi. Działają poprzez stymulację mięśni jelit, ponieważ zawierają pewne związki, które działają na zakończenia nerwowe okrężnicy, powodując ruchy sprzyjające wypróżnianiu.

Kobieta potrzebująca naturalnych środków przeczyszczających.

Negatywne skutki stymulujących środków przeczyszczających mają związek z tym, jak długo działają w twoim ciele. Po zażyciu mogą oddziaływać do 8 godzin. Wskazane jest, aby spożywać je przed snem, aby działały w nocy.

Mechaniczne środki

Te środki przeczyszczające są bogate w błonnik i zwiększają objętość stolca, zatrzymują wodę, nawilżają ściany jelita i wspomagają ruchy perystaltyczne w bardziej naturalny sposób, sprzyjając ewakuacji. Mogą być bogate w błonnik rozpuszczalny lub nierozpuszczalny.

Ich działanie jest lżejsze niż stymulantów i są zalecane jako pierwszy środek w przypadku zaparć lub problemów z pójściem do toalety. Normalizują funkcjonowanie organizmu, dlatego zalecamy przyjmowanie ich z pokarmami zawierającymi probiotyki, takimi jak jogurt.

Kobieta z bólem żołądka.

Osmotyczne

Ten rodzaj środka przeczyszczającego działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelicie, zmiękczając w ten sposób stolec. Ich działanie jest podobne do mechanicznych, gdyż zawierają dużo minerałów i zmuszają jelita do wydalania płynów. Wśród osmotycznych środków znajdziemy śliwki. Efekt jest silny i wymaga wypicia dużej ilości wody lub napojów izotonicznych w celu odzyskania utraconego płynu.

Najlepsze naturalne środki przeczyszczające, które wybrać?

Wśród najlepszych naturalnych mechanicznych środków przeczyszczających możemy wyróżnić:

Śliwki i miód

Sześć śliwek włożyć do garnka z półtorej filiżanki wrzącej wody, przykryć i odstawić na noc. Rano odcedź, dodaj łyżkę miodu i wypij. Nie wyrzucaj śliwek, możesz je jeść przez cały dzień.

Aloes

Zdobądź łodygę aloesu i pokrój ją. Zagotuj wodę. Poczekaj, aż trochę ostygnie i wlej do szklanego słoika z ciasno przylegającą pokrywką. Następnie włóż kawałki aloesu i przykryj – zostawiając w lodówce.

Możesz spożywać ten preparat maksymalnie dwa razy w tygodniu. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających, ale nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ani dla osób przyjmujących antykoagulanty.

Sok winogronowy i siemię lniane

Zrób sok z kilku winogron (aż uzyskasz około filiżanki) i dodaj łyżkę siemienia lnianego w proszku. Pij na pusty żołądek nie dłużej niż przez jeden tydzień.

Kompres z oleju rycynowego

Ten domowy środek przeczyszczający przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Należy zamoczyć myjkę lub gazę w oleju rycynowym, podgrzać na małym ogniu, położyć się na brzuchu i przyłożyć gazę na dolnej części pleców. Przykryj kompres, aby dłużej był ciepły. Powtarzaj raz dziennie. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się spożywania oleju rycynowego na zaparcia.

Żywność o właściwościach przeczyszczających

Oprócz tych już wymienionych istnieją inne bardzo skuteczne naturalne środki przeczyszczające na zaparcia. Zanim o nich powiemy, konieczne jest ustalenie, na czym polega ten stan. Zaparcie występuje, gdy osoba chodzi do łazienki mniej niż trzy razy w tygodniu, a jej stolce są suche i twarde.

Ten problem trawienny jest obecnie jednym z najczęstszych. Z tego powodu prowadzenie zdrowszego życia może pomóc w poprawie wypróżnień. Niektóre produkty, które mogą ci pomóc, to:

Babka zwyczajna

To zioło pochodzące z Indii jest bardzo bogate w błonnik i jest idealne, aby wyregulować chodzenie do toalety. Jest w stanie wchłaniać wodę, zwiększać wielkość stolca i stymulować pasaż jelitowy.

Zajrzyj do tego artykułu: Zaparcie: co je powoduje?

Jabłka

Ten pyszny owoc (zarówno czerwony, jak i zielony) zawiera substancję zwaną pektyną, która wspomaga motorykę jelit, zmiękcza stolec (ze względu na ilość błonnika) i sprzyja jego wydalaniu. Zalecamy spożywanie jednego jabłka dziennie. Możesz to zrobić w środku ranka lub jako deser po obiedzie. Jeśli to możliwe, jedz na surowo lub gotowane ze śliwkami. To jeden z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających.

Banany

To kolejny owoc, który dostarcza dużą ilość błonnika (plus potas) i jest silnym środkiem przeczyszczającym. Kawałek banana dostarcza 12% błonnika, którego organizm potrzebuje dziennie. Ponadto zawiera oligosacharydy, substancje, które docierają do jelita grubego w postaci niestrawionej, co sprzyja trawieniu i wypróżnianiu.

Cebula

Tego warzywa nie powinno zabraknąć w żadnym daniu, ze względu na jego pyszny smak, ale także dlatego, że pomaga nam w zapobieganiu wielu chorobom, patologiom czy stanom. To bardzo skuteczny naturalny środek przeczyszczający.

