Dowiedz się, jak zadbać o blizny latem?

Dowiedz się, jak zadbać o blizny latem?

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2020

Blizny zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza gdy nie przeszły wszystkich faz gojenia. Tym razem dzielimy się wskazówkami, jak dbać o blizny latem.

Dbanie o blizny latem jest bardzo ważne. Choć dziś są to ślady, które można usunąć kilkoma zabiegami dobrze jest uniknąć powikłań związanych z promieniowaniem słonecznym.

Pamiętaj, że każdy uraz, który powoduje pęknięcie powierzchni skóry powoduje bliznę. Nie zawsze pozostają na całe życie, ale mogą utrzymać się przez wiele lat. Przyjrzyjmy się szczegółowo niektórym zaleceniom, aby lato nie miało na nie negatywnego wpływu.

Jak powstają blizny?

Przede wszystkim warto krótko wytłumaczyć, jak powstają blizny. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku rany skóra rozpoczyna proces gojenia, który będzie różnił się w czasie w zależności od ciężkości urazu.

Od momentu powstania rany do jej wyleczenia zachodzi kilka faz. Magazyn Hiszpańskiego Towarzystwa Ran opisuje je w następujący sposób:

  • Faza koagulacji: rozpoczyna się w momencie powstania rany, kiedy zaczyna ona krwawić. Rozpoczyna się koagulacja, aby zatrzymać krwawienie. Tworzy się strup, gdy skrzepy wysychają.
  • Faza zapalenia: strup się umocnił, odpowiedź układu odpornościowego zaczyna zapobiegać możliwym infekcjom, a tym samym chroni ranę. Naczynia krwionośne rozszerzają się, umożliwiając tym samym prawidłowe odżywienie i dotlenienie rany. Z tego powodu w tych dniach obszar jest zaczerwieniony i zaogniony.
  • Faza proliferacyjna: uszkodzona tkanka regeneruje się i zaczyna się zmniejszać. Tworzenie kolagenu jest stymulowane 15 dni po urazie.
  • Faza przebudowy: rozpoczyna się po naprawie skóry właściwej. Ten etap może trwać 2 lata w zależności od ciężkości urazu i kończy się ostateczną blizną.
Blizna na ramieniu

Po doznaniu kontuzji skóra przechodzi szereg faz podczas procesu gojenia.

Przeczytaj także: Gojenie ran – dowiedz się, jak postępować i czego unikać!

Zalecenia dotyczące pielęgnacji blizny latem

Blizny to częsty powód do konsultacji dermatologicznych, zwłaszcza gdy powstały niedawno i zbliża się lato. Jeśli blizna jest biała (minęło ponad półtora roku), specjalna pielęgnacja nie jest już wymagana. Jeśli tak nie jest najlepiej zastosować się do poniższych zaleceń.

Użyj ochrony przeciwsłonecznej

Najnowsze aktualizacje opublikowane w 2016 roku przez Seminars in Plastic Surgery szczegółowo wskazują, że nowo powstałe blizny, młodsze niż 18 miesięcy, są bardzo podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. W szczególności mogą powodować przebarwienia i zmiany strukturalne macierzy kolagenowej.

Zaleca się zminimalizować jej ekspozycję na słońce przykrywając bliznę bandażem lub ubraniem. Ponadto konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wartości 50 lub więcej przez 12 do 18 miesięcy po urazie.

Promienie ultrafioletowe zwiększają unaczynienie. W konsekwencji wzmaga się rumień i może ulec przebarwieniu. Filtr przeciwsłoneczny pomaga zapobiegać melanogenezie, która pojawia się po pobudzeniu promieniami UV.

Zastosuj umiarkowany nacisk żelem

Stosowanie żelu silikonowego jest uważane za zalecaną pierwszą linię leczenia niedawnych blizn. Według badań opublikowanych przez Aesthetic Plastic Surgery nowa formuła żelu silikonowego generuje cienki i elastyczny arkusz na nowo nabłonkowej ranie, będąc równie skutecznym.

Zabieg należy wykonywać w dzień i w nocy, nie krócej niż 18 godzin na dobę, przez okres 3 miesięcy, przy użyciu opatrunku okluzyjnego.

