Kukurydza - wartości odżywcze i zalety

Kukurydza to zboże uprawiane przez starożytne kultury Indian. Od tego czasu to ziarno przeniknęło do prawie każdej kuchni na świecie. Odkryj wszystkie zalety kukurydzy, a także kilka przeciwwskazań.
Kukurydza - wartości odżywcze i zalety
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2022

Kukurydza to zboże o wielowiekowym pochodzeniu. Indianie amerykańscy, przed przybyciem Krzysztofa Kolumba, uważali ją za podstawę życia. Od tego czasu to ziarno przeniknęło do prawie każdej kuchni na świecie. Odkryj zalety i przeciwwskazania kukurydzy.

Ma niezliczone odmiany i można ją znaleźć w różnych przepisach na każdym kontynencie. Z pewnością jadłeś już kukurydzę setki razy w swoim życiu!

Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wpływa na twój organizm? Czy zjedzenie jej może Ci zaszkodzić? W tym artykule opowiemy Ci wszystko o zaletach kukurydzy a także o jej wartościach odżywczych. Czytaj dalej i dowiedz się.

Wartość odżywcza kukurydzy

Z odżywczego punktu widzenia kukurydza przewyższa inne ziarna, z wyjątkiem zawartości białka. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) 100 gramów (4 uncje) kukurydzy dostarcza 86 gramów kilokalorii, 3,27 gramów białka, 18 gramów węglowodanów i 2 gramy błonnika. Uchodzi też za dobre źródło skrobi, ponieważ zawiera 5,7 gramów tego składnika.

Ponadto, to świetne źródło minerałów. Dostarcza 37 miligramów magnezu, 270 miligramów potasu, 89 miligramów fosforu i 15 miligramów sodu. Jeśli chodzi o witaminy, zawiera 6,8 miligrama witaminy C, 187 jednostek międzynarodowych witaminy A, 42 mikrogramy kwasu foliowego i 23 miligramy choliny.

W kukurydzy znajduje się jedyna zbożowa prowitamina A, co oznacza, że jako jedyna może zostać przekształcona w witaminę A przez organizm.

Korzyści ze spożywania kukurydzy

Spożywanie kukurydzy niesie ze sobą ważne korzyści zdrowotne. Wyjaśnimy je poniżej.

Trochę kukurydzy.
Kukurydza to produkt przodków. Kultury amerykańskie zawsze traktowały ją jako podstawę swojej diety.

1. Właściwości przeciwutleniające

Zawiera karotenoidy, takie jak luteina (644 jednostek międzynarodowych) i kryptoksantyna (115 jednostek międzynarodowych), które słyną ze swojej zdolności do blokowania wolnych rodników. Obie substancje należą do silnych przeciwutleniaczy.

Za pomarańczowy i żółty kolor kukurydzy często odpowiadają luteina i kryptoksantyna. Należą do karotenoidów, jeśli chodzi o ich chemiczne właściwości.

Przeciwutleniacze walczą z wolnymi rodnikami, czyli substancjami chemicznymi wprowadzającymi tlen do komórek ciała, powodując utlenianie w różnych częściach i przyspieszając starzenie.

2. Kontrola wagi

Niektóre rodzaje kukurydzy są bogate w amylozę, jeden ze składników skrobi. Dzięki temu mogą pomóc w kontrolowaniu wagi. Ta odmiana skrobi nie jest trawiona w jelicie cienkim; dociera do jelita grubego i odżywia florę jelitową. Dlatego pomaga uregulować tranzyt i daje większe uczucie sytości.

3. Kukurydza jest korzystna dla funkcji mózgu

Ze względu na zawartość choliny, kukurydza staje się ważną częścią diety wspierającej funkcjonowanie mózgu. Cholina to składniki odżywczy niezbędny do syntezy acetylocholiny (artykuł głównie w języku hiszpańskim). Jest to neuroprzekaźnik, który odgrywa ważną rolę w kontroli pamięci i funkcjonowania mięśni.

Ponadto kukurydza zawiera również duże ilości kwasu foliowego. Kwas foliowy bierze udział w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, metabolizmie komórek nerwowych oraz syntezie mieliny. Mielina to substancja chroniąca komórki nerwowe (neurony), która zwiększa szybkość przekazywania impulsów.

4. Kukurydza nie zawiera glutenu

Kukurydza jest podstawowym pożywieniem w diecie osób, które nie mogą spożywać glutenu. Gluten to białko występujące w niektórych zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto.

Zastosowanie kukurydzy w kuchni

Prawdopodobnie w większości gospodarstw domowych na świecie spożywa się kukurydzę. Można z niej pozyskiwać różne składniki do przygotowania produktów lub wykorzystać samo ziarno w przepisach.

Produkty najczęściej pozyskiwane z kukurydzy to:

  • Mąka
  • Syrop
  • Skrobia
  • Pasty
  • Olej

Kukurydza jest używana jako podstawowe pożywienie dla populacji w Meksyku, całej Ameryce Łacińskiej i Afryce Subsaharyjskiej. W tych regionach istnieją bardzo zróżnicowane formy jej przygotowania.

Spożywa się ją po ugotowaniu, jako prażone ziarno, w zupach lub galarecie i gulaszu znanym jako cachapas, a także w postaci sfermentowanej lub jako składnik ciasta. Istnieje wiele przetworów na bazie kukurydzy, takich jak arepa, polenta, popcorn, chleb kukurydziany, tacos, tamales i tortille.

Trochę popcornu.

Czy kukurydza ma jakieś przeciwwskazania?

Słyszeliśmy o zaletach kukurydzy, ale powinniśmy mieć też świadomość, że produkt ten ma pewne przeciwwskazania. Głównym z nich ma związek z wysoką zawartością skrobi . Skrobia składa się z łańcuchów glukozy, czyli cukrów.

Osoby chore na cukrzycę powinny ograniczyć spożycie tego pokarmu i jego pochodnych.

Poza tymi konkretnymi przypadkami nie ma innych problemów z włączeniem tego produktu do swojego menu. Dopóki wchodzi w skład zróżnicowanej i zbilansowanej diety, może być bardzo korzystna dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Melendez A. Importancia nutricional de los pigmentos carotenoides. ALAN v.54 n.2 Caracas jun. 2004
  • Lesbia Meertens-R. Vitamina B12, ácido fólico y función mental en adultos mayores. Invest. clín v.46 n.1 Maracaibo mar. 2005
  • R.L. Paliwal. Usos del maíz. FAO. Disponible en http://www.fao.org/3/x7650s/x7650s08.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.