Kurze łapki - 6 sposobów, aby im zapobiegać!

Nawet jeśli nie posiadasz wyraźnych kurzych łapek, najlepiej zacząć stosować naturalne produkty tak wcześnie jak to możliwe, by opóźnić ich pojawienie się.
Kurze łapki - 6 sposobów, aby im zapobiegać!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurze łapki to delikatne zmarszczki, które tworzą się w kącikach oczu. Są one wynikiem rozciągania się skóry spowodowanego mimiką twarzy, jak również utratą kolagenu i elastyczności. Kurze łapki to powszechna oznaka starzenia się, lecz może ona pojawić się przedwcześnie w wyniku złej diety, toksyn oraz promieni UV.

Chociaż nie jest to coś, czym powinniśmy być zaalarmowane, jeśli chodzi o nasze zdrowie, wiele osób stara się je zmniejszyć, ponieważ mają one znaczący wpływ na wygląd. Problem polega na tym, że wiele kuracji oraz komercyjnych kremów jest niezwykle drogich i nie zawsze jest łatwo stosować je regularnie.

Na szczęście istnieją naturalne składniki, które dzięki swoim właściwościom mogą być stosowane jako środki kosmetyczne do odmładzania skóry.

Kontynuując, podzielimy się 6 najlepszymi produktami, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny upiększania. Pokochasz je!

1. Białko jaja na kurze łapki

Białko jaja jest naturalnym składnikiem, który jest wykorzystywany od wieków jako alternatywa dla kosmetyków dzięki swojej zdolności do oczyszczania i wzmacniania skóry.

Białko jaja na kurze łapki

Posiada ono niezbędne aminokwasy oraz witaminy i minerały, które tworzą warstwę ochronną przeciwko niszczeniu komórek. To dlatego są tak dobre na eliminowanie pierwszych oznak starzenia, włączając kurze łapki.

Jak to stosować?

  • Ubijaj białko jaja, aż do otrzymania pienistej konsystencji
  • Oczyść twarz oraz nałóż spienione białko na zewnętrzne kąciki oczu oraz policzki
  • Pozostaw na 15-20 minut, po czym zmyj zimną wodą

2. Mleko na kurze łapki

Kwas mlekowy to związek przeciwdziałający starzeniu się, który pomaga usuwać martwy naskórek oraz plamy na skórze.

Właściwości mleka regulują produkcję kolagenu oraz posiadają efekt ściągający, co widocznie zmniejsza kurze łapki.

Jak to stosować?

  • Umieść niewielką ilość mleka w zamrażalce i kiedy stanie się dostatecznie zimne, wetrzyj je w kontury oczu.
  • Pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj.
  • Powtarzaj każdego wieczoru dla lepszych rezultatów.

3. Papaja

Maseczka z papai może zastąpić krem przeciwzmarszczkowy wyraźnie zmniejszając delikatne zmarszczki wokół oczu.

Papaja na kurze łapki

Owoc ten zawiera enzymy oraz antyoksydanty, które wzmacniają skórę oraz zapobiegają utracie elastyczności i jędrności.

Przeczytaj również: Papaja na dobre i na złe – 7 zastosowań i korzyści

Jak to stosować?

  • Zgnieć plasterek papai oraz umieść papkę po zewnętrznej stronie oczu oraz na policzkach.
  • Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
  • Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu.

4. Olej rycynowy na kurze łapki

Chociaż olej rycynowy jest bardziej znany jako środek na porost włosów, jest to równie świetna metoda na kurze łapki. Jego naturalne kwasy tłuszczowe, jak również właściwości zmiękczające, głęboko nawilżają skórę oraz nadają jej zdrowy blask.

Jak to stosować?

  • Umieść kilka kropel oleju rycynowego na opuszki palców i wetrzyj je w kurze łapki.
  • Nie zmywaj. Powtarzaj każdego wieczoru przed pójściem spać.

5. Aloes

Miąższ aloesu to naturalny krem, który pomaga nawilżyć oraz wzmocnić skórę, co w zamian zmniejsza pierwsze oznaki starzenia się. Zawiera witaminy, minerały oraz antyoksydanty, które tworzą barierę ochronną przed szkodliwym wpływem wolnym rodników.

Sok z aloesu

Jak to stosować?

  • Świeży
  • Świeży miąższ z aloesu wcieraj w kąciki swoich oczu, aż do całkowitego wchłonięcia.
  • Pozostaw na 2 godziny, a następnie spłucz.
  • Stosuj wieczorem, 2-3 razy w tygodniu.

6. Papryka na kurze łapki

Bez wątpienia, papryka to jeden z najlepszych naturalnych kosmetyków na dbanie o delikatną skórę wokół oczu. Zawiera dużo wody, nie wspominając o antyoksydantach i minerałach. Jej naturalne kwasy tłuszczowe, jak również właściwości zmiękczające, głęboko nawilżają skórę oraz nadają jej zdrowy blask.

Jak to stosować?

  • Miksuj paprykę, aż do uzyskania jednolitej konsystencji i umieść ją w lodówce.
  • Pozostaw na dwie godziny, a następnie nałóż na miejsca, które wymagają kuracji.
  • Pozostaw na 20 minut oraz spłucz.
  • Stosuj każdego dnia, najlepiej przed pójściem spać.

Czy chciałabyś zapobiegać kurzym łapkom oraz innym delikatnym zmarszczkom? Wybierz jeden z powyższych naturalnych produktów i włącz je do codziennej rutyny, nawet jeśli Twoja skóra jest w idealnym stanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Minero, Francisco José, & Bravo Díaz, Luis. (2017). Estudio botánico y farmacéutico de productos con aplicación en cosmética y cuidado de la piel. Ars Pharmaceutica (Internet)58(4), 175-191. https://dx.doi.org/10.4321/s2340-98942017000400005
  • Pérez Álvarez, Sandra, Ávila Quezada, Graciela, & Coto Arbelo, Orlando. (2015). El aguacatero (Persea americana Mill). Cultivos Tropicales36(2), 111-123. Recuperado en 11 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0258-59362015000200016&lng=es&tlng=es.
  • Sandoval, Miguel, Lazarte, Karen, & Arnao, Inés. (2008). Hepatoprotección antioxidante de la cáscara y semilla de Vitis vinifera L. (uva). Anales de la Facultad de Medicina69(4), 250-259. Recuperado en 11 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-55832008000400006&lng=es&tlng=es.
  • Sayar, Romina. (2016). Valor nutricional de un gran alimento. Diaeta34(154), 34. Recuperado en 11 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1852-73372016000100006&lng=es&tlng=es.
  • Somaris, E, Clemente Granados, Quintana, & García-Zapateiro, Luis A. (2017). Propiedades Reológicas de la Pulpa de Papaya (Carica papaya). Información tecnológica28(4), 11-16. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-07642017000400003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.