Ukończenie 40 lat oznacza emocjonalną, biologiczną i fizyczną zmianę. Kobiety w szczególności doświadczają przemian związanych ze skórą. Elastyczność, jędrność i zdolność regeneracji skóry dojrzałej nie jest już taka sama. Kosmetyki mogą znacząco powstrzymać proces starzenia się skóry.
Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem. Zmiany w strukturze skóry można zaobserwować nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie i dłoniach. W znaczeniu biologicznym skóra cierpi z powodu pogorszenia jej funkcji ochronnej.
Skóra właściwa i tkanka podskórna tracą również elastyczność.W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakich kosmetyków powinnaś używać po 40 roku życia.
Jak wygląda proces starzenia się skóry?
Wraz z upływem lat metabolizm komórek skóry staje się wolniejszy, co oznacza, że kolagen nie jest już wytwarzany w taki sam sposób jak poprzednio. W związku z tym skóra staje się zwiotczała. Nie oznacza to jednak, że nie można kontynuować regularnych zabiegów kosmetycznych stosowanych dotychczas.
Ich celem jest zaspokojenie specjalnych potrzeb dojrzałej skóry, aby utrzymać kolejne warstwy skórne w odpowiednim stanie.
Poniżej znajdziesz dokładniej opisane zmiany, które zachodzą w twojej skórze:
Naskórek: naturalna zdolność nawilżania zmniejsza się. Staje się suchy i łuszczy się.
Połączenie dermoepidermalne: zmniejsza się ilość składników odżywczych, które mają kompleksowe działanie dla różnych warstw skóry.
Skóra właściwa: zmniejsza się poziomkolagenu w skórze, ponieważ zmienia się jego sposób wytwarzania. Spowalnia również przepływ krwi z powodu utraty elastyczności naczyń krwionośnych.
Tkanka podskórna: tkanka tłuszczowa staje się cieńsza. Przyczynia się to do wiotkości skóry.
Przydatki skórne: gruczoły łojowe i potowe są mniej aktywne w wydzielaniu substancji łojotokowych i potowych.
Czy masz dojrzałą skórę?
Poniższe cechy są oznaką dojrzałej skóry:
Plamy starcze: pojawiają się szczególnie na wierzchniej części dłoni, przedramion i twarzy. Charakteryzują się one brązowawym kolorem, a ich rozmiar może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
Brodawki starcze: są to łagodne, pigmentowane obrzęki. Zazwyczaj pojawiają się one w obszarach skórnych wystawionych na działanie światła.
Utrata elastyczności: skóra staje się pomarszczona i obwisła.
Suchość: ta cecha wynika z utraty zdolności skóry do absorpcji płynów. W rezultacie skóra wygląda na suchą z napiętymi pęknięciami, które z czasem mogą powodować swędzenie.
W celu uzyskania najlepszych wyników zaleca się konsultację dermatologiczną przed wyborem kosmetyków. Widoczne na skórze oznaki starzenia powinny być dobrze przeanalizowane: stopień nawilżenia skóry, jej pigmentacja oraz głębokość zmarszczek.
Poniżej przedstawiamy kosmetyki, które powinno stosować się po 40 roku życia, aby zwiększyć elastyczność skóry.
Nawilżanie
Niezbędne jest wyrównywanie poziomu płynów w skórze substancjami nawilżającymi. Nawilżacze tworzą warstwę ochronną i zapobiegają wysuszeniu naskórka. Takie działanie mają: oliwa z oliwek, silikon, a nawet wazelina zastosowana w małych ilościach.
Ten produkt pomaga zatrzymać wodę w skórze. Wskazane jest stosowanie kremu nawilżającego, który pasuje do rodzaju skóry, zarówno mieszanej, suchej czy tłustej. Ważne jest aby był bogaty w witaminę E, ponieważ ta witamina eliminuje blizny, osłabia efekty zanieczyszczeń i chroni skórę przed promieniami słonecznymi.
Kremy przeciwzmarszczkowe
Ceramidy: to cząsteczki, które są odpowiedzialne za łączenia się komórek skóry. Idealnie sprawdzi się użycie produktów pochodzenia roślinnego uzyskanych z ryżu, pszenicy i soi.
Lipidy: substancje, które wypełniają skórę. Zwłaszcza liposomy, które zawierają witaminy E i F.
Odpowiedniki naturalnego czynnika nawilżającego (NMF): znajdują się one między innymi w: kwasie pirolidynokarboksylowym, moczniku, kwasie mlekowym i mleczanie sodu, cukrach i alantoinie.
Z drugiej strony, istnieje kilka opcji