Krew w kale - czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
Jeśli zauważysz krew w kale to normalne, że od razu poczujesz strach. To coś, co przeraża każdego. Prawie wszyscy wiedzą przecież, że jest to jeden z objawów raka jelita grubego. Jednak znalezienie krwi podczas wizyty w toalecie może wynikać z wielu innych powodów. W rzeczywistości nie wszystkie są tak przerażające.
Dowiedz się wiec, co może sprawić, że pojawi się krew w kale.
Norberto Mañas, specjalista ds. układu pokarmowego pracujący w szpitalu klinicznym San Carlos w Madrycie, zauważa, że:
«Wywołanie alarmu w głowie jest normalne, ponieważ krew w kale bardzo rzuca się w oczy jako coś nienormalnego. Kiedy krwawisz, pierwszą rzeczą, o której myślisz, jest to, że dzieje się coś złego. Tymczasem najczęściej się zdarza, że krew w kale wcale nie oznacza jakiejś skrajnie złej sytuacji. Chociaż oczywiście ten objaw powinien nas skłonić do przeprowadzenia badań przez specjalistę, szczególnie jeśli mamy już ponad 50 lat ».
Ze względu na częstotliwość i znaczenie tego objawu, w tym artykule wyjaśniamy, jakie są główne przyczyny krwi w kale.
Skąd bierze się krew w kale?
Krew w kale może się pojawić na na różne sposoby. W rzeczywistości przy wielu okazjach nie jest nawet widoczna gołym okiem. Główne formy, w jakim można zaobserwować ten objaw to:
- Czerwona krew, którą można zobaczyć gołym okiem. Zwykle plami papier toaletowy po oczyszczeniu. Może nawet wydawać się, że kapie po wypróżnieniu. Jest to spowodowane krwawieniem na końcu jelita lub odbytu. Jest to rodzaj krwi, który zwykle pojawia się przy hemoroidach lub szczelinach odbytu.
- Stolec czarny jak smoła. Używany termin medyczny określa go właśnie jako „stolec smolisty”. Można zobaczyć czarny stolec i poczuć nieprzyjemny zapach. Powodem takiego objawu jest zwykle krwawienie w górnej części układu pokarmowego. To stan dużo poważniejszy niż poprzedni.
- Kał zmieszany z krwią lub skrzepami. Zwykle pojawia się w ten sposób w chorobach zapalnych jelit. Również wtedy, gdy istnieją polipy w przewodzie pokarmowym, a nawet przy raku.
- Ukryta krew. To krew w kale, której nie widać gołym okiem. W rzeczywistości można ją wykryć tylko za pomocą badań medycznych. Jednak inne objawy, takie jak niedokrwistość bez innej oczywistej przyczyny, mogą wskazywać na ukrytą krew w kale. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie kolonoskopii.
Przeczytaj również: Uciążliwe hemoroidy – praktyczne wskazówki, jak się ich pozbyć
Jakie są przyczyny krwi w kale?
Jak wspomnieliśmy, najbardziej niepokojącą przyczyną jest rak jelita grubego. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której krew pojawia się w kale. Inne przyczyny to:
- Hemoroidy (zwane również guzkami krwawniczymi). To na ogół główna przyczyna krwi w stolcu. Hemoroidy to rozszerzone, nabrzmiałe żyły w odbycie i odbytnicy. Okazjonalnie występują u 3 na 4 dorosłych. Ich najczęstszą przyczyną jest nadmierne obciążenie podczas defekacji u osób cierpiących na zaparcia. Dość często występują również u kobiet w ciąży.
- Szczelina odbytu. Polega na wytworzeniu się małej błony śluzowej pokrywającej odbyt. Może się pojawić, gdy wydalane są duże i twarde stolce. To również stan patologiczny związany z zaparciami.
- Uchyłki. Są to małe grudki w jelicie grubym. Ich częstość występowania wzrasta z wiekiem.
- Polipy jelitowe. Dotyczą tkanki, która rośnie dodatkowo, częściej w jelicie grubym. Większość polipów nie jest niebezpieczna. Jednak niektóre z nich mogą być rakotwórcze.
- Wrzody żołądka lub dwunastnicy. Są to zmiany w ścianie żołądka lub jelita. Podobnie jak problemy w przełyku, mogą powodować smoliste stolce.
- Niektóre zmiany w naczyniach krwionośnych. Zapalenie naczyń lub angiodysplazja również może powodować krew w kale.
- Niektóre infekcje
- Choroby zapalne przewodu pokarmowego. Zarówno choroba Leśniowskiego-Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego zwykle przyczyniają się do występowania krwi w kale.
Przeczytaj również: Szczelina odbytu – 3 naturalne sposoby złagodzenia
Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz krew w kale?
Jak widzieliśmy, znalezienie krwi podczas wizyty w toalecie może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Ponadto diagnoza nie zawsze jest łatwa i może być czymś poważniejszym, niż nam się wydaje. Dlatego wskazane jest, aby zawsze w tej sytuacji udać się do lekarza.
Powinieneś przekazać lekarzowi wszystkie możliwe informacje na temat stolca. Jego kolor, częstotliwość wydalania i forma krwawienia są bardzo ważne dla diagnozy. Dlatego lekarze zalecają zawsze sprawdzanie, jak wygląda nasz stolec.
Z drugiej strony po ukończeniu 50 roku życia zaleca się okresowe przeprowadzanie badania krwi w kale. Można również wykonać test za pomocą paska testowego. Celem jest wykrycie ukrytej krwi niewidocznej gołym okiem.
Podobnie zwykle wykonuje się dotykowe badanie odbytu czyli tak zwane badanie per rectum. Ten rodzaj badania pomaga wykryć hemoroidy i guzy w odbytnicy. Ponadto służy również do wykrywania problemów z prostatą. Chociaż jest to bardzo nieprzyjemny test, warto go przeprowadzić.
Natomiast kolonoskopia jest najskuteczniejszym badaniem wykluczającym lub potwierdzającym obecność raka jelita grubego. W zależności od rodzaju krwi w kale stosuje się również inne testy diagnostyczne, takie jak gastroskopia, radiografia lub scyntygrafia.
Podsumowując
Jeśli znajdziesz krew w kale, nie przejmuj się zanadto. Przyczyny mogą być różne i często są po prostu spowodowane hemoroidami lub szczeliną odbytu. Mimo to nie wahaj się udać do lekarza, aby wykluczyć inny rodzaj patologii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dennis Kasper, Anthony Fauci, Stephen Hauser, Dan Longo, J. Larry Jameson, J. L. (2018). Harrison. Principios de Medicina Interna, 19e | AccessMedicina | McGraw-Hill Medical. In Harrison.
- Sangre en las Heces – Fundació Olga Torres. (n.d.). Retrieved July 23, 2019, from http://www.fundacionolgatorres.org/aparato_digestivo/preguntas_frecuentes/sangre_en_las_heces/
- Sangre en las heces fecales. (n.d.). Retrieved July 23, 2019, from https://www.cancer.org/es/tratamiento/tratamientos-y-efectos-secundarios/efectos-secundarios-fisicos/cambios-urniarios-y-de-excrecion/sangre-en-las-heces-fecales.html
- El síntoma de sangre oculta en las heces no siempre es cáncer. (n.d.). Retrieved July 23, 2019, from https://www.sabervivirtv.com/medicina-general/sintoma-sangre-oculta-heces-siempre-cancer_879