Łaknienie – pozbądź się go stosując się do naszych rad

Utrzymanie swojej uwagi na jakiś czynnościach pomaga redukować występowanie pokus i minimalizuje łaknienie, które często nasila się, gdy jesteśmy znudzeni, zmęczeni, lub nie mamy co ze sobą zrobić.
Łaknienie – pozbądź się go stosując się do naszych rad
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak zwalczać łaknienie w trakcie trwania naszego dnia? Łaknienie jest bardzo uciążliwym problemem dla wielu ludzi, którzy starają się prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia. Czy jesteś jedną z tych osób? Jak sobie radzisz z tym problemem? Czy jesteś w stanie przezwyciężać swoje łaknienie?

W rzeczywistości wcale nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawimy Wam listę wskazówek i odskoczni, które pomogą Wam przezwyciężyć łaknienie w ciągu dnia. Wypróbuj je wszystkie i zdecyduj, które z nich działa najlepiej w Twoim przypadku!

1. Wyjdź na spacer

Pierwszym trikiem na przezwyciężenie uczucia głodu jest przeniesienie swojego czasu na myślenie o czymś i robienie czegoś innego. Bardzo często mamy podwyższony apetyt w momentach, gdy jesteśmy zmęczeni, zestresowani lub odczuwamy niepokój.

spacer

W tym przypadku spacer na świeżym powietrzu może okazać się niezwykle pomocny w:

  • Oczyszczaniu Twojego umysłu
  • Poprawianiu Twojego nastroju
  • Zwiększaniu poziomu Twojej energii
  • W spalaniu tkanki tłuszczowej w przypadku ciągłego chodzenia dłuższego niż 30 minut

Aby zabić łaknienie, wystarczy spacerować jedynie przez 15 minut. Jeżeli masz możliwość i chęci to polecamy zabrać kogoś innego na wspólny spacer. W ten właśnie sposób będziesz mieć możliwość rozmowy i wzmocnienia swoich relacji międzyludzkich.

Należy pamiętać o dobrym nawodnieniu się przed spacerem, jak również bezpośrednio po nim. Jest to spowodowane tym, że odwodnienie jest jednym z czynników, który bezpośrednio wywołuje głód.

2. Oddychaj głęboko lub stosuj medytację

Kolejną metodą na walkę z głodem powodowanym stresem jest medytacja lub głębokie oddychanie. Jedyne co musisz zrobić to:

  • Znajdź jakieś ciche i dyskretne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzać przez kilka minut.
  • Oddychaj tak głęboko, jak tylko potrafisz, odliczając do 4.
  • Zostań na pełnym wdechu przez okres 8 sekund.
  • Wydychaj powietrze powoli i stopniowo. Powtarzaj czynność kilkukrotnie.

Po kilku seriach tego ćwiczenia poczujesz się zdecydowanie lepiej. Nawet gdy czujesz się już dobrze, to powtórz dodatkowo 4 razy na koniec w celu likwidacji jakiegokolwiek pozostałego napięcia i stresu. Jeżeli chcesz, to polecamy słuchanie relaksującej muzyki w czasie trwania tej medytacji połączonej z ćwiczeniami oddechowymi.

3. Jedz zdrowe przekąski i zwalczaj łaknienie

Czy zmagasz się z uczuciem łaknienia w kontekście słodyczy? Może Twoje łaknienie dotyczy bardziej czegoś chrupiącego i słonego? Jeśli tak to prawdopodobnie uczucie to spowodowane jest tym, że nie jadłeś niczego przez kilka godzin.

Jeżeli nie byłeś w stanie zjeść czegokolwiek przez kilka godzin, to powinieneś zaspokoić swój apetyt czymś zdrowym.

W momencie, gdy masz ochotę na coś słodkiego, to polecamy różnego rodzaju suszone owoce lub słodkie świeże owoce. Jeżeli masz ochotę na coś chrupiącego, to zawsze możesz zdecydować się na orzeszki ziemne, migdały lub inne orzechy.

Jeżeli zwiększone łaknienie występuje zawsze o tej samej porze dnia to bądź na to przygotowany wcześniej. Najlepszą metodą na zlikwidowanie tego uczucia jest niedopuszczenie do jego powstawania. Postaraj się zjeść coś bezpośrednio przed wystąpieniem uczucia głodu.

4. Wypij szklankę wody

W momencie, gdy Twój umysł jest czymś zajęty lub zmęczony, to Twoje ciało może reagować potrzebą zjedzenia czegoś niezdrowego. Świetnym sposobem na zmniejszanie poziomu apetytu jest wypijanie szklanki wody.

Picie wody zadba o prawidłowe nawodnienie Twojego mózgu, co będzie pomocne w zwalczaniu uczucia głodu. Należy mieć na uwadze, że wypijana woda powinna być wolna od dodatków takich jak cukier, kofeina i inne dodatki chemiczne.

Jeżeli lubisz i masz taką możliwość, to dobrym pomysłem jest dodanie kostek lodu do szklanki z wodą. Można również wrzucić mały plasterek cytryny, aby nadać jej orzeźwiający smak.

5. Pobaw się swoim telefonem przez jakiś czas

Zostało udowodnione naukowo, że granie w gry takie jak Tetris lub inne puzzle pomaga w likwidowaniu łaknienia. Najłatwiej po prostu ściągnąć jakieś gry logiczne na swój telefon, który przecież zawsze masz gdzieś pod ręką.

Jedna sesja grania powinna trwać około trzech minut, jest to idealna ilość czasu. Pamiętaj, aby nie wciągnąć się w grę i nie grać w nią całymi godzinami. W tym przypadku możesz zwiększyć niepotrzebnie poziom stresu w Twoim organizmie.

zabawa smartphonem

Jeżeli nie masz żadnych gier lub ich nie lubisz, to zawsze możesz otworzyć plik graficzny i coś narysować. Zauważysz, że rysowanie – jako czynność ma bardzo silne działanie uspokajające.

6. Porozmawiaj z kimś

Kolejnym sposobem, aby zminimalizować łaknienie to zajęcie się rozmową z kimś. Porozmawiaj z kimś z pracy przez kilka minut lub zadzwoń do kogoś bliskiego. Podczas rozmowy nie będziesz myśleć o żadnych przekąskach, a nawet gdy będziesz, to postaraj się porozmawiać o jedzeniu czegoś zdrowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shahidi F., Ambigaipalan P., Omega 3 polyunsaturated fatty acids and their health benefits. Annu Rev Food Sci Technol, 2018. 9: 345-381.
  • Jensen T., Abdelmalek MF., Sullivan S., Nadeau KJ., et al., Fructose and sugar: a major mediator of non alcoholic fatty liver disease. J Hepatol, 2018. 68 (5): 1063.1075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.