Przebarwienia skórne - jak im zapobiegać tego lata?

Aby uniknąć pojawiania się plam na skórze latem, należy chronić się przed słońcem. Co powinnaś wziąć pod uwagę? Odkryj kilka rekomendacji.
Przebarwienia skórne - jak im zapobiegać tego lata?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przebarwienia skórne pojawiają się częściej w okresie letnim. Ten stan odnosi się do ciemnienia pewnych części skóry. W szczególności występuje u osób o jasnej karnacji, gdy niektóre komórki wytwarzają więcej melaniny niż inne w odpowiedzi na światło słoneczne. Rezultat jest podobny do piegów, ale może rozprzestrzenić się na szerszym obszarze.

Światło słoneczne nie jest jedyną ich przyczyną, ale jest jedną z najczęstszych. Z tego powodu w okresie letnim konieczne jest podjęcie ekstremalnych środków ostrożności w celu ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. O czym należy pamiętać? W tym artykule to wyjaśnimy.

Czym są przebarwienia skórne?

Przebarwienia skórne powstają w wyniku procesu charakteryzującego się pojawieniem się na skórze plam o ciemniejszym zabarwieniu. Zwykle mają brązowy kolor. Jednak mogą być również czarne lub szare. Często objawiają się na trzy sposoby, szczegółowo opisane poniżej.

  • Efelidy pachowe. To są typowe piegi. Są to małe zmiany pigmentacyjne, które prawie zawsze pojawiają się na policzkach, górnej wardze i czole. Zwykle są obecne od dzieciństwa, ale słońce wzmacnia ich widoczność.
  • Plamy słoneczne. Te są większe niż piegi. Zwykle pojawiają się na policzkach, skroniach, czole, grzbietach dłoni i dekolcie. Są odpowiedzią na działanie promieni słonecznych.
  • Melasma lub ostuda. Są to rozproszone brązowawe plamy, które pojawiają się na twarzy. Mogą powstawać pod wpływem słońca, ale częściej są efektem ciąży lub stosowania antykoncepcji.
Przebarwienia na kobiecie.
Ekspozycja na słońce jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia plam i przedwczesnych oznak starzenia się skóry.

Dlaczego powstają przebarwienia skórne?

Przebarwienia skórne częściej pojawiają się w okresach takich jak lato ze względu na stałą ekspozycję na słońce. Taka sytuacja zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych i powoduje, że skóra aktywuje swoje naturalne mechanizmy obronne. Te ostatnie polegają na zwiększeniu produkcji melaniny, substancji przyciemniającej powierzchnię skóry.

Do pewnego stopnia mechanizm ten zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznych do najbardziej wrażliwych obszarów. Mimo to, jeśli melanina jest wytwarzana w nadmiarze, pojawiają się piegi, plamy lub melasma.

Procesy te są częstsze i bardziej zauważalne u osób z trądzikiem, łuszczycą lub egzemą. Zmiany hormonalne również aktywują produkcję melaniny. Z tego powodu przebarwienia skórne pojawiają się również podczas ciąży lub stosowania środków antykoncepcyjnych.

Wskazówki, jak zapobiegać przebarwieniom skórnym tego lata

Istnieje kilka środków, które mogą pomóc w zapobieganiu przebarwieniom w okresie letnim lub o dowolnej porze roku. Najważniejsze jest konsekwentne ich stosowanie, aby były skuteczne. Zapoznaj się z naszymi poradami i zacznij je stosować!

Peeling złuszczający

Stosowanie peelingu złuszczającego raz lub dwa razy w tygodniu idealnie usuwa martwy naskórek. Nawiasem mówiąc, pomaga to znacznie zmniejszyć obecność przebarwionych komórek. Nie zaleca się jednak zbyt częstego lub bardzo agresywnego złuszczania naskórka, gdyż to osłabia skórę.

Najlepiej stosować peelingi chemiczne oparte na kwaśnych składnikach. Produkty z kwasem glikolowym, mlekowym lub salicylowym idealnie zwalczają przebarwienia skórne. Dodatkowo oczyszczają, odmładzają i rozświetlają skórę.

