Krążenie krwi w nogach - zadbaj o nie w domu
Niezwykle ważną kwestią jest to, by nie zaniedbywać tak istotnego aspektu naszego zdrowia, jakim jest krążenie krwi w nogach podczas okresu przymusowego odosobnienia. Spędzanie tak dużo czasu w domu ułatwia popadnięcie w bardziej siedzący tryb życia. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających w małych domach lub mieszkaniach.
Dzisiaj chcemy Ci powiedzieć, co możesz zrobić, aby pozostać aktywnym i uniknąć komplikacji spowodowanych przez nieprawidłowe krążenie krwi w nogach.
Nie ma potrzeby budowania własnej siłowni w salonie, ani wykonywania skomplikowanych treningów w domu. Kilka prostych ćwiczeń regularnie wykonywanych pomoże Ci znakomicie poprawić krążenie krwi w nogach podczas okresu przymusowego odosobnienia. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, nawet bardziej niż intensywność.
Niezwykle ważną kwestią jest dbanie o krążenie krwi w nogach i poprawianie jego stanu podczas okresu odosobnienia. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ jest to podstawowa część zapobiegania problemom takim jak na przykład żylaki. Proste ćwiczenie, które proponujemy dzisiaj, pomoże Ci uniknąć takich komplikacji.
Krążenie krwi w nogach podczas okresu przymusowego odosobnienia
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że krew dociera do kończyn z serca, a następnie wraca przez żyły z powrotem do tego organu, do góry. Aby jednak mogło to nastąpić poprawnie, musimy poruszać nogami. Nasze mięśnie działają jak rodzaj pompy, aby umożliwić sprawną realizację tego zadania.
Ten proces powrotu krwi do serca jest znany jako powrót żylny. Kiedy dana osoba się nie porusza przez dłuższy czas, ryzykuje u siebie rozwój jednej z licznych chorób układu żylnego. Najczęstszą z nich są żylaki.
To wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest dbanie o krążenie krwi w nogach podczas okresu przymusowego odosobnienia. Każda osoba musi wybrać rodzaj ćwiczeń lub praktyki, które będą odpowiednie dla jej wieku i stanu zdrowia. Chodzi tutaj o to, aby nie wymuszać niczego na swoim ciele, ale po prostu stymulować je do działania.
Ważne jest też, aby znaleźć odpowiedni czas i miejsce do regularnych ćwiczeń nóg podczas okresu izolacji.
Podstawowe ćwiczenia poprawiające krążenie krwi w nogach
Istnieje szereg podstawowych ćwiczeń, które spełniają podstawowy cel postawiony za temat naszego dzisiejszego artykułu. Oczywiście jest nim poprawa krążenia nóg podczas okresu przymusowego odosobnienia lub kwarantanny.
Zaprezentowane przez nas propozycje są zalecane przede wszystkim dla tych, którzy nie wykonują na co dzień intensywnej aktywności fizycznej lub mają wszelkiego rodzaju ograniczenia zdrowotne.
Podstawowe ćwiczenia na krążenie krwi w nogach, jakie chcemy Ci dziś zaproponować, są następujące:
- Chodzenie. Najlepiej będzie po prostu zacząć spacerować wokół swego domu lub mieszkania codziennie przez 30 minut. Oczywiście, jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz podczas okresu przymusowego odosobnienia, możesz chodzić po domu. Rzecz jasna nie jest to tak przyjemne jak spacer na świeżym powietrzu, ale jest równie ważne, jeśli chodzi o krążenie krwi w nogach podczas odosobnienia.
- Skakanie na skakance. To ćwiczenie pomaga spalać kalorie i porusza główne mięśnie w ciele. Najlepiej zrobić sobie trwającą przez 15 minut sesję skakania. Jeśli jednak nie jesteś do tego przyzwyczajony, zacznij od 3 minut i stopniowo zwiększaj ten czas. Jeśli masz inne problemy zdrowotne, najpierw porozmawiaj jednak ze swoim lekarzem.
