Krojenie sera – poznaj najciekawsze triki

17 sierpnia, 2019
Czy wiesz, że kształt sera determinuje sposób jego krojenia? Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, prawdopodobnie zepsujesz jego oryginalną formę. Zdradzamy Ci triki do profesjonalnego krojenia sera. Zastosuj je w praktyce!

Obecnie mamy szeroki wybór trików i gadżetów do krojenia sera. Choć krojenie sera wydaje się prostym zadaniem i nie wymagającym specjalnej nauki, w rzeczywistości trzeba wiedzieć, jak to zrobić poprawnie, aby go nie zepsuć. Każdy rodzaj sera wymaga innej obróbki, w zależności od jego kształtu i właściwości. Chcesz wiedzieć, jak dobrze go pokroić?

Niektóre odmiany sera są trudne do krojenia, szczególnie ze względu na ich teksturę. Podczas cięcia mogą się pokruszyć, przykleić do noża lub ogólnie stracić swój kształt. Z tego powodu ważne jest, aby poznać trochę bliżej każdą odmianę sera i metody jej prawidłowego krojenia.

Krojenie sera – najlepsze triki

Brak wiedzy na temat prawidłowego krojenia sera może okazać się problemem w momencie, gdy chcemy go podać na stół. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, kształt sera może zostać uszkodzony, i potem trudno będzie zapewnić elegancką prezentację na naczyniach.

Dlatego warto jest znać najlepsze sztuczki i sposoby na krojenie sera zgodnie odpowiednio dobrane do jego kształtu i typu. Zwróć zatem uwagę na poniższe wskazówki!

Okrągłe, małe i płaskie sery

Sery o okrągłym kształcie, takie jak ser Camembert,należy pokroić na równe trójkątne części, tak jak to się robi na przykład podczas krojenia ciasta. Krojenie sera zaczyna się od środka w kierunku krawędzi i powinno być wykonane bardzo ostrym i cienkim nożem.

Sery pleśniowe
Podczas krojenia okrągłych serów wygodnie jest najpierw zanurzyć nóż w gorącej wodzie.
  • Sztuczka, aby ser nie przyklejał się z noża, polega na przepłukaniu narzędzia w gorącej wodzie, zanim wykonamy cięcie. Oczywiście, następnie dobrze go wysusz przed użyciem. Chodzi o rozgrzanie ostrza.

Krojenie sera brie – praktyczne sztuczki

Sery typu Brie, czyli okrągłe i duże trójkąty, należy pokroić na duże plastry, a następnie przekroić na dwie części. Do tej odmiany serów można zastosować nóż druciany lub nóż perforowany.

  • W tym przypadku równie dobrze zadziała sztuczka stosowana do cięcia Camemberta. Jeśli jednak chcesz spróbować czegoś innego, zanurz ostrze noża w oleju przed wykonaniem cięcia.

Sery cylindryczne

Sery, których kształt jest cylindryczny, takie jak na przykład wałek koziego twarogu lub pleśniowca, są dziś coraz częściej wykorzystywane w wykwintnych przepisach na sałatki i tosty. Efekt końcowy zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienie. Są po prostu pyszne. Aby jednak nie uległy uszkodzeniu podczas cięcia, najlepiej jest kroić je w niezbyt cienkie plasterki.

  • Sztuczka polega na użyciu bardzo ostrego i mokrego noża. Należy również ponownie go zwilżać go przy każdym cięciu, aby zagwarantować prawidłowe pokrojenie wszystkich kawałków.

Twarde sery typu Manchego

Sery twarde to te, które poddano procesowi z zastosowaniem ciśnienia, aby osiągnąć odpowiednia gęstość i twardość sera. Jego twardość i konsystencja zależeć będą od wieku sera, czyli od tego, jak długo leżakował. Ale wracając do głównego tematu, w przypadku twardego sera, zaleca się krojenie w temperaturze pokojowej za pomocą noża z podwójnym uchwytem.

Krojenie sera żółtego
Twarde sery można pokroić w trójkąty. Najlepiej zrobić to w temperaturze pokojowej.
  • Pierwszą rzeczą będzie podzielenie sera na pół, następnie wycięcie klina, a następnie zrobienie równych trójkątów o grubości mniej więcej pół centymetra.

Krojenie sera typu parmezan

Jak wiemy, parmezan jest stosowany jako dodatek do makaronu, lasagne i innych wyśmienitych przepisów typowych dla kuchni włoskiej. Chociaż jest to bardzo twardy ser ze względu na swoją dojrzałość, tak naprawdę nie wymaga aż tak specjalnego krojenia. W rzeczywistości wystarczy go zetrzeć na tarce lub skroić w drobne płatki.

    • Po prostu weź kawałek sera i pokrój go na nieregularne kawałki lub zetrzyj na drobnej tarce, aby stał się sypki.

Niebieskie Sery

Błękitne odmiany sera, takie jak Roquefort lub Cabrales, to półtwarde i z reguły dość tłuste sery, których cięcie wiąże się z pewnymi trudnościami. W rzeczywistości nigdy nie należy oczekiwać idealnego cięcia, ponieważ kształt kawałków i tak często pozostaje nieregularny. Aby uzyskać bardziej precyzyjne i czyste cięcie, idealnym rozwiązaniem jest użycie noża z drutu.

Ponadto, jeśli są to kliny z niebieskim serem pleśniowym, możesz to zrobić w następujący sposób:

  • Układasz go na jednym z dwóch boków i ostrożnie kroisz w formie wachlarza.

Ostatnie wskazówki do krojenia wszelkiego rodzaju serów

Dodatkowo chcemy podzielić się ciekawą sztuczką, którą można zastosować do wszystkich rodzajów sera. W rzeczywistości nie potrzebujesz nawet noża. Zamiast tego będziesz musiała zdobyć nici dentystyczne bez smaku i zapachu.

  • Gdy już wyciągniesz nić z pojemnika, odkrój kawałek nici o długości nieco większej nić twój kawałek sera.
  • Następnie przeciągnij nić z boku na bok wzdłuż linii, w której chcesz wykonać cięcie.
  • Powtarzaj ten zabieg, dopóki nie pokroisz całego sera według własnych upodobań.

I jak Ci się spodobały te sztuczki do krojenia sera? Czy już korzystałaś z którejś z nich? Jeśli wcześniej twoje sery nie prezentowały się najlepiej na gościnnym stole, teraz to się na pewno zmieni. Teraz już wiesz, jak powinno wyglądać krojenie sera, zastosuj więc to, czego się nauczyłaś dzisiaj, a Twoi goście i domownicy będą pod wrażeniem.