Jak zrobić peeling naturalnie?

Niezależnie od rodzaju skóry, ważne jest, aby po peelingu dokładnie ją nawilżyć. Oliwa z oliwek może dostarczyć Twojej skórze witamin i zapobiec przedwczesnemu starzeniu.
Jak zrobić peeling naturalnie?
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Nasza skóra odnawia się naturalnie co 28 dni. W ten sposób eliminuje martwe komórki. Peeling, zwany także złuszczaniem, to zabieg polecany przez ekspertów do odmładzania skóry.

Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie!

Dlaczego należy robić peeling?

Peeling służy do usuwania lub łagodzenia przebarwień, blizn, trądziku, zmarszczek i rozstępów. Naturalne peelingi można stosować w dowolnym miejscu na ciele. Peeling regeneruje cienką warstwę skóry, naturalnie odnawiając ją kwasami.

Dlatego jest to zasadniczo zabieg kosmetyczny, który regeneruje skórę poprzez usuwanie martwych komórek. Odbywa się to poprzez nałożenie chemikaliów na skórę. Zazwyczaj są to kwasy, takie jak kwas glikolowy lub salicylowy, w zależności od rodzaju skóry i efektu, jaki chcesz uzyskać.

Przed zastosowaniem tego zabiegu skórę należy dokładnie oczyścić. Podobnie po zakończeniu konieczne jest nałożenie maski nawilżającej.

Jak zrobić naturalny peeling w domu?

W tym artykule przyjrzyjmy się, jak zrobić naturalny i łatwy peeling wykorzystując produkty, które możesz mieć w domu, takie jak owoce i naturalna oliwa z oliwek. To bardzo proste!

Składniki, których będziesz potrzebować

Jak zrobić naturalny peeling

  1. Najpierw oczyść obszar dużą ilością ciepłej wody, który ma być poddany oczyszczaniu.
  2. Po całkowitym oczyszczeniu należy najpierw złuszczyć obszar. W takim przypadku użyj do tego nasion papai. Po prostu nabierz papaję łyżką, a następnie rozmiażdż nasiona. Następnie należy delikatnie pocierać przez kilka minut w formie kółek na obszarze, który ma być poddany zabiegowi.
  3. Potem zrób maskę: zmiażdż ananasa, wyrzuć środkową część i dodaj papaję. Następnie nałóż cienką warstwę na leczony obszar. Pozostaw na pięć minut.
  4. Następnie usuń maskę wodą.
  5. Nałóż oliwę z oliwek na obszar, aby nawilżyć skórę.

Po wykonaniu zabiegu użyj oliwy z oliwek i pozwól jej działać – niezależnie od rodzaju skóry. Jest to ważne, ponieważ Twoje komórki będą wymagały nawodnienia.

Aby ten peeling wykonywać regularnie, zacznij od wieczornego zabiegu raz lub dwa razy w tygodniu. Możesz ograniczyć do jednego razu w miesiącu, gdy tylko zaczniesz zauważać poprawę.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia nóg przez 20 minut dziennie

Kilka ostatnich ważnych wskazówek

Jeśli masz uszkodzoną, spaloną lub podrażnioną skórę, odczekaj miesiąc lub dłużej, zanim nałożysz peeling.

Twoja skóra może początkowo stać się czerwona, swędząca lub sucha. Jeśli produkt w jakikolwiek sposób podrażnia Twoją skórę, usuń ją tak szybko, jak to możliwe. Jednak stopniowo Twoja skóra będzie lepiej tolerować naturalne kwasy maski.

Jeśli masz jakieś resztki nasion papai, możesz je zamrozić do późniejszego wykorzystania. Nie należy jednak przechowywać zmiażdżonego ananasa i papai. Po wykonaniu peelingu dobrym pomysłem jest nałożenie podkładu pod makijaż lub kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Pamiętaj, że peeling może również wiązać się z ryzykiem. W razie wątpliwości zalecamy udanie się do specjalisty w celu przeanalizowania konkretnego przypadku, wysłuchania jego sugestii i porad.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cisneros J, Del Río R, Bouffard F. Innovación en el concepto de peeling: CIMEL ICP, con acción despigmentante y rejuvenecedora. Med Cutan Iber Lat Am. 2003; 31(3): 173-178.
  • Fernández Escribá I, Alda Torrubia J, Casanova Á.  Estudio del efecto del ácido glicólico de los peeling químicos y la quercetina sobre fibroblastos. Zaragoza: Universidad de Zaragoza, 2016
  • Montes Huamán R, Perez Tiburcio M, Rojas Norabuena et al. Jabón exfoliante de café y frutos rojos. Lima: Universidad San Ignacio de Loyola, 2019.
  • Truchuelo M, Cerdá P, Fernández L. Peeling químico, una herramienta útil en la consulta. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2017; 108(4): 315-322.
  • Della Rosa R. Notabilidade dos cuidados do tratamento por peeling. Scire Salutis. 2020; 10(2).  https://doi.org/10.6008/CBPC2236-9600.2020.002.0001
  • Alfaro Sánchez A, Zaldívar Leal F. ¿Urgencias dermatológicas estéticas? Dermatología Rev Mex. 2011; 55(4): 237-245.
  • Fuquen Mora L, Orozco Cárdenas M. Evaluación del efecto antiséptico y cicatrizante de la arcilla verde en el manejo de heridas abiertas sépticas en equinos en la ciudad de Bogotá. Bogotá: Universidad de La Salle, 2009.
  • Ruiz Caubín A, Ruiz Caballero, Brito Ojeda E, Navarro García R. Aplicaciones terapéuticas del Aloe Vera. Canarias Médica y Quirúrgica. 2012; 27: 42-50.
  • Godínez-Oviedo A, Zamora-Rodríguez Z, Martínez-Juárez V, et al. Evaluación del efecto antibacterial del aceite de oliva ozonizado contra Listeria monocytogenes. AbanicoVet. 2017; 7(1): 36-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.