Ochrona przed stanem zapalnym

Ważne jest, aby unikać kremów i produktów kosmetycznych, które powodują stany zapalne skóry. Podobnie po ekspozycji na słońce wskazane jest stosowanie kremu przeciwzapalnego. Najbardziej zaleca się produkty zawierające witaminę E, resweratrol i Centella Asiatica.

Używaj kremów przeciwsłonecznych i innych produktów ochronnych

Aby zapobiec przebarwieniom, niezbędne jest codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Należy to robić zawsze, nawet jeśli dni są pochmurne. Krem należy nakładać co dwie do trzech godzin, nawet jeśli słońce wpada tylko przez okno.

Ten produkt nadaje skórze dodatkową warstwę. Pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się przebarwień. Istnieje kilka formuł i najlepiej skonsultować się z dermatologiem, aby dobrał najbardziej odpowiedni w każdym konkretnym przypadku.

Większą ilość należy nałożyć na plamy, piegi lub ewentualne zmiany chorobowe, takie jak blizny. Przy czym współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) powinien być wyższy niż 30.

Kobieta używająca kremu do opalania.
Najważniejszym środkiem zapobiegającym pojawianiu się plam na skórze jest ciągłe stosowanie kremów przeciwsłonecznych.

Uważaj na łóżka opalające

Łóżka opalające to sposób na opaloną skórę bez ekspozycji na słońce. Należy jednak zachować ostrożność podczas ich używania, ponieważ mogą one również powodować przebarwienia skórne. Mogą nawet być czynnikiem ryzyka raka skóry. W tym celu należy skonsultować się z dermatologiem.

Możesz być zainteresowana: Korzyści z posiadania solarium w domu

Jak zmniejszyć przebarwienia skórne

Jeśli przebarwienia już się pojawiły, istnieją sposoby na ich zmniejszenie lub wyeliminowanie. Bardzo ważne jest omówienie problemu z dermatologiem, aby mógł doradzić najlepsze opcje w każdym przypadku. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia, lekarz musi ustalić przyczynę problemu.

W każdym razie wskazane jest, aby podczas leczenia nie wystawiać się na słońce. Istnieje kilka kremów zwalczających przebarwienia skórne. Działają one poprzez zmniejszenie lub blokowanie produkcji melaniny lub zwiększenie odnowy komórkowej skóry.

Leczenie kremami jest zwykle długotrwałe, dlatego wymagana jest systematyczność. Czasami nie zaleca się stosowania tego rodzaju środka latem. Inne opcje to zabiegi estetyczne, takie jak:

  • Peelingi profesjonalne
  • Zabiegi fototerapii światłem laserowym lub pulsacyjnym
  • Zabiegi mikrodermabrazji

O czym należy pamiętać?

Zarówno profilaktyce, jak i leczeniu przebarwień powinna towarzyszyć odpowiednia dieta. Najlepiej spożywać pokarmy bogate w polifenole i przeciwutleniacze, ponieważ odżywiają one i regenerują skórę.

Bardzo ważne jest uwzględnienie stosowania kremów przeciwsłonecznych w codziennej rutynie. Ponieważ produkty te są bardzo zróżnicowane, zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą, aby zidentyfikować ten, który najlepiej pasuje do Twojego rodzaju skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cestari TF, Dantas LP, Boza JC. Acquired hyperpigmentations. An Bras Dermatol. 2014;89(1):11-25. doi:10.1590/abd1806-4841.20142353
  • Vashi, N. A., & Kundu, R. V. (2013). Facial hyperpigmentation: causes and treatment. British Journal of Dermatology, 169, 41–56. https://doi.org/10.1111/bjd.12536
  • Arif T. Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:455-461. Published 2015 Aug 26. doi:10.2147/CCID.S84765
  • Fatima S, Braunberger T, Mohammad TF, Kohli I, Hamzavi IH. The Role of Sunscreen in Melasma and Postinflammatory Hyperpigmentation. Indian J Dermatol. 2020 Jan-Feb;65(1):5-10. doi: 10.4103/ijd.IJD_295_18. PMID: 32029932; PMCID: PMC6986132.
  • Schulman JM, Fisher DE. Indoor ultraviolet tanning and skin cancer: health risks and opportunities. Curr Opin Oncol. 2009;21(2):144-149. doi:10.1097/CCO.0b013e3283252fc5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.