Kosmetyki, które powinnaś używać po 40 roku życia

Prędzej czy później każda z nas skończy 40 lat. W tym artykule prezentujemy kilka porad dotyczących piękna tego wieku!
Kosmetyki, które powinnaś używać po 40 roku życia
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Ukończenie 40 lat oznacza emocjonalną, biologiczną i fizyczną zmianę. Kobiety w szczególności doświadczają przemian związanych ze skórą. Elastyczność, jędrność i zdolność regeneracji skóry dojrzałej nie jest już taka sama. Kosmetyki mogą znacząco powstrzymać proces starzenia się skóry.

Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem. Zmiany w strukturze skóry można zaobserwować nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie i dłoniach. W znaczeniu biologicznym skóra cierpi z powodu pogorszenia jej funkcji ochronnej.

Skóra właściwa i tkanka podskórna tracą również elastyczność.W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakich kosmetyków powinnaś używać po 40 roku życia.

Jak wygląda proces starzenia się skóry?

Wraz z upływem lat metabolizm komórek skóry staje się wolniejszy, co oznacza, że kolagen nie jest już wytwarzany w taki sam sposób jak poprzednio. W związku z tym skóra staje się zwiotczała. Nie oznacza to jednak, że nie można kontynuować regularnych zabiegów kosmetycznych stosowanych dotychczas.

Ich celem jest zaspokojenie specjalnych potrzeb dojrzałej skóry, aby utrzymać kolejne warstwy skórne w odpowiednim stanie.

Zmiany morfologiczne

Poniżej znajdziesz dokładniej opisane zmiany, które zachodzą w twojej skórze:

 • Naskórek: naturalna zdolność nawilżania zmniejsza się. Staje się suchy i łuszczy się.
 • Połączenie dermoepidermalne: zmniejsza się ilość składników odżywczych, które mają kompleksowe działanie dla różnych warstw skóry.
 • Skóra właściwa: zmniejsza się poziom kolagenu w skórze, ponieważ zmienia się jego sposób wytwarzania. Spowalnia również przepływ krwi z powodu utraty elastyczności naczyń krwionośnych.
 • Tkanka podskórna: tkanka tłuszczowa staje się cieńsza. Przyczynia się to do wiotkości skóry.
 • Przydatki skórne: gruczoły łojowe i potowe są mniej aktywne w wydzielaniu substancji łojotokowych i potowych.
Kobieta skóra po 40 zmarszczki

Czy masz dojrzałą skórę?

Poniższe cechy są oznaką dojrzałej skóry:

 • Plamy starcze: pojawiają się szczególnie na wierzchniej części dłoni, przedramion i twarzy. Charakteryzują się one brązowawym kolorem, a ich rozmiar może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
 • Brodawki starcze: są to łagodne, pigmentowane obrzęki. Zazwyczaj pojawiają się one w obszarach skórnych wystawionych na działanie światła.
 • Utrata elastyczności: skóra staje się pomarszczona i obwisła.
 • Suchość: ta cecha wynika z utraty zdolności skóry do absorpcji płynów. W rezultacie skóra wygląda na suchą z napiętymi pęknięciami, które z czasem mogą powodować swędzenie.

Które kosmetyki wybrać?

W celu uzyskania najlepszych wyników zaleca się konsultację dermatologiczną przed wyborem kosmetyków. Widoczne na skórze o znaki starzenia powinny być dobrze przeanalizowane: stopień nawilżenia skóry, jej pigmentacja oraz głębokość zmarszczek.

Poniżej przedstawiamy kosmetyki, które powinno stosować się po 40 roku życia, aby zwiększyć elastyczność skóry.

Kosmetyki skóra po 40

Nawilżanie

Niezbędne jest wyrównywanie poziomu płynów w skórze substancjami nawilżającymi. Nawilżacze tworzą warstwę ochronną i zapobiegają wysuszeniu naskórka. Takie działanie mają: oliwa z oliwek, silikon, a nawet wazelina zastosowana w małych ilościach.

Krem nawilżający

Ten produkt pomaga zatrzymać wodę w skórze. Wskazane jest stosowanie kremu nawilżającego, który pasuje do rodzaju skóry, zarówno mieszanej, suchej czy tłustej. Ważne jest aby był bogaty w witaminę E, ponieważ ta witamina eliminuje blizny, osłabia efekty zanieczyszczeń i chroni skórę przed promieniami słonecznymi.

Krem nawilżający dla kobiet po 40 roku życia kosmetyki

Kremy przeciwzmarszczkowe

 • Ceramidy: to cząsteczki, które są odpowiedzialne za łączenia się komórek skóry. Idealnie sprawdzi się użycie produktów pochodzenia roślinnego uzyskanych z ryżu, pszenicy i soi.
 • Lipidy: substancje, które wypełniają skórę. Zwłaszcza liposomy, które zawierają witaminy E i F.
 • Odpowiedniki naturalnego czynnika nawilżającego (NMF): znajdują się one między innymi w: kwasie pirolidynokarboksylowym, moczniku, kwasie mlekowym i mleczanie sodu, cukrach i alantoinie.

Z drugiej strony, istnieje kilka opcji dostępnych na rynku w celu poprawy skutków starzenia się, takich jak:

 • Akceleratory syntezy kolagenu – zmniejszają widoczność zmarszczek.
 • Środki wzmacniające tkankę łączną – pomagają nadać skórze jędrność.
 • Stymulatory aktywności komórkowej – przyspieszają metabolizm komórkowy.
 • Oligopeptydy  są nową wersją retinolu. Nadają skórze blasku i świeżości.

Kiedy dostarczysz przyjemności swojej skórze?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.