Laser stosowany w dermatologii dziecięcej: co warto wiedzieć?

Laser to urządzenie, które emituje bardzo silną wiązkę światła. Znajduje on zastosowanie w dermatologii dziecięcej oraz w innych dziedzinach.
Laser stosowany w dermatologii dziecięcej: co warto wiedzieć?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Obecnie lasery są wykorzystywane w dermatologii dziecięcej oraz w wielu innych dziedzinach. Laser to urządzenie, które emituje bardzo silny strumień światła. Laser skupia światło w wąską wiązkę, przez którą światło może być emitowane bardzo efektywnie. Więcej na ten temat opowiemy poniżej.

Laser w dermatologii dziecięcej

Urządzenie laserowe wykorzystuje efekt mechaniki kwantowej do generowania wiązki światła o kontrolowanym rozmiarze, kształcie i kierunku.

Ogólnie rzecz biorąc, promienie świetlne, gdy pochodzą ze słońca, przemieszczają się promieniście od źródła i zmniejszają się wraz z odległością. Jednak laser jest źródłem światła, które porusza się równolegle, a jego energia prawie nie maleje wraz z odległością.

Podstawową różnicą między światłem laserowym a impulsowym (IPL) jest rodzaj światła. Światło pulsacyjne (IPL) składa się z szerokopasmowego pulsacyjnego źródła światła, podczas gdy laser jest monochromatycznym źródłem spójnego światła.

Laser w dermatologii dziecięcej pozwala specjalistom skoncentrować dużą ilość energii w jednym punkcie zamiast na otaczającej skórze. Z tego powodu profesjonalne lasery oferują szybkie rezultaty.

Zastosowanie lasera w dermatologii dziecięcej

Lekarz badający brodawkę na nodze.
Lasery w dermatologii dziecięcej wspomagają proces gojenia.

Jednym z najważniejszych narzędzi leczenia schorzeń dermatologicznych w pediatrii jest zastosowanie lasera do wspomagania gojenia. Poprawia to zarówno wygląd, jak i objawy.

Zastosowanie lasera w dermatologii dziecięcej zmniejsza nieprawidłowy nadmiar naczyń krwionośnych tworzących czerwone blizny. Osiąga ten efekt również na znamiona pod powierzchnią skóry, powodując zmniejszenie zaczerwienienia.

Laser CO2

Obecnie laser ablacyjny i frakcyjny, zwany również laserem dwutlenku węgla lub CO2 pozwala specjalistom zlokalizować gruby, włóknisty kolagen w bliznach skurczowych i przerostowych.

Osiąga się to poprzez tworzenie tysięcy maleńkich otworów w powierzchni i materiale blizny, pozostawiając przyległe obszary nietknięte. Laser ablacyjny i frakcyjny służy do leczenia różnych blizn przerostowych.

Stosowanie go zmiękcza, rozrzedza i uelastycznia tkankę bliznowatą. W różnych konfiguracjach niewielkie zmiany ogniskowe naskórka i skóry właściwej mogą ujednolicać powierzchnię i korygować zaburzenia pigmentacji.

Wyniki wykazały głęboką poprawę jakości i wyglądu przeszczepów skóry. To samo dotyczy blizn po oparzeniu.

Zalety leczenia laserowego w dermatologii dziecięcej

Laser stosowany w dermatologii dziecięcej.
Zastosowanie lasera w dermatologii dziecięcej to leczenie ambulatoryjne o ciekawych zaletach.

Jedną z najważniejszych zalet leczenia laserowego w dermatologii dziecięcej jest jej prostota. Pacjenci poddawani są laserowemu leczeniu blizn w trybie ambulatoryjnym, co pozwala na ciągłość leczenia bez zakłócania pracy szkolnej dziecka czy życia towarzyskiego.

Pozwala to uniknąć hospitalizacji lub ją skrócić. Minimalizuje również uszkodzenia chirurgiczne, krwawienie oraz zapobiega lub zmniejsza ból po zabiegu. Dodatkowo przyspiesza proces gojenia.

Zapobiega powstawaniu blizn

Blizny są naturalną i istotną częścią procesu gojenia. Odbudowując integralność skóry, mogą powodować objawy i często są nieestetyczne po zamknięciu rany.

Blizny, w tym bliznowce, powstają po oparzeniach, skaleczeniach i zabiegach chirurgicznych, ale także w wyniku stanów chorobowych, takich jak trądzik. Kiedy rana się zamyka, pojawia się widoczna blizna.

Dzieje się tak dlatego, że tkanka bliznowata, w przeciwieństwie do naturalnej tkanki skórnej, nie regeneruje wszystkich składników normalnej skóry, przez co wygląda inaczej.

Kiedy dziecko dozna poważnych oparzeń, zniszczeniu ulega naskórek i skóra właściwa. Rana zamyka się, wytwarzając włóknisty kolagen, co prowadzi do powstawania blizn.

Podsumowując

Lasery w dermatologii dziecięcej są kluczowym narzędziem wspomagającym gojenie w przypadku schorzeń dermatologicznych lub urazów. Nie tylko poprawia ich wygląd, ale także pomaga złagodzić objawy, jeśli takie występują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gianfaldoni S, Tchernev G, Wollina U, et al. An Overview of Laser in Dermatology: The Past, the Present and … the Future (?). Open Access Maced J Med Sci. 2017;5(4):526–530. Published 2017 Jul 23. doi:10.3889/oamjms.2017.130
  • Omi T, Numano K. The Role of the CO2 Laser and Fractional CO2 Laser in Dermatology. Laser Ther. 2014;23(1):49–60. doi:10.5978/islsm.14-RE-01
  • Klank, H., Kutter, J. P., & Geschke, O. (2002). CO2-laser micromachining and back-end processing for rapid production of PMMA-based microfluidic systems. Lab on a Chip. https://doi.org/10.1039/b206409j
  • Bencini, P. L., Tourlaki, A., De Giorgi, V., & Galimberti, M. (2012). Laser use for cutaneous vascular alterations of cosmetic interest. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/j.1529-8019.2012.01463.x
  • J.W., Z., L., Z., Q., Z., H.M., M., Y.A., W., X.D., F., … X.K., W. (2013). A practical guide to treatment of infantile hemangiomas of the head and neck. International Journal of Clinical and Experimental Medicine.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.