Jak poprawić stan skóry w okresie menopauzy?

Czy Twoja skóra cierpi podczas menopauzy? Aby zachować zdrową skórę w okresie menopauzy, musisz unikać szkodliwych nawyków i dbać o odpowiednie nawilżenie - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To pozwoli Ci poprawić stan skóry w tym trudnym okresie.
Jak poprawić stan skóry w okresie menopauzy?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Menopauza to etap złożonych zmian, w którym kobiety muszą zadbać o wiele różnych aspektów, nie tylko wewnętrznych, ale także zewnętrznych. Większość z nich będzie chciała także przeze wszystkim poprawić stan skóry.

Wynika to z tego, że skóra w okresie menopauzy jest jednym z tych organów, które najbardziej cierpią w tym okresie życia i jest dodatkowo osłabiana przez pogodę i klimat. W naszym dzisiejszym artykule chcemy Ci opowiedzieć trochę więcej o tym, jak w tym czasie nawilżyć i poprawić stan skóry.

Czy Twoja skóra cierpi podczas menopauzy? Aby zachować zdrową skórę w okresie menopauzy, musisz unikać szkodliwych nawyków i dbać o odpowiednie nawilżenie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To pozwoli Ci poprawić stan skóry w tym trudnym okresie.

Co dzieje się z naszym ciałem w okresie menopauzy? Jak poprawić stan skóry w tym okresie?

Skóra kobiety jest o 25% cieńsza niż skóra mężczyzny na jakimkolwiek etapie życia. A w okresie menopauzy różnica ta jest jeszcze bardziej widoczna.

Wraz z upływem czasu skóra właściwa starzeje się, a jej podstawowe funkcje zaczynają się zmieniać. Obejmują one regulację temperatury ciała, ochronę przed promieniami słońca, ochronę przed zarazkami oraz przechowywanie wody i składników odżywczych.

Menopauza

I chociaż wszystko zależy między innymi od Twojej genetyki i ogólnego stylu życia, to jednak począwszy od 50 roku życia zobaczysz pierwsze oznaki starzenia się skóry. Należą do nich między innymi:

  • Suchość
  • Luźna, zwiotczała skóra
  • Szorstka powierzchnia skóry
  • Zmarszczki

Zauważysz również utratę jędrności, zmiany w pigmentacji, być może też łagodne narośla i problemy naczyniowe. Twoja skóra właściwa będzie mniej nawilżona, co zmniejsza jej zdolność do naprawy tkanek i gojenia ran.

Ponieważ zawiera również mniej kolagenu, Twoja skóra będzie też mniej elastyczna. Jako że Twój organizm wytwarza wtedy mniej estrogenu, zmniejsza się w ten sposób liczba komórek odpowiedzialnych za utrzymanie kolorytu skóry, co powoduje pojawienie się plam.

Skóra dłoni i podeszew stóp staje się grubsza, w efekcie czego może powstawać na jej powierzchni więcej pęknięć.

Jak możesz poprawić stan skóry podczas menopauzy?

Dzięki leczeniu można regulować zmiany na poziomie hormonalnym i w ten sposób poprawić stan skóry. Są jednak pewne nawyki, które kobiety powinny zmienić lub poprawić, jeśli chcą w tym czasie wyglądać bardziej promiennie i mieć świeżą skórę.

Zwróć uwagę na wymienione poniżej czynniki i zastosuj się do następujących wskazówek:

Chroń się przed słońcem

Podczas gdy promienie UV mogą być szkodliwe w każdym wieku, w okresie menopauzy Twoja skóra jest o wiele sprawna. W efekcie tego może nie być w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie. Zawsze należy zatem stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokim współczynniku ochrony, szczególnie w środku dnia i w porze letniej.

Zaleca się również przebywanie na słońcu przez co najmniej 15 minut w ciągu dnia, aby odpowiednio zsyntetyzować witaminę D. Poprawia to zdrowie kości, na przykład ułatwiając wchłanianie wapnia.

Jeśli masz bardzo jasną karnację, najlepiej zawsze używać kremów przeciwsłonecznych (nawet gdy na dworze jest pochmurno lub chłodno).

