Mikrodermabrazja w usuwaniu rozstępów: wszystko, co musisz wiedzieć

MIkrodermabrazja pomaga nie tylko w usuwaniu śladów po trądziku, blizn oraz w leczeniu przebarwień, ale również znajduje zastosowanie w usuwaniu rozstępów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tym zabiegu.
Mikrodermabrazja w usuwaniu rozstępów: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oprócz innych zastosowań, mikrodermabrazja jest popularną formą leczenia w usuwaniu rozstępów. Zabieg ten wspomaga regenerację komórek, zwiększając produkcję kolagenu i elastyczność skóry.

W tym celu, leczone partie skóry poddaje się ścieraniu za pomocą specjalnej głowicy, na której osadzone są końcówki wykonane z kryształków diamentu lub z aluminium. Ogólnie rzecz biorąc, mikrodermabrazję uważa się za skuteczną metodę poprawy wyglądu skóry, którą cechuje minimalna inwazyjność.

Czym są rozstępy i jak je leczyć?

Rozstępy to zmiany spowodowane rozszerzeniem lub pęknięciem tkanki łącznej. Wiąże się to z osłabieniem lub zanikiem włókien odpowiedzialnych za utrzymanie jędrności skóry: kolagenu i elastyny.

Z drugiej strony istnieją różne rodzaje rozstępów, wśród których możemy znaleźć:

  • Rozstępy w okresie dojrzewania
  • Rozstępy ciążowe
  • Zmiany na skórze w fazie zanikowej
  • Rozstępy spowodowane zmianą wagi

Mogą pojawić się w różnych obszarach ciała, ale głównie na brzuchu, pośladkach i udach.

Często przypominają bardzo drobne linie lub zmarszczki o innym odcieniu niż otaczająca je skóra. I chociaż są wyraźnie widoczne, tak naprawdę nie znajdują się w naskórku, ale w skórze właściwej.

Z tego powodu leczenie może polegać na stosowaniu miejscowych kremów i różnych zabiegów, w tym peelingu chemicznego, radiofrekwencji, dermabrazji i mikrodermabrazji.

Do czego służy mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to technika stosowana w eksfoliacji. Ma podobny cel jak peeling, ponieważ służy do usuwania najbardziej powierzchownych warstw skóry.

Podczas zabiegu mikrodermabrazji wykorzystuje się drobne kryształki, które specjalna głowica natryskuje są na skórę. Przypomina to trochę ścieranie leczonego obszaru, aby odnowić jego powierzchnię. W efekcie mikrodermabrazja pomaga usunąć blizny i zmniejszyć zmarszczki.

Zabieg ten stosuje się nie tylko w leczeniu rozstępów. Między innymi ta metoda pomaga na:

Acné que se trata con microdermoabrasión.
Mikrodermabrazja jest jednym z możliwych sposobów leczenia trądziku.

Mikrodermabrazja w usuwaniu rozstępów

Proces mikrodermabrazji w celu usunięcia rozstępów będzie zależał od rodzaju i ciężkości zmian na skórze. W niektórych przypadkach trzeba będzie zastosować większe rozpylenie lub większą siłę ssania głowicy.

Przed rozpoczęciem zabiegu okolicę należy dokładnie oczyścić. Można podać środek relaksujący lub zastosować znieczulenie na leczony obszar, chociaż nie jest to konieczne.

Podczas mikrodermabrazji w usuwaniu rozstępów na skórę natryskiwane są drobne kryształki. Wykorzystywane materiały to tlenek glinu, tlenek cynku lub soda oczyszczona. Następnie do akcji wchodzi urządzenie, zwane głowicą (rodzaj małej okrągłej szczoteczki), która obraca się z dużą prędkością.

W niektórych salonach kosmetycznych głowica ma diamentową końcówkę. W każdym przypadku urządzenie ma działanie ścierające, ponieważ obracając się, usuwa zewnętrzne warstwy skóry. Jednocześnie odsysane są martwe komórki skóry.

Głębokość ścierania zmienia się w zależności od nacisku wywieranego na urządzenie, a także od czasu kontaktu głowicy ze skórą. Na koniec sesji nakłada się krem nawilżający i filtr przeciwsłoneczny.

Zabieg trwa mniej niż godzinę. Jednak może być potrzebnych kilka sesji, w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Oprócz tego w niektórych przypadkach trzeba będzie okresowo powtórzyć zabieg.

Kolejny świetny artykuł na ten sam temat: Zabiegi na rozstępy

Jakie korzyści daje mikrodermabrazja w usuwaniu rozstępów

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki można zwykle zauważyć już po czwartej sesji. Oczywiście, podobnie jak ilość sesji, będzie to zależeć od stanu skóry i oczekiwań.

