Kształtowanie krajobrazu - najlepsze rośliny
Istnieje wiele różnych roślin używanych do dekoracji wnętrz domu. Inne doskonale pasują do patio i na zewnątrz. Jednak niektórzy ludzie wybierają gatunki, które mogą pokryć całe powierzchnie, aby je ozdobić lub zakryć. Dzięki tym roślinom kształtowanie krajobrazu wydaje się być proste.
Roślinny płożące mają charakter ekstensywnego rozwoju, który tworzy pokrywy podobne do roślinnego dywanu. Daje to kolor i różnorodność otwartym przestrzeniom i jest często używany jako zamiennik tradycyjnych trawników. Umożliwiają łatwe i stosunkowo szybkie kształtowanie krajobrazu.
Kształtowanie krajobrazu – odpowiednie rośliny
Roślinność pnąca jest idealną alternatywą dla tarasów z tradycyjną trawą lub trawnikami. Dzięki swojej formie wzrostu tworzy rodzaj dywanu pozwalający na pokrycie całych sektorów.
Jeśli zdecydujesz się na tego typu rośliny, istnieje wiele alternatyw w zależności od koloru, powierzchni do pokrycia i rodzaju pielęgnacji, jakiej wymagają. Czytaj dalej, aby odkryć najlepsze rośliny do pokrycia ogrodów, jakie są ich cechy i metody pielęgnacji.
1. Kostrzewa niebieska
Odmiana ta charakteryzuje się tym, że utrzymuje swoje korzenie w najzimniejszym okresie roku. Tracą jednak liście i łodygi. Odzyskują je, gdy zaczyna się klimat umiarkowany. Jednym z najczęściej używanych jest Festuca glauca, słynący z jasnego koloru i gęstości.
Ma długie liście, które mogą pokryć całą działkę. Ponadto ma dobrą odporność, dzięki czemu idealnie nadaje się do ogrodów o dużym natężeniu ruchu pieszego. Jeśli chodzi o jego utrzymanie, nie ma większych komplikacji. Dobrze znosi przycinanie, nasłonecznienie, dobry drenaż i suszę.
2. Rośliny do kształtowania krajobrazu: pnącza
Jak sama nazwa wskazuje, rośliny te mają zdolność przylegania do pionowych powierzchni i wspinania się w górę, aby pokryć całość. Dlatego idealnie nadają się do ścian, kolumn lub ścian. Jednym z najpospolitszych gatunków w tej kategorii jest Hedera helix, bluszcz z Europy i Afryki Północnej.
Z twardymi, mocnymi zielonymi liśćmi, małymi kwiatami i maleńkimi łodygami, ten wariant wyróżnia się autonomią i szybkim wzrostem. Jest bardziej tolerancyjny w wilgotnym środowisku, a także w miejscach, w których cień przeważa nad bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W takim przypadku roślina wymaga częstego podlewania, ale nie lubi nadmiaru wody.
Z drugiej strony może potrzebować nawozu w cieplejszych miesiącach. Zwróć uwagę na możliwe szkodniki, takie jak mszyce, wełnowce i przędziorków.
Chociaż wiele osób umieszcza bluszcz w doniczkach, będzie próbował zakryć ścianę, jeśli zostawisz go przy ścianie.3. Krzewy
Kiełki są podobne do drzew, ale mniejsze i bez pnia. Niektóre typowe rośliny w tej kategorii to Roldana petasitis, Salix repens i Rosmarinus officinalis „Prostratus”, znany również jako rozmaryn płożący. Roślina ta, która ma charakter drzewiasty, ma charakter uprawy gruntowej.
Ma bardzo jasny kolor, który różni się w zależności od okazu. Jest również bardzo łatwy w utrzymaniu. Do rozwoju wystarczy sporadyczne podlewanie i duża ilość światła słonecznego. Jeśli rośnie w doniczce, potrzebuje dobrze osuszonego pojemnika.
4. Rośliny do kształtowania krajobrazu: Grubosz
To jeden z najczęstszych gatunków roślin płożących. Gruboszowate mają duże, puszyste liście , które przechowują wodę i składniki odżywcze. Znane również jako sukulenty, w tej kategorii są gatunki takie jak Carpobrotus edulis i Lampranthus aureu, których kwiaty przybierają pomarańczowy odcień.
Są bardzo łatwe w utrzymaniu, choć należy wziąć pod uwagę, że lepiej znoszą upały niż ekstremalne zimno. Aby mogły kwitnąć, zaleca się, aby pozostawały w bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Wymagają sporadycznego podlewania.
5. Byliny
Byliny zachowują swoje liście i łodygi przez cały rok. To sprawia, że są idealną odmianą dla tych, którzy preferują jasne kolory nawet w chłodne miesiące. Jednym z najczęściej używanych przykładów okrywowych jest Euonymus fortunei, lepiej znany jako kewensis. Jest też Begonia semperflorens, charakteryzująca się szerokimi korzeniami, grubymi rozgałęzionymi łodygami i owalnymi zielonymi liśćmi.