Zawsze bądź dobrze nawodniona

Ważne jest także to, aby wypijać od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Dzięki temu nawodnienie skóry będzie w stanie rozpocząć się od wewnątrz.

Picie wody

Jeśli Ci się to nie bardzo podoba lub picie wody szybko Cię nudzi, możesz zastąpić ją naturalnymi sokami, koktajlami owocowymi i herbatami ziołowymi. Kawa, napoje bezalkoholowe i alkohol nie znajdują się na tej liście, ponieważ mają odwrotny skutek. Odwadniają organizm, zamiast go nawadniać.

Dobrym pomysłem jest też użycie specjalnego kremu nawilżającego do twarzy i ciała. Na tym etapie życia dostępnych jest wiele komercyjnych produktów dla kobiet. Stosuj je rano i wieczorem.

Oczyszczanie pozwoli Ci poprawić stan skóry

Dobra higiena skóry to podstawa, aby wyglądać młodziej i zdrowiej. Twarz należy myć naturalnym mydłem, które utrzyma pH skóry na lekko zasadowym pH i nie zmieni naturalnej bariery hydrolipidowej.

Kiedy skończysz cały proces, nałóż krem, aby chronić skórę. Nigdy nie trzyj jej podczas suszenia, aby uniknąć potencjalnych podrażnień.

Właściwa dieta

Oprócz stosowania zdrowych kremów do skóry, zalecamy również przerzucenie się na dobrze zbilansowaną dietę. Powinna ona zawierać dużo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.
Owoce i warzywa będą Twoimi największymi sprzymierzeńcami, ponieważ są nie tylko naturalne, ale także pełne wody i składników odżywczych.

Odłóż na bok tłuszcze, mąki i cukry rafinowane. Powiedz nie przetworzonym metodami przemysłowymi produktom spożywczym lub fast foodom. Zamiast tego wybieraj domowe, zdrowe i sezonowe składniki.

Zapewni to Twojemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje, aby chronić Cię przed wolnymi rodnikami, które mogą szkodzić zdrowiu Twojej skóry.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Dieta kluczem na redukcję stanów zapalnych

Peeling

Zaleca się raz w tygodniu wykonać głębokie złuszczanie, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i pobudzić proces odnowy komórek.

Peeling pozwoli Ci poprawić stan skóry

Możesz na przykład użyć domowych maseczek zawierających cukier i miód. Spowolnią one wpływ czasu na Twoją twarz i szyję.

Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, jeśli chodzi o utrzymanie promiennej skóry na każdym etapie życia, a zwłaszcza w okresie menopauzy. Ćwiczenia są niezbędne do eliminacji toksyn przez pory i zwiększenia elastyczności skóry. Jakby tego było mało, zapobiegają one osteoporozie, poprawiają zdrowie serca, redukują stres i dodają witalności.

Dlatego ważne jest, aby regularnie ćwiczyć, nawet jeśli jesteś na ogół spokojna i zrelaksowana. Jeśli zwykle nie prowadzisz zbyt aktywnego życia, zacznij stopniowo od jogi, pilatesu lub pływania.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Proste ćwiczenia fizyczne na złagodzenie bólu nerwu kulszowego

Pozbądź się niezdrowych nawyków

W tym momencie możemy skupić się przede wszystkim na paleniu papierosów, stresujących sytuacjach i piciu alkoholu. Wszystko to pogarsza Twoje zdrowie, a to z kolei wpływa na stan twojej skóry.

Na przykład palenie papierosów nie tylko dostarcza do Twojego organizmu mnóstwa szkodliwych toksyn, ale także zapobiega regeneracji skóry i utrzymaniu prawidłowego stanu nawilżenia skóry właściwej.

Stres idzie w parze z innymi problemami, takimi jak bezsenność, która powoduje powstawanie cieni pod oczami i plam na skórze. Jeśli chodzi o alkohol, może mieć on podobnie negatywne skutki, co palenie papierosów. Dzieje się tak dlatego, że wraz z nim do organizmu dostają się liczne toksyny, które są bardzo trudne do usunięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.