Kręgosłup - czy wiesz, jak szkodzi mu stres?
Na kręgosłup i jego stan mają wpływ różnorodne czynniki, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie każdy zwraca uwagę na to, że stres, szczególnie długotrwały, również może się bardzo niekorzystnie odbić na kondycji kręgosłupa.
Wysoki poziom stresu szkodzi niemal całemu organizmowi i jest nie tylko problemem natury psychicznej, który obniża nasze samopoczucie. Stres wywołuje bowiem napięcie mięśni, przez co na dłuższą metę cierpią również stawy i kręgosłup.
W organizmie wystawionym na długotrwały stres niejednokrotnie rozwijają się zaburzenia psychosomatyczne, które mogą znacznie obniżyć jakość życia.
Dlatego też chcemy się dzisiaj bliżej przyjrzeć związkowi pomiędzy stresem a kondycją kręgosłupa.
Kręgosłup i jego reakcje na stres
W zależności od tego, czym wywołany jest stres i jak długo się utrzymuje, możemy odczuwać ból w różnych odcinkach kręgosłupa. Dowiedz się jak stres wpływa na Twój kręgosłup i jak możesz temu zapobiec.
1. Ból w odcinku szyjnym kręgosłupa
Ból w odcinku szyjnym kręgosłupa jest najczęściej wywołany napięciem psychicznym wynikającym ze stresującej sytuacji, nadmiaru problemów i obowiązków.
Osoby, które przechodzą przez trudne momenty, bardzo często skarżą się na ból właśnie w tej części kręgosłupa.
2. Wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia skoliozy
Wysoki poziom stresu podwyższa prawdopodobieństwo wystąpienia skoliozy, szczególnie u osób, które spędzają dużo czasu pochylone.
Może to dotyczyć osób, które są zmuszone do pracy w takiej właśnie pozycji lub tych, które są przytłoczone ilością domowych obowiązków, przez co na kręgosłup działają jednocześnie szkodliwe czynniki psychiczne i fizyczne.
3. Ból w dolnej części kręgosłupa
Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
Stres może również wywoływać ból kręgosłupa w okolicy odcinka lędźwiowego. Jeżeli nie podnosisz ciężarów i nie wykonujesz pracy, która może wpływać na tę część kręgosłupa, ale odczuwasz ból, problem ten może mieć podłoże psychologiczne.
Zastanów się na spokojnie, skąd może się brać tego typu ból i jaka jest przyczyna stresu, który odczuwasz. Tabletki przeciwbólowe przyniosą ulgę na chwilę, ale jeśli nie dotrzesz do źródła problemu, nie będziesz w stanie się go pozbyć.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Lepsza postawa – zastosuj tych 8 wskazówek
Ból w kości ogonowej
Kość ogonowa to kolejny odcinek kręgosłupa, który może boleć w wyniku długotrwałego stresu. Problem ten występuje dużo częściej u osób, które doświadczyły w przeszłości urazu kości ogonowej.
Aby zapobiegać bólowi w tej okolicy, najlepiej jest wzmocnić mięśnie brzucha i dolnej części pleców. Wówczas mięśnie te będą stanowiły lepsze wsparcie dla kręgosłupa.
Należy pamiętać, że mięśnie brzucha są bardzo ważnym elementem w utrzymaniu prawidłowej postawy i dobrej kondycji kręgosłupa. Im są słabsze, tym bardziej nasz kręgosłup jest narażony na kontuzje.
Dlatego też musisz pamiętać, że mocne mięśnie brzucha to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia i prawidłowej postawy.
Kręgosłup – przyczyny bólu
Oprócz stresu, istnieje wiele innych przyczyn bólu kręgosłupa.
Najczęstsze z nich to:
- Problemy wynikające z nieprawidłowej postawy. Wiele osób spędza w pracy wiele godzin w tej samej pozycji, co niestety bardzo niekorzystnie wpływa na kręgosłup i może skutkować takimi zaburzeniami, jak m.in. kręcz szyi.
- Problemy zwyrodnieniowe, np. artroza, spowodowane w dużej mierze przez znoszenie stawów.
- Problemy związane z dyskami międzykręgowymi, które są odpowiedzialne za amortyzowanie i ochronę kręgów.
- Bóle kręgosłupa mogą być również spowodowane urazami wynikającymi z wypadków, zwichnięć, skręceń, przepuklin i uszkodzenia mięśni.
- Kręgosłup może też boleć w wyniku infekcji, zaburzeń układu nerwowego, guzów, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Są to jednak dość rzadkie przypadki.
Przeczytaj również ten artykuł: Zdrowe kości – 7 składników wzmacniających układ szkieletowy
Jak złagodzić ból kręgosłupa?
Sposób leczenia bólu kręgosłupa należy dostosować do jego przyczyny i do stopnia jego nasilenia. Lekarz najczęściej przepisuje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz serię zabiegów rehabilitacyjnych, które pomagają odzyskać sprawność.
W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być operacja lub przeszczep, dlatego bardzo ważne jest zareagować jak najwcześniej już na pierwsze sygnały bólu.
Jeśli to stres jest przyczyną dyskomfortu, jaki odczuwasz w okolicy kręgosłupa, postaraj się go wyeliminować, zanim obejmie on inne układy w Twoim organizmie.
Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające plecy i mięśnie brzucha, spróbuj jogi i medytacji, aby zrelaksować ciało i umysł i pamiętaj, że im wcześniej zareagujesz na ból, tym łatwiej będzie ci go wyeliminować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Dolor lumbar.
- Personal de la Clínica Mayo. Dolor de espalda. (2018).
https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906
- Diario de Almería. Enemigos íntimos: Cervicalgia y estrés.
https://www.diariodealmeria.es/deportes/Enemigos-intimosCervicalgia-estres_0_1112588930.html
- Personal de El periódico. El estrés también puede afectar la columna vertebral. (2017).
el-periodico.com.ar/noticia/34636/el-estres-tambien-puede-afectar-la-columna-vertebral