Książki dla dzieci: 5 takich, które Twoje dziecko powinno poznać zanim skończy 6 lat

Książki dla dzieci: 5 takich, które Twoje dziecko powinno poznać zanim skończy 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czytanie jest jednym z najlepszych nawyków, do którego możesz zachęcić swoje pociechy. Odkryj książki dla dzieci, które nauczą je pewnych wartości, które pozostaną z nimi na lata.

Większość dzieci nie opanowuje sztuki czytania przed ukończeniem sześciu lat. Wiele z nich nauczyło się słuchać i zainteresowało się książkami w bardzo wczesnym wieku. Z tego powodu młody wiek to najlepszy czas, by zasiać ziarno miłości do literatury.

Jest to również najlepszy czas, aby pomóc im poświęcić się do czytaniu w wolnym czasie, a nie w szkole lub przy odrabianiu prac domowych. Dzieci uwielbiają , gdy ich rodzice czytają razem z nimi i poświęcają czas na zanurzenie się w fantastycznych opowieściach.

Tylko z tego powodu, niezależnie od innych korzyści, czytanie z dzieckiem jest sposobem na okazywanie mu miłości i wzmocnienie więzi. Jakie książki dla dzieci należy czytać, gdy nasze pociechy są jeszcze małe?

Dzisiaj pokażemy Ci pięć dobrych pozycji.

Książki dla dzieci, które twoje dziecko powinno przeczytać lub poznać przed ukończeniem sześciu lat

Aby nauczyć dziecko kochać i wykazywać zainteresowanie książkami, należy zacząć czytać z nimi w bardzo młodym wieku. Chociaż mogą nie być w stanie czytać samodzielnie od 3 do 6 lat, czytanie na głos ich ulubionych opowieści może zachęcić je do rozpoczęcia samodzielnego zapoznawania się z książką.

Jeśli umieją już czytać, nawet z trudem, następnym celem jest zwiększenie zainteresowania książkami. Zwróć uwagę na to, co dziecko interesuje i jakie historie sprawiają, że naprawdę chce dowiedzieć się więcej.

Gdy już to odkryjesz, poprowadź je w stronę książek, które pomogą mu jeszcze bardziej cieszyć się czytaniem. Oto pięć interesujących opcji, które uczą pewnych wartości, a także są wspaniałymi książkami dla dzieci.

Matka czytająca z córką.

1. Nierozłączne żaba i ropucha (Sapo y Sepo, Inseparables)

Arnold Lobel jest autorem tej książki, napisanej dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Sapo i Sepo to dwaj najlepsi przyjaciele, którzy przezywają ekscytujące przygody, w których uczą się wartości pracy w zespole i dzielenia się. To łatwa historia dla małych dzieci.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zwierzęta w domu to prawdziwy skarb – zalety z ich posiadania

2. Cocorico

Pisklak jako bohaterka. Cocorico to opowieść, która uczy dzieci o znaczeniu słuchania rad i dotrzymywania obietnic. Mówi także o tym, jak trudne może być uczenie się i dzielenie. Ta historia została napisana przez Marisę Nunez i opiera się na popularnej opowieści z Birmy. Ilustracje są autorstwa Helgi Bansch.

3. Legenda świętego Jerzego (The Legend of Saint George)

Historie rycerskie są świetne, aby zachęcić dzieci do czytania. W tej książce Lluis Farre ożywia opowieść legendarnego świętego Jerzego poprzez książkę z rozwijanymi ilustracjami i rymowanym tekstem wypełnionym humorem.

4. Zgadnij, jak bardzo Cię kocham ( Guess How Much I Love You)

Napisana przez Sam McBratney, książka ta jest idealna dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat. Głównym bohaterem jest mały króliczek, który próbuje sprawić, by jego matka zrozumiała, jak wielka jest jego miłość do niej. To ilustrowana opowieść, którą możesz przeczytać na głos dziecku przed pójściem spać.

Czytająca dziewczynka.

5.Trzy małe świnki

Klasyczna opowieść o trzech małych świnkach i dużym, złym wilku została zaadaptowana przez kilku autorów, ale wciąż jest jednym z podstawowych elementów, które dziecko musi przeczytać, gdy jest małe. Łączy w sobie poczucie humoru z lekcjami o ciężkiej pracy i przyjaźni.

Dlaczego ważne jest, aby Twoje dziecko czytało?

Czytanie daje wiele korzyści poznawczych i emocjonalnych. Różne historie mogą zwiększyć zdolność Twojego dziecka do kreatywności i wyobraźni, jednocześnie wzmacniając umiejętności językowe.

Pomaganie dziecku postrzegać czytanie jako coś pozytywnego, zapewni im wiele korzyści w szkole i życiu. A co najważniejsze, czytając uczymy je pewnych pojęć we wczesnych latach życia, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju.

Inne korzyści płynące z czytania dzieciom to:

 • Uczucie spokoju i relaksu.
 • Stymulowanie mózgu.
 • Wzmocnienie więzi między rodzicami i dzieckiem.
 • Rozszerzenie słownictwa.
 • Większa inspiracja i zdolność do refleksji.
 • Kreatywność i rozwój krytycznego myślenia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czym są techniki szybkiego czytania i kiedy są przydatne?

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych książek dla małych dzieci. Powinieneś stać się wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o czytanie. Poświęć czas, aby czytać je na głos i nauczyć swoją pociechę samodzielnego czytania ulubionych książek. Nigdy nie przestawaj korzystać z zalet czytania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Anaya, R. (2005). Cuentos. In Twice-Told Children’s Tales: The Influence of Childhood Reading on Writers for Adults. https://doi.org/10.4324/9780203958421
 • Gil-Tarín, Estefanía (2013). El primer contacto con la lectura de niños de 1 a 3 años. Universidad Internacional de la Rioja. Consultado en línea en: https://reunir.unir.net/handle/123456789/2004
 • Tabernero Sanchez, B.; Aliseada García, B.; Daniel Huerta, M. J. (2016). ¿Jugamos a los cuentos ? Una propuesta práctica de animación a la lectura a través de la Educación Física. Retos.
 • Labra, J. P. (2005). ANIMACIÓN A LA LECTURA Y TIC: CREANDO SITUACIONES Y ESPACIOS. Revista de educación. 
 • Matzke, J. (1902). Contributions to the History of the Legend of Saint George, with Special Reference to the Sources of the French, German and Anglo-Saxon Metrical Versions. PMLA, 17(4), 464-535. doi:10.2307/456508
 • Sapo y Sepo, inseparables. Consultado en línea de Wikipedia: https://es.wikipedia.org/wiki/Frog_and_Toad

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.