- Proste ćwiczenia fizyczne. Możesz wykonywać sesje prostych ćwiczeń przez pół godziny każdego dnia. Wśród tych ćwiczeń powinieneś między innymi rozciągać nogi i zginać palce w zestawach po 20. Możesz także chodzić na palcach w sesjach po 5 minut. I na koniec możesz robić też klasyczne przysiady.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ćwiczenia bezpieczne dla Twoich stawów
Inne ćwiczenia, jakie warto wziąć pod uwagę
Inne ćwiczenia, które są dobre dla poprawy krążenia w nogach podczas okresu odosobnienia są następujące:
- Kręcenie nogami w powietrzu. Połóż się twarzą do góry z ugiętymi kolanami i podeszwami jednej stopy płasko na podłodze. Podnieś drugą nogę i wykonaj nią koła w powietrzu, nie poruszając przy tym miednicą. Zrób pięć obrotów w jednym kierunku i pięć razy w drugim. Następnie zmień nogi i powtórz całe ćwiczenie 5 razy.
- Krzyżowanie nóg. Połóż się twarzą do góry i unieś nogi do góry. Rozdziel je, ale nie dalej niż szerokość Twoich ramion. Następnie wykonaj wdech podczas krzyżowania nóg w powietrzu i wypuść powietrze podczas powrotu do pozycji wyjściowej. Wykonaj 5 serii po 5 skrzyżowań nóg za każdym razem. To ćwiczenie określane jest także jako „nożyce”.
- Popularny ”rowerek”. Ponownie połóż się na macie do ćwiczeń twarzą do góry. Unieś nogi i poruszaj nimi tak, jakbyś pedałował na rowerze.
Żylaki są powikłaniem występującym głównie w kończynach dolnych z powodu problemów z krążeniem krwi w żyłach.
Masaż rewitalizujący poprawia krążenie krwi w nogach
Inną opcją poprawy krążenia w nogach podczas okresu przymusowego odosobnienia jest masaż rewitalizujący. Możesz wykonać ten masaż sam, ale będzie jeszcze lepiej, jeśli ktoś wykona go dla Ciebie.
Najlepsza pora na masaż to godziny popołudniowe. Wtedy nogi są z reguły najbardziej zmęczone. Jednocześnie świetnym rozwiązaniem będzie mieć pod ręką olejek z rozmarynu. Oczywiście możesz również użyć oliwy z oliwek lub dowolnego oleju kosmetycznego.
Najpierw nałóż olej na swoje dłonie i potrzyj je razem. Następnie połóż dłonie na nogach i masuj ruchami kolistymi, zaczynając od kostek i przesuwając się w górę. Powtórz akcję jeszcze raz, ale tym razem wywieraj większy nacisk na każdy obszar. I wreszcie zrób to samo z tylną częścią swych nóg.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Masaże terapeutyczne: poznaj ich rodzaje i zalety
Popraw krążenie krwi w nogach podczas blokady
Odosobnienie może Ci znacząco utrudnić – albo też wręcz uniemożliwić – wykonywanie wielu normalnych, codziennych czynności. Pamiętaj jednak, że Twoje zdrowie jest tak samo ważne jak zawsze, a zdrowie Twoich nóg wymaga teraz specjalnej uwagi.
Dlatego ważne jest poszukiwanie sposobów aktywnego poruszania kończynami dolnymi, aby uniknąć powikłań, takich jak na przykład żylaki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rodríguez, J. R. E., Quesada, F. F., & Montoya, S. B. (2014). Prevalencia y características clínicas de la enfermedad venosa crónica en pacientes atendidos en Atención Primaria en España: resultados del estudio internacional Vein Consult Program. Cirugía Española, 92(8), 539-546.
- Rivera Schettini, C. V. (2007). La incidencia del desarrollo de un programa de saltar cuerda sobre la resistencia básica de las y los estudiantes del 9º grado de educación básica del Centro Escolar “Valle del Sol.” del municipio de Apopa (Doctoral dissertation, Universidad de El Salvador).
- Bura-Rivière, A., & Boccalon, H. (2015). Fisiología y exploración de la circulación arterial. EMC-Podología, 17(1), 1-22.