Ponadto spożywanie surowej cebuli aktywuje wydzielanie soków żołądkowych i sprzyja zdrowiu flory jelitowej. Poza tym, jej składnik zwany chininą stymuluje metabolizm.

Jak uzupełniać naturalne środki przeczyszczające, aby poprawić wypróżnianie?

Pokarmy, które mogą regulować pasaż jelitowy i niektóre naturalne środki przeczyszczające (takie jak te przedstawione w tym artykule) mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Ale są też inne bardzo przydatne wskazówki, które również będą bardzo pomocne.

Jedna z pierwszych wskazówek dotyczy nawyku chodzenia do łazienki. Bardzo ważne jest, aby nie tłumić tego odruchu i każdego dnia znaleźć na to czas.

Bardzo przydatne może być również wykonywanie codziennego masażu w okolicy brzucha, aby stymulować ruch okrężnicy. Każdego ranka poświęć trochę czasu na wykonywanie prostych ruchów podążających za trajektorią okrężnicy w kierunku odbytnicy.

Ponadto diecie muszą towarzyszyć inne nawyki, takie jak spożywanie wystarczającej ilości płynów i ćwiczenia fizyczne. Weź również pod uwagę powolne jedzenie, dobre przeżuwanie i ogólnie zdrową dietę.

Na koniec pamiętaj, że naturalne środki przeczyszczające mogą również wywoływać skutki uboczne. Niektórzy ludzie doświadczają między innymi wzdęć, nudności lub wymiotów.

Z tego powodu najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem czegokolwiek, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz leki. Ponadto, jeśli problem nie ustąpi lub pojawią się inne objawy, nie wahaj się zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

To może Cię zainteresować ...
Dowiedz się, jak ananas może złagodzić zaparcia!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dowiedz się, jak ananas może złagodzić zaparcia!

Ananas jest bardzo przydatnym owocem, ale jeśli mamy problemy z refluksem lub wrażliwością żołądka, lepiej jest unikać jego konsumpcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alookaran J, Tripp J. Castor Oil. 2022 Mar 16. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–.
 • Arslan GG, Eşer I. An examination of the effect of castor oil packs on constipation in the elderly. Complement Ther Clin Pract. 2011 Feb;17(1):58-62.
 • Bae SH. Diets for constipation. Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2014 Dec;17(4):203-8.
 • Diaz, S., Bittar, K., & Mendez, M. D. Constipation. StatPearls [Internet]. 2022.
 • Bayer SB, Gearry RB, Drummond LN. Putative mechanisms of kiwifruit on maintenance of normal gastrointestinal function. Crit Rev Food Sci Nutr. 2018;58(14):2432-2452.
 • Hanif Palla A, Gilani AH. Dual effectiveness of Flaxseed in constipation and diarrhea: Possible mechanism. J Ethnopharmacol. 2015 Jul 1;169:60-8.
 • Hong SW, Chun J, Park S, Lee HJ, Im JP, Kim JS. Aloe vera Is Effective and Safe in Short-term Treatment of Irritable Bowel Syndrome: A Systematic Review and Meta-analysis. J Neurogastroenterol Motil. 2018 Oct 1;24(4):528-535.
 • Jalanka J, Major G, Murray K, Singh G, Nowak A, Kurtz C, Silos-Santiago I, Johnston JM, de Vos WM, Spiller R. The Effect of Psyllium Husk on Intestinal Microbiota in Constipated Patients and Healthy Controls. Int J Mol Sci. 2019 Jan 20;20(2):433.
 • Katsirma, Z., Eirini, E., Rodriguez-Mateos, A., & Whelan, K. Fruits and their impact on the gut microbiota, gut motility and constipation. Food & Function. 2021.
 • Knez Hrnčič M, Ivanovski M, Cör D, Knez Ž. Chia Seeds (Salvia hispanica L.): An Overview-Phytochemical Profile, Isolation Methods, and Application. Molecules. 2019 Dec 18;25(1):11.
 • Ladas SD, Haritos DN, Raptis SA. Honey may have a laxative effect on normal subjects because of incomplete fructose absorption. Am J Clin Nutr. 1995 Dec;62(6):1212-5.
 • Lever E, Cole J, Scott SM, Emery PW, Whelan K. Systematic review: the effect of prunes on gastrointestinal function. Aliment Pharmacol Ther. 2014 Oct;40(7):750-8.
 • Portalatin M, Winstead N. Medical management of constipation. Clin Colon Rectal Surg. 2012 Mar;25(1):12-9.
 • Ramos CI, Andrade de Lima AF, Grilli DG, Cuppari L. The short-term effects of olive oil and flaxseed oil for the treatment of constipation in hemodialysis patients. J Ren Nutr. 2015 Jan;25(1):50-6.
 • Roerig JL, Steffen KJ, Mitchell JE, Zunker C. Laxative abuse: epidemiology, diagnosis and management. Drugs. 2010 Aug 20;70(12):1487-503.
 • Turan İ, Dedeli Ö, Bor S, İlter T. Effects of a kefir supplement on symptoms, colonic transit, and bowel satisfaction score in patients with chronic constipation: a pilot study. Turk J Gastroenterol. 2014 Dec;25(6):650-6.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.