Kremy na dzień i na noc: jakie są między nimi różnice?
Na zdrowie Twojej skóry wpływa to, co jesz, jakie nawyki stosujesz i jakie kremy na dzień i na noc nakładasz podczas codziennej pielęgnacji. Jeśli chodzi o ten ostatni punkt, istnieje powszechne błędne przekonanie, że nie ma między nimi praktycznie żadnej różnicy.
Jeśli jednak jakieś produkty mają wyraźne zalecenia stosowania w dzień lub w nocy, to dlatego, że tylko postępując zgodnie z tymi instrukcjami uzyskasz pożądane efekty. W szczególności kremy, czy to na dzień, czy na noc, mają podobną funkcję nawilżającą.
Jak wyjaśnia w publikacji The University of Tennessee Medical Center, nasza skóra potrzebuje codziennego nawilżenia i regularnej pielęgnacji.Dzięki temu pozostaje młoda, wolna od skaz i zdrowa. Osiągasz to, wybierając kosmetyki, które spełniają konkretne wymagania Twojego rodzaju skóry i stosując je zgodnie z odpowiednim harmonogramem.
Czym się charakteryzują kremy na dzień?
Kremy na dzień to substancje, które zawierają różne składniki aktywne. Jak sama nazwa wskazuje, służą do stosowania w ciągu dnia oraz do intensywnego nawadniania i odżywiania skóry w tym okresie.
Ponadto ich właściwości wynikają ze znaczącej zawartości witamin i przeciwutleniaczy. Zapobiegają zmarszczkom, wygładzają i uelastyczniają.
Kremy na dzień mają bardziej płynną konsystencję. Ma to na celu przyspieszenie wchłaniania: stanowią bardzo dobrą bazę pod makijaż.
Kremy stosowane na dzień to również kosmetyki chroniące przed zanieczyszczeniem środowiska i promieniowaniem. Chociaż zawierają filtr przeciwsłoneczny (SPF), nie oznacza to, że mogą go całkowicie zastąpić.
Uważamy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego również: Kwas migdałowy: co to jest i jakie są jego korzyści dla skóry?
Czym się wyróżniają kremy na noc?
Kremy na noc to kosmetyki, które nakładasz wieczorem w celu uniknięcia interakcji ze światłem słonecznym, aby regeneracja komórek przebiegała bez żadnych niedogodności. Preparaty te zazwyczaj zawierają składniki kwaśne.
Substancje te działają regenerująco i upiększająco podczas snu. Natomiast stosowanie tych kremów w ciągu dnia może powodować przebarwienia po ekspozycji na słońce.
Kremy na noc nie mają SPF i dłużej się wchłaniają. Idealnie sprawdzają się w leczeniu suchej skóry, w szczególności miejsc, gdzie powstają zmarszczki mimiczne.
Główne różnice między kremami na dzień i na noc
Oprócz czasu, w którym należy zastosować oba produkty, inne różnice między kremami na dzień i na noc są następujące.
Skład
Do podstawowych składników kremów na dzień niewątpliwie należy SPF. Fundacja Skin Cancer Foundation zwraca uwagę, że za 90% widocznych zmian w skórze właściwej odpowiada fotostarzenie, które jest bezpośrednim wynikiem uszkodzeń słonecznych nagromadzonych przez całe życie.
Formuły kremów dziennych starają się zapobiegać tym efektom. W tym celu często zawierają kwas hialuronowy, mocznik, kolagen lub witaminę E. Z drugiej strony głównymi składnikami kremów na noc są zwykle czynniki aktywne, takie jak witamina C i retinol.
Czasopismo Actas Dermo-Sifilográficas twierdzi, że dermatologiczne stosowanie witaminy C wpływa na produkcję metaloproteinaz po wielokrotnej ekspozycji na promieniowanie UV. Ten mikroskładnik odżywczy wspomaga skórę, zapobiegając wczesnemu pojawianiu się oznak starzenia, zaburzeniom pigmentacji i utracie napięcia.
Jeśli chodzi o retinol, Clínica Alemana wskazuje, że jest to składnik przeciwstarzeniowy, który ma następujące zalety:
- Minimalizuje przebarwienia
- Promuje elastyczność
- Redukuje zmarszczki
- Zmniejsza wypryski trądzikowe
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wskazówek, jak chronić skórę przed skutkami klimatyzacji
Cel
W nocy skóra wykorzystuje sen do regeneracji. Natomiast w ciągu dnia to, czego bardziej potrzebuje, to ochrona przed słońcem.
Oznacza to, że działanie kremu podczas snu ma na celu odżywienie i naprawę. Natomiast w ciągu całego dnia celem kremów jest tworzenie bariery ochronnej, aby woda nie odparowywała ze skóry i tym samym neutralizowała toksyny środowiskowe.
Tekstura
Kremy na noc są cięższe, podczas gdy kremy na dzień mają mniej składników i nie są tak gęste. Nie oznacza to, że jeden działa silniej od drugiego. Chodzi raczej o to, że konsystencja wynika z koncentracji składników.
Inne wchłanianie
W ciągu dnia kremy są szybciej wchłaniane przez skórę, ponieważ są to lekkie substancje. Natomiast wieczorem ich gęstość spowalnia ten proces.
Niezależnie od czasu potrzebnego na wniknięcie kremu, jeśli zostaną nałożone we właściwym momencie, oba rodzaje działają korzystnie na skórę.
Różny sposób aplikacji
Kremy na dzień nakłada się w niewielkich ilościach, delikatnie masując skórę. Natomiast kremy na noc rozprowadzasz, poruszając opuszkami palców w kółko, kierując ruchy w górę.
Co stanie się z Twoją skórą, jeśli zamienisz stosowanie kremów na dzień i na noc?
Zmiana harmonogramu kremów będzie mieć konsekwencje. Dojdzie do tego, że skóra nie otrzyma potrzebnych jej korzyści w określonym czasie i stanie do ciężkiej walki w walce z oznakami starzenia.
Pamiętaj, że każdy z tych produktów ma specjalny skład i jeśli odwrócisz kolejność, nie będą działać skutecznie. Rutynowa pielęgnacja skóry przyniesie korzyści tylko wtedy, jeśli dobierzesz produkty do celów, stosując inne kremy na dzień i na noc.
Aspekt ekonomiczny stanowi jeden z argumentów, aby stosować ten sam rodzaj kremu na obie pory doby. W końcu oznacza to tylko jeden wydatek. Jeśli ci na tym zależy, skonsultuj się z dermatologiem w celu dobrania produktu podwójnego zastosowania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fotoenvejecimiento: lo que necesitas saber sobre el otro tipo de envejecimiento. Fundación Contra el Cáncer de Piel. Estados Unidos; 2019. https://www.skincancer.org/blog/photoaging-what-you-need-to-know/
- La importancia de la hidratación. The University of Tennessee Medical Center. Estados Unidos; 2018. https://www.utmedicalcenter.org/es/the-importance-of-moisturizing/
- Retinol, el mejor ingrediente antiedad y del cuidado del acné. Clínica Alemana. Chile; 2022. https://www.clinicaalemana.cl/articulos/detalle/2022/retinol-mejor-ingrediente-antiedad-cuidado-del-acne
- Valdés F. Vitamina C. Actas Dermo-Sifilográficas. Vol. 97. Núm. 9. pp. 557-568. España; 2006. https://www.actasdermo.org/es-vitamina-c-articulo-13095269