W zależności od okazu może kwitnąć przez cały rok z należytą starannością w gamie róż, bieli i czerwieni. Jest bardzo elastyczny pod względem oświetlenia, ponieważ obsługuje światło bezpośrednie, światło pośrednie i przestrzenie absolutnego cienia. Wymaga częstego podlewania.
Najchłodniejsze miesiące mogą mieć na to wpływ, dlatego na zimę zaleca się założenie jakiejś osłony. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku zarażenia niektórymi bakteriami. Jeśli chodzi o szkodniki, rośliny te są wrażliwe na mszyce, ślimaki i przędziorków.
Przeczytaj również: Najlepsze drzewa i krzewy zapewniające prywatność w ogrodzie
Rośliny do kształtowania krajobrazu: Odmiany wodne
Rośliny pełzające działają nie tylko na pokrycie przestrzeni w glebie. Istnieją również gatunki, które rosną w ten sam sposób, ale w wodzie, i pracują nad dodaniem szczegółów krajobrazu do akwariów i akwariów.
Niektóre przykłady to Hemianthus callitrichoides i Utricularia graminifolia. W takich przypadkach pielęgnacja jest nieco bardziej złożona. Generalnie większość z nich wymaga odpowiedniego oświetlenia, tabletek nawozowych do wody oraz podłoża z odżywkami.
Zalety roślin do kształtowania krajobrazu
Począwszy od ogólnej prostoty związanej z pielęgnacją gatunków płożących, uprawa tych roślin ma wiele zalet w stosunku do innych wariantów:
- Rośliny pnące są łatwe w pielęgnacji: Jednym z głównych powodów ich coraz bardziej popularnego stosowania jest łatwość uprawy tych roślin. Przy kilku czynnościach konserwacyjnych można wyrosnąć z trawy.
- Nadają się do różnych powierzchni: są idealne do wymiany trawy, ale także do przykrywania innych powierzchni, takich jak ściany, nasypy czy nierówne przestrzenie.
- Ilość wody: Ich ekspansywny wzrost i łatwość w pielęgnacji wynikają z faktu, że na ogół wymagają niewielkiej ilości wody, aby się rozwijać.
- Chwasty: Działają w celu zwalczania chwastów. Zasłaniają światło.
- Różnorodność: Szeroka gama roślin do tapicerowania ogrodów obejmuje różne faktury, kolory, a nawet zapachy.
- Ponownie wykorzystują swoje opadłe liście: kiedy liście tych roślin spadają na ziemię, rozkładają się i przekształcają w naturalne odpady organiczne.
Wady roślin do ogrodów dywanowych
Pomimo wielu zalet i łatwości pielęgnacji, rośliny do okrywania ogrodu mają również szereg wad:
- Nie można po nich chodzić: chociaż niektóre odmiany znoszą stąpanie prawie tak dobrze jak trawa, generalnie nie można ich traktować w ten sam sposób. Rośliny płożące wymagają większej delikatności.
- Wcześniejsza pielęgnacja i praca: Aby wiedzieć, jaki rodzaj rośliny byłby idealny w Twoim ogrodzie i uprawiać ją na odpowiedniej glebie, wymagana jest wcześniejsza konkretna praca.
- Czas wzrostu: Oczywiste jest, że chociaż rośliny trawiaste i płożące mogą zajmować ten sam obszar, rośliny okrywowe potrzebują więcej czasu.
Weź pod uwagę rodzaj powierzchni
Wybierając spośród najlepszych roślin do pokrycia ogrodu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na przykład musisz pamiętać o rodzaju powierzchni, którą chcesz pokryć. Ściana, kolumna czy podłoga to nie to samo co balkon. Oprócz zwracania uwagi na osobisty gust dobrze jest upewnić się, że wybierasz gatunki odpowiednie do ilości światła w przestrzeni, w której będziesz ją sadzić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Li, Kai et al. “Effects of NaCl Stress on Two Blue Fescue Varieties (Festuca Glauca).” Frontiers of Agriculture in China 4.1 (2010): 96–100. Disponible en: https://doi.org/10.1007/s11703-009-0079-x
- Leopardi, Carlos, Guevara, Ivelise, Cumana, Luis, INVENTARIO Y CLAVE PARA ESPECIES RASTRERAS Y TREPADORAS EN ARBUSTALES XERÓFILOS DEL ESTADO SUCRE, VENEZUELA, DEPOSITADAS EN EL HERBARIO IRBR. SABER. Revista Multidisciplinaria del Consejo de Investigación de la Universidad de Oriente [Internet]. 2010;22(1):15-24. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=427739443003
- del Caz-Enjuto MR. El papel de la vegetación en la mejora del entorno de los edificios en los procesos de regeneración urbana. RU [Internet]. 24 de mayo de 2017 [citado 30 de abril de 2022];20(35):102-13. Disponible en: http://revistas.ubiobio.cl/index.php/RU/article/view/2690
- Urbano-López de Meneses, Beatriz, NATURACIÓN URBANA, UN DESAFÍO A LA URBANIZACIÓN. Revista Chapingo. Serie Ciencias Forestales y del Ambiente [Internet]. 2013;19(2):225-235. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=62927563004