Mikrodermabrazja daje zróżnicowane korzyści w usuwaniu rozstępów:

  • Pobudza krążenie poprawiając tym samym dotlenienie skóry.
  • Poprawia produkcję kolagenu.
  • Można ją stosować na różne obszary, takie jak uda, pośladki i brzuch.
  • Mikrodermabrazja nie jest inwazyjna ani bolesna. Po zabiegu można natychmiast wznowić normalne czynności.
  • Zastosowane materiały i narzędzia nie wywołują reakcji alergicznych.

Skutki uboczne

Pomimo swoich zalet, mikrodermabrazja stosowana w usuwaniu rozstępów może również przynieść pewne skutki uboczne. Należą do nich:

  • Zmiany w kolorze lub odcieniu skóry.
  • Nierówna pigmentacja.
  • Stan zapalny w leczonym obszarze.
  • Zbliznowacenie i stwardnienie skóry.
  • Możliwe rany i infekcje.
  • Ryzyko przedostania się cząstek (kryształów) do błon śluzowych (np. oczu).

Pielęgnacja skóry po usuwaniu rozstępów

Aby zmniejszyć ryzyko i skutki uboczne, po zabiegu mikrodermabrazji należy podjąć pewne środki ostrożności. Nowa, odkryta skóra pozostaje szczególnie wrażliwa przez kilka dni.

W związku z tym należy unikać ekspozycji na światło słoneczne. Wychodząc na zewnątrz, zwłaszcza w godzinach największej intensywności, musisz więc używać kremu przeciwsłonecznego o współczynniku ochrony 30 lub wyższym. Zaleca się również noszenie ciepłych ubrań, które całkowicie zakrywają ciało, ale nie są ciasne.

W razie potrzeby można stosować nawilżające kremy z retinoidami lub sterydy, w celu przyspieszenia procesu zdrowienia lub złagodzenia wyglądu blizn.

Ponadto, przez pewien czas nie należy nakładać makijażu ani kosmetyków powodujących podrażnienia. Nie należy też spożywać alkoholu, palić, przyjmować ibuprofenu lub aspiryny.

Mikrodermoabrazja.
Mikrodermabrazja służy nie tylko do leczenia rozstępów; można ją również stosować na zmarszczki

Kiedy zaleca się ten zabieg?

Według badań mikrodermabrazja to zabieg zalecanym w leczeniu kilku różnych problemów dermatologicznych. Jako taki służy do poprawy wyglądu blizn, rozstępów i śladów po trądziku, a także przebarwień.

Jednak nie przynosi oczekiwanych efektów w przypadku wrodzonych wad skóry. Nie pomaga też w usuwaniu znamion, znaków lub blizn po oparzeniach. Poza tym nie poleca się jej osobom z bardzo wrażliwą skórą lub zaawansowanym trądzikiem. Nie zaleca się jej również osobom o ciemnej karnacji, ponieważ może spowodować przebarwienia.

Oczywiście przed podjęciem decyzji o zastosowaniu mikrodermabrazji w usuwaniu rozstępów należy wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym i przedyskutować wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu. Należy przy tym rozważyć nie tylko potencjalne korzyści, ale także wziąć pod uwagę ryzyko związane z tą metodą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amaguaya Gushqui B, Ruiz Cárdenas K. Estudio comparativo de la terapia de exfoliación química y exfoliación mecánica en el tratamiento de pacientes de 20 a 25 años de edad que presentan secuelas cicatriciales post acné atendidos en el laboratorio de clínica estética de la Universidad Católica Santiago de Guayaquil, año 2016. Guayaquil, Ecuador: Universidad Católica: 2017.
  • Carreras M. Las estrías y su prevención. Matronas Prof. 2007; 8 (1): 20-22.
  • Estrada E, Uribe M. Atlas de histología de vertebrados. México DF: Universidad Nacional Autónoma de México, 2002.
  • Porat K. Etiologia, clínica y manejo del melasma. Rev Med Cos Cen. 2011; 68(596):57-60.
  • Rodríguez Galiano R. Macias Sabando M. Evaluación de los peloides como tratamiento antiinflamatorio en pacientes meopaúsicas de 45 – 55 años de edad con reacciones provocadas por la Microdermoabrasión, que acuden al Laboratorio de Clínica Estética de la Universidad Católica Santiago de Guayaquil período octubre 2014 a febrero 2015. Guayaquil, Ecuador: Universidad Católica, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.