Nawilżaj obszar blizny latem

Konieczne jest utrzymanie nawilżenia skóry, aby pozostała wystarczająco elastyczna i skuteczniej się regenerowała. Istnieją konkretne produkty, które pomagają poprawić wygląd trudnych blizn jednocześnie wywierając działanie nawilżające i zmiękczające.

Można stosować kremy z witaminą A i E lub balsamy z kwasem hialuronowym, które pomagają poprawić bliznę. Inną opcją jest zastosowanie wazeliny, która dzięki właściwościom nawilżającym pomaga utrzymać ranę w dobrym stanie.

Krem na ramieniu

Stosowanie produktów nawilżających jest niezbędne dla regeneracji skóry. Dodatkowo utrzymuje wilgoć i elastyczność latem.

Może Cię zainteresować: Blizny po trądziku – 5 domowych remediów

Wykonuj codzienne masaże

Aby wspomagać prawidłowy proces gojenia, szczególnie w przypadku urazów latem, dobrze jest stosować masaże. Można to zrobić po początkowym okresie gojenia, czyli 2 lub 3 tygodnie po zranieniu.

Magazyn Advances in Wound Care podaje, że jest to wysoce zalecana terapia spłaszczająca i zmiękczająca blizny. Jego zastosowanie prowadzi do bardziej elastycznej i gładszej blizny poprzez degradację nadmiaru nieelastycznego kolagenu.

Aby uzyskać korzyści z masażu najlepiej jest wykonywać go dwa razy dziennie przez dziesięć minut, przez co najmniej sześć miesięcy.

Warto zadbać o blizny latem

Kiedy blizny są świeże i nie zakończyły wszystkich faz procesu gojenia ekspozycja na słońce może być bardzo szkodliwa. Dlatego latem najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu z promieniami UV.

Codzienne i ciągłe stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w połączeniu z innymi środkami, takimi jak płatki żelowe i produkty nawilżające łagodzi negatywne skutki promieni słonecznych. Zaleca się również noszenie odzieży zapewniającej wysokie krycie. Pamiętaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Shaqsi S, Al-Bulushi T. Cutaneous Scar Prevention and Management: Overview of current therapies. Sultan Qaboos Univ Med J. 2016;16(1):e3-e8. doi:10.18295/squmj.2016.16.01.002
  • Commander SJ, Chamata E, Cox J, Dickey RM, Lee EI. Update on Postsurgical Scar Management. Semin Plast Surg. 2016;30(3):122-128. doi:10.1055/s-0036-1584824
  • Tziotzios C, Profyris C, Sterling J. Cutaneous scarring: Pathophysiology, molecular mechanisms, and scar reduction therapeutics Part II. Strategies to reduce scar formation after dermatologic procedures. J Am Acad Dermatol. 2012;66(1):13-26. doi:10.1016/j.jaad.2011.08.035
  • Gold MH, McGuire M, Mustoe TA, et al. Updated international clinical recommendations on scar management: part 2–algorithms for scar prevention and treatment. Dermatol Surg. 2014;40(8):825-831. doi:10.1111/dsu.0000000000000050
  • Mustoe TA. Evolution of silicone therapy and mechanism of action in scar management. Aesthetic Plast Surg. 2008;32(1):82-92. doi:10.1007/s00266-007-9030-9
  • https://heridasycicatrizacion.es/images/site/archivo/2014/Revista_SEHER_17_diciembre.pdf
  • Klotz T, Munn Z, Aromataris E, Greenwood J. The effect of moisturizers or creams on scars: a systematic review protocol. JBI Database System Rev Implement Rep. 2017;15(1):15-19. doi:10.11124/JBISRIR-2016-002975
  • Jourdan M, Madfes DC, Lima E, Tian Y, Seité S. Manejo del cuidado de la piel para procedimientos médicos y estéticos para prevenir la cicatrización. Clin Cosmet Investig Dermatol . 2019; 12: 799-804. Publicado el 25 de octubre de 2019 doi: 10.2147 / CCID.S218134
  • Block L, Gosain A, King TW. Emerging Therapies for Scar Prevention. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015;4(10):607-614. doi:10.1089/wound.2015.0646

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.