Krem ochronny na usta: dlaczego należy go używać?

Skóra ust jest bardzo wrażliwa. Wymaga ochrony przed warunkami środowiskowymi i promieniowaniem UV.
Krem ochronny na usta: dlaczego należy go używać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2023

Ochrona ust przed uszkodzeniami powodowanymi przez promienie UVB/UVA jest prawdopodobnie jedną z najbardziej zaniedbywanych czynności w pielęgnacji twarzy. Przekonanie, że ten środek ostrożności dotyczy tylko wyjścia na plażę, jest kolejnym błędem. Nawet jeśli dzień wygląda na pochmurny, krem ochronny na usta jest przeznaczony do codziennego użytku. Nigdy nie przestawaj go używać.

Tak jak chronisz skórę reszty ciała przed słońcem, zimnem i zanieczyszczeniami, tak ważne jest objęcie tym zwyczajem ust. To delikatna okolica, która wymaga specjalnych kosmetyków.

Balsamy powinny mieć współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) o odpowiednim spektrum, aby wytrzymać wysokie temperatury, wiatr, światło i inne warunki atmosferyczne, na które narażona jest twarz. Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) stosowanie filtrów przeciwsłonecznych chroni przed dwoma rodzajami promieniowania ultrafioletowego słońca.

Czym się wyróżnia krem ochronny na usta?

Krem ochronny na usta chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi. Osiąga ten cel, pokrywając obszar warstwą zawierającą witaminy i składniki odżywcze, jednocześnie nawilżając i upiększając.

Jest to podstawowy produkt codziennego użytku. Pomijanie go prowadzi do pęknięć, łuszczenia się i pierzchnięcia ust.

Publikacja Clínica Alemana stwierdza, że takie dolegliwości mogą zniknąć dzięki prostej pielęgnacji, takiej jak nawilżanie. Dopuszczenie do ich rozwoju przyniosłoby konsekwencje wymagające intensywnego leczenia.

Ponadto, za każdym razem, gdy używasz kremu przeciwsłonecznego na ustach, zatrzymujesz oznaki przedwczesnego starzenia. Podobnie jak na skórze ciała, ekspozycja ust na słońce bez filtrów prowadzi do powstawania plam, zmarszczek i poparzeń.

Zawsze miej więc pod ręką kosmetyk w sztyfcie lub balsamie chroniący przed promieniowaniem. Tylko w ten sposób można ograniczyć agresywne działanie pogody na skórę.

Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej.
Funkcja ochrony przeciwsłonecznej kosmetyków musi być odpowiednia do wykonywanej przez Ciebie aktywności.

Jakie korzyści daje krem ochronny na usta

Oczywiste jest, że głównym celem filtrów przeciwsłonecznych do ust jest ochrona przed promieniowaniem. Nie myl błyszczyków rozświetlających z filtrami przeciwsłonecznymi w sztyfcie, ponieważ te pierwsze jedynie nadają połysk. Bez dodatkowej ochrony stan ust może się pogorszyć.

Aby upewnić się, że jest to naprawdę krem ochronny na usta, sprawdź, czy na etykiecie jest podany SPF, który powinien być wyższy niż 15. Tylko odpowiedni produkt ma działanie przeciwutleniające, naprawcze i przeciwzapalne.

Krem ochronny na usta zapobiega wysuszeniu

Skład kosmetyków ochronnych do ust zapewnia odżywienie, elastyczność i nawilżenie. Zmniejsza też napięcie i działa jako środek zapobiegawczy przed alergią.

Chroni przed agresywnymi czynnikami

Barcelona College of Pharmacists wyjaśnia, że usta nie mają gruczołów potowych i mają bardzo mało gruczołów łojowych, więc czynniki zewnętrzne łatwiej je atakują. Stosowanie balsamu z filtrem SPF chroni zewnętrzną część ust przed ekstremalnym zimnem i wiatrem – dwoma specyficznymi czynnikami, które powodują pękanie.

Krem ochronny poprawia wygląd ust

To prawda, że makijaż ukrywa niedoskonałości, takie jak suche usta. Ale temu schorzeniu można zapobiec przez regularne stosowanie balsamu do ust. Jeśli więc zdecydujesz się nie nosić makijażu, Twoje usta będą wyglądać miękko i gładko.

Posiada właściwości kojące

Pacjenci z chorobami dermatologicznymi, takimi jak wysypki lub opryszczka, muszą dbać o zmiany skórne, aby słońce ich nie pogorszyło. Krem ochronny na usta łagodzi dyskomfort lub pieczenie wynikające z obu dolegliwości.

Polecane składniki dobrego kremu do ochrony ust

Głównymi składnikami kremu ochronnego do ust są środki nawilżające i zmiękczające skórę. Do nawilżających należą kwas hialuronowy, gliceryna i aloes. Do zmiękczania używa się wazeliny, maseł i oleju kokosowego.

Jeśli produkt nie zawiera tych substancji, wilgoć odparuje z ust i staną się bardziej suche. Szukaj kosmetyków, których formuły są bogate w oleje mineralne i zawierają niektóre z poniższych składników:

  • Masło kakaowe: dostarcza witaminy A, C i E. Wytrzymuje kontakt z wodą przez ponad godzinę, gwarantuje intensywne nawilżenie i jest przeciwutleniaczem.
  • Olejek z pestek moreli: jest to środek nawilżający o maksymalnej sile działania. Zawiera witaminę E, odżywia i przyczynia się do zapobiegania starzeniu się skóry ust.
  • Nagietek: jest to roślina, która korzystnie działa na ukojenie wrażliwej skóry właściwej. Działa również kojąco i nawilżająco. W połączeniu z olejem z kiełków pszenicy zapewnia lepszą reakcję.
  • Masło Illipe: pomaga zmniejszyć utratę wody. Zawiera mniej gęste formuły. Żywica tej rośliny działa kojąco, przeciwutleniająco i łagodzi podrażnienia.
Unikaj filtrów przeciwsłonecznych zawierających mentol, kamforę lub fenol.
Krem do opalania ust.
Zimą i na śniegu również potrzebujemy kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Odbijanie promieni UV uszkadza ją w podobnym stopniu jak bezpośrednie promieniowanie.

Konsekwencje nieużywania kremu do ochrony ust

Jeśli nie używamy kremu z filtrem do ust, usta nie są chronione przed czynnikami niszczącymi ich powierzchnię. W konsekwencji trzeba uciekać się do kamuflażu makijażem.

Artykuł opublikowany przez National Library of Medicine w Stanach Zjednoczonych również podkreśla korzyści ze stosowania ochraniacza na usta. Jest rzeczą oczywistą, że nieostrożność podczas ekspozycji na słońce zwiększa ryzyko zachorowania na raka wargi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.