Krążenie krwi - popraw je za pomocą naturalnych produktów
W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest znaleźć różnego rodzaju środki zaradcze w naszym domu, ponieważ mamy dostęp do informacji z całego świata. W naszym dzisiejszym artykule opiszemy Ci bliżej, jak możesz poprawić swoje krążenie krwi za pomocą naturalnych składników i produktów, które możesz mieć już w swojej kuchni. A jeśli nie, to możesz je zakupić w praktycznie każdym sklepie za niewielką cenę.
I chociaż istnieją odpowiednie leki i suplementy poprawiające krążenie krwi, to jednak naturalne rozwiązania są dla nich naprawdę świetnymi alternatywami. A to dlatego, że nie wymagają one recepty od lekarza i są ponadto o wiele tańsze od drogich w wielu przypadkach lekarstw.
Dobre krążenie krwi jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Poznaj więc zaproponowanych przez nas dzisiaj pięć domowych środków, które pomogą Ci ulepszyć funkcjonowanie Twojego układu krwionośnego.Czy chciałbyś dowiedzieć , jak je przygotować na własną rękę? Jeśli tak, to wystarczy, że poświęcisz kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!
Objawy wskazujące na słabe krążenie krwi
Słabe krążenie krwi często wywołuje dość charakterystyczne objawy, takie jak na przykład mrowienie, ból i stan zapalny.
W najcięższych przypadkach odpowiada też za inne poważne choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego bardzo ważne jest to, by zająć się w odpowiedni sposób wszelkimi dostrzeżonymi u siebie nieprawidłowościami.
Mamy tutaj na myśli zarówno konwencjonalne metody leczenia (w przypadkach, gdy będzie to konieczne), jak i oparte o naturalne środki. Czyli na przykład takie jak te, które opisaliśmy poniżej.
Domowe sposoby pozwalające poprawić swoje krążenie krwi
Jeśli Twoje krążenie krwi lub raczej jakieś problemy z nim związane, zaprzątają Ci głowę, to musisz na początek skupić się na jednej zasadniczej kwestii. Jest nią preferowany przez Ciebie styl życia i codzienne nawyki.
Tak, to prawda, że wiele domowej roboty środków zaradczych opartych o naturalne składniki może Ci pomóc kontrolować Twoje krążenie krwi. Ale to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także przestrzeganie zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety.
Ponadto musisz starać się unikać siedzącego trybu życia i wszelkiego rodzaju niezdrowych nawyków, takich jak na przykład palenie papierosów.
Wiele chorób zagraża prawidłowemu krążeniu krwi. A to oznacza, że powinien się nimi w profesjonalny sposób zająć lekarz. Nie możesz leczyć się na własną rękę. Należy zawsze pamiętać o tym, że żadne naturalne środki nie mogą zastąpić Ci metod leczenia zalecanych przez lekarza. Jeśli jednak Twój problem z krążeniem krwi jest łagodny, z pewnością możesz wypróbować te środki zaradcze, aby nieco poprawić swoje zdrowie.
Opisane przez nas poniżej środki są w 100% naturalne. Właściwości zastosowanych w nich składników mogą reaktywować krążenie, zapobiegać skrzepom i zmniejszać stan zapalny. Zachowaj jednak ostrożność przy ich zażywaniu. Szczególnie istotna robi się ta kwestia, jeśli cierpisz na jakąś poważniejszą chorobę (nawet niezwiązaną z krążeniem krwi) lub jeśli jesteś w trakcie leczenia farmakologicznego.
1. Kurkuma
Według niektórych badań kurkuma może zmniejszać agregację płytek krwi. A to oznacza, że dzięki tym właściwościom jest w stanie poprawić krążenie krwi.
Napar z kurkumy może stymulować krążenie krwi i zmniejszać obrzęki. W rzeczywistości wyniki niektórych badań naukowych sugerują nawet, że kurkumina, czyli aktywny związek kurkumy, zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 łyżeczka do herbaty kurkumy
- 1 szklanka wody
- Odrobina miodu pszczelego (opcjonalnie)
Sposób przygotowania opisywanego środka poprawiającego krążenie krwi:
- Najpierw zagotuj szklankę wody.
- Gdy jest ona wciąż jeszcze wrząca, dodaj do niej kurkumę, zamieszaj całość i pozwól jej ostygnąć do temperatury pokojowej.
- Na koniec osłódź gotowy napar miodem do smaku.
Jak zastosować tak uzyskany produkt?
- Wypij szklankę tego naparu z kurkumy zaraz z samego rana na pusty żołądek i kolejną wieczorem.
- Powtarzaj ten zabieg codziennie przez co najmniej dwa tygodnie z rzędu.
Zobacz także: Imbir i kurkuma, napój leczniczy dla Twoich stawów
2. Cynamon to świetny sposób na krążenie krwi
Doskonałym domowym lekarstwem na poprawę krążenia krwi jest napar z cynamonu.
Ten napój ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, które przyczyniają się do poprawy stan zdrowia i kondycji układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości jest on często używany do kontrolowania stanu podwyższonego ciśnienia krwi.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1/2 łyżeczki do herbaty sproszkowanego cynamonu
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka stołowa miodu
Sposób przygotowania opisywanego środka poprawiającego krążenie krwi:
- Najpierw wsyp cynamon do szklanki wrzącej wody.
- Następnie odstaw całość na co najmniej pięć minut do ostygnięcia, a następnie osłódź gotowy napój miodem.
Jak zastosować tak uzyskany produkt?
- Wypij szklankę naparu cynamonowego dwa razy dziennie.
- Powtarzaj ten proces przez jeden tydzień, zrób sobie następnie trwającą przez kolejny tydzień przerwę, a następnie pij ponownie napar przez następny tydzień.
Uwaga: niektóre badania naukowe sugerują, że spożywanie cynamonu w nadmiernych ilościach może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Unikaj przekraczania zalecanych dziennych dawek tego składnika.
3. Pieprz cayenne
Ta odmiana pieprzu poprawia krążenie krwi ze względu na swoje działanie antyzakrzepowe. Pieprz cayenne zawiera także znaczną ilość salicylanów, które poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego.
Mimo tego, że jest on dostępny także pod postacią kapsułek i suplementów diety, możesz go używać w tradycyjnej postaci sproszkowanej. Czyli po prostu posypywać nim posiłki lub napoje.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1/4 łyżeczki do herbaty pieprzu cayenne
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki stołowe 100% miodu pszczelego
Sposób przygotowania opisywanego środka poprawiającego krążenie krwi:
- Najpierw podgrzej szklankę wody.
- Kiedy się ona zagotuje, dodaj do niej pieprz cayenne.
- Na koniec osłódź gotowy napój miodem.
Jak zastosować tak uzyskany produkt?
- Pij tak uzyskany napar codziennie z samego rana przez dwa tygodnie.
- Po tym czasie zrób sobie przerwę trwającą przez cały tydzień, a następnie zacznij pić ten napój ponownie w następnym tygodniu.
Przeczytaj również: Detoks organizmu: imbir, kurkuma i pieprz cayenne
4. Imbir
Imbir jest kłączem, podobnie zresztą jak kurkuma. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić to, że możesz go również użyć jako domowego środka do poprawy krążenia krwi.
Ten korzeń zawiera również kwas salicylowy, czyli substancję, która rozrzedza krew. Dzięki temu płynie ona prawidłowo przez Twoje naczynia krwionośne, a tym samym zapobiega to powstawaniu zakrzepów.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 łyżeczka do herbaty startego korzenia imbiru
- 1 szklanka wody
- Odrobina miodu pszczelego (opcjonalnie)
Sposób przygotowania opisywanego środka poprawiającego krążenie krwi:
- Najpierw wsyp starty uprzednio na tarce imbir do szklanki wrzącej wody.
- Odczekaj chwilę, aż woda wystygnie.
- Następnie osłódź ten napój miodem.
Jak zastosować tak uzyskany produkt?
- Pij codziennie od dwóch do trzech szklanek tego naparu z imbiru.
5. Zielona herbata
Flawonoidy przeciwutleniające zawarte w zielonej herbacie sprzyjają poprawie zdrowia i kondycji Twoich naczyń krwionośnych.
Zielona herbata jest pełna związków przeciwutleniających, które korzystnie wpływają na Twoje zdrowie. Jej regularne picie nie tylko blokuje negatywne działanie wolnych rodników, ale także stymuluje eliminację toksyn z organizmu.
Ponadto zielona herbata poprawia krążenie krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia innych poważnych chorób serca.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 łyżeczka suszonych liści zielonej herbaty
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania opisywanego środka poprawiającego krążenie krwi:
- Dodaj zieloną herbatę do wody i zagotuj całość.
- Następnie pozwól, by całość się zaparzała przez kilka minut.
- Potem przefiltruj gotowy napój przez sitko.
Jak zastosować tak uzyskany produkt?
- Wypij szklankę zielonej herbaty raz na dzień.
- Powtarzaj ten zabieg co najmniej trzy razy w tygodniu.
Czy masz jakieś problemy z krążeniem krwi?
Jeśli tak, wypróbuj te zaprezentowane przez nas powyżej domowej roboty środki zaradcze. Musisz jednak zawsze pamiętać o tym, że mogą istnieć także inne przyczyny Twoich dolegliwości. Dlatego też jak najszybciej skonsultować się na wszelki wypadek z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- AKRAM, M., SHAHAB-UDDIN, AHMED, A., USMANGHANI, K., HANNAN, A., MOHIUDDIN, E., & ASIF, M. (2010). Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom. J. Biol. – Plant Biol.
- Prasad, S., & Aggarwal, B. B. (2011). Turmeric, the Golden Spice: From Traditional Medicine to Modern Medicine. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects.
- Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A Multifaceted Medicinal Plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2014/642942
- Fotland, T., Paulsen, J. E., Sanner, T., Alexander, J., & Husøy, T. (2012). Risk assessment of coumarin using the bench mark dose (BMD) approach: Children in Norway which regularly eat oatmeal porridge with cinnamon may exceed the TDI for coumarin with several folds. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2011.12.005
- McCarty, M. F., DiNicolantonio, J. J., & O’Keefe, J. H. (2015). Capsaicin may have important potential for promoting vascular and metabolic health: Table 1. Open Heart. https://doi.org/10.1136/openhrt-2015-000262
- Vasala, P. A. (2012). Ginger. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.319
- Stoilova, I., Krastanov, A., Stoyanova, A., Denev, P., & Gargova, S. (2007). Antioxidant activity of a ginger extract (Zingiber officinale). Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2006.06.023
- Alexopoulos, N., Vlachopoulos, C., Aznaouridis, K., Baou, K., Vasiliadou, C., Pietri, P., … Stefanadis, C. (2008). The acute effect of green tea consumption on endothelial function in healthy individuals. European Journal of Preventive Cardiology. https://doi.org/10.1097/HJR.0b013e3282f4832f
- Martini, N. (2016). Green tea. Journal of Primary Health Care. https://doi.org/10.1071/HC15914