Kwas migdałowy: co to jest i jakie są jego zalety dla skóry?

Kwas migdałowy zyskał dużą popularność wśród produktów kosmetycznych do pielęgnacji skóry. Działa odmładzająco i jest odpowiedni dla skóry wrażliwej.
Kwas migdałowy: co to jest i jakie są jego zalety dla skóry?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2022

Kwas migdałowy należy do tych produktów kosmetycznych, które wywołują pewne zamieszanie. Stał się znakomitą alternatywą dla słynnej już kuracji z witaminą C i kwasem hialuronowym. Dlaczego? Z niekwestionowanego powodu, że działa odpowiednio na skórę wrażliwą.

Substancja ta posiada dużą cząsteczkę, dzięki czemu skóra wolniej ją wchłania. Dlatego kwas migdałowy jest idealny dla delikatnej skóry, która nie toleruje innych produktów. Ma nawet właściwości złuszczające i minimalizuje pojawianie się przebarwień i zmarszczek. Skąd się go pozyskuje? Jak go używać? Zobaczmy.

Co to jest kwas migdałowy?

Kwas migdałowy należy do  rodziny alfa-hydroksykwasów lub AHA, która obejmuje również inne produkty, takie jak kwas glikolowy i kwas mlekowy. Jego funkcja polega na zerwaniu wiązań między martwymi komórkami skóry, aby wspomóc oczyszczanie porów.

Cząsteczki tworzące tę substancję są większe niż w innych podobnych produktach. W rzeczywistości są dwa razy większe niż w kwasie glikolowym. Z tego powodu nie przenika przez barierę skórną z taką samą intensywnością jak inne kwasy, co zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnień.

Skóra wrażliwa lub skłonna do trądziku odnosi duże korzyści z tego kwasu. W przypadku takiej skóry wymagane są produkty, które są wystarczająco silne, aby wywrzeć efekt, ale jednocześnie nie działają agresywnie.

Kwas migdałowy.
Kwas migdałowy pozyskuje się z migdałów. Słynie ze swoich właściwości złuszczających.

Korzyści ze stosowania kwasu migdałowego

Kwas migdałowy to produkt wskazany do leczenia niedoskonałości skóry spowodowanych przebarwieniami. Obejmuje to między innymi plamy słoneczne, piegi, melasma i przebarwienia pozapalne.

Jedną z zalet tego produktu jest to, że zwiększa jędrność i elastyczność skóry. Dzieje się tak, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu. Zostało to ustalone na podstawie badania przeprowadzonego w 2013 roku i opublikowanego w Narodowej Bibliotece Medycznej USA.

Inne zalety kwasu migdałowego to:

  • Działa złuszczająco. Usuwa martwe komórki i brud ze skóry, działając jak chemiczny peeling.
  • Oczyszcza pory. Produkt jest w stanie głęboko wnikać w pory, co pozwala na dokładne oczyszczenie zabrudzeń. Żaden produkt nie zamyka całkowicie porów, ale kwas migdałowy pomaga je bardzo dobrze ukryć.
  • Stymuluje odnowę komórkową. Usunięcie martwych komórek stymuluje odnowę komórkową. To z kolei zmniejsza trądzik i pomaga zniwelować drobne zmarszczki.
  • Rozjaśnia skórę. Dobrze złuszczona skóra odzyskuje równowagę i wygląda na jaśniejszą i bardziej promienną.

Jak używać kwasu migdałowego

Najlepiej zacząć używać go dwa lub trzy razy w tygodniu przez pierwszy miesiąc. Następnie można go stosować codziennie lub co drugi dzień. Powinien być stosowany na noc, ponadto dobrze komponuje się z innymi składnikami nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy.

Wskazane jest dokładne umycie twarzy ciepłą wodą, a następnie odczekanie 20-30 minut przed nałożeniem kwasu migdałowego. Powinien być nakładany na twarz, z wyjątkiem linii oczu, szyi i klatki piersiowej. W żadnym wypadku nie należy go stosować z innym produktem z rodziny AHA.

Rano konieczne jest nałożenie kremu nawilżającego i kremu przeciwsłonecznego. Ten ostatni jest niezbędny przy stosowaniu kwasów złuszczających. Jeśli nie używamy go codziennie, najprawdopodobniej utracimy wszystkie powyższe korzyści .

Przeciwwskazania kwasu migdałowego

Jak każdy produkt kosmetyczny, kwas migdałowy również ma przeciwwskazania. Najlepiej zrobić test przed włączeniem go do codziennej pielęgnacji. Po prostu nałóż odrobinę na ramię, w okolicy łokci. Następnie odczekaj 24 godziny; jeśli są jakieś oznaki podrażnienia, najlepiej go nie używać.

Ponadto ten składnik nie powinien być stosowany w ciągu dnia ani przez bardzo długi czas, ponieważ może generować „efekt odbicia” i powodować przebarwienia na twarzy. Nie zaleca się też jego stosowania w następujących przypadkach:

  • Ciąża
  • Karmienie piersią
  • Rany skóry
  • Po woskowaniu
  • Aktywna opryszczka
  • W połączeniu z produktami zawierającymi tretinoinę
  • Na opalonej skórze
Kwas migdałowy.
Kwas migdałowy należy stosować tylko na noc. Ponadto następnego dnia należy stosować filtry przeciwsłoneczne, aby uniknąć niepożądanych efektów.

Rekomendacje końcowe

Nie zaleca się stosowania kwasu migdałowego po zabiegu złuszczania chemicznego, ponieważ może on działać przeciwproduktywnie. Po takich zabiegach najlepiej używać tylko balsamów lub kremów nawilżających, mimo że kwas migdałowy jest produktem dostępnym bez recepty i jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.

Przed użyciem zawsze najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Twój lekarz może mieć sugestie lub zalecenia, których należy przestrzegać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nardin, P., & Guterres, S. S. (1999). Alfa-hidroxiácidos: Aplicações cosméticas e dermatológicas. Caderno de farmácia. Porto Alegre, RS. Vol. 15, n. 1 (jan./dez. 1999), p. 7-14.
  • Wójcik A, Kubiak M, Rotsztejn H. Influence of azelaic and mandelic acid peels on sebum secretion in ageing women. Postepy Dermatol Alergol. 2013 Jun;30(3):140-5. doi: 10.5114/pdia.2013.35614. Epub 2013 Jun 20. PMID: 24278065; PMCID: PMC3834725.
  • Martire, A. C., & Guanaes, L. D. (2021). Avaliação da eficácia e segurança do ácido mandélico no tratamento da acne: uma revisão. Cadernos da Escola de Saúde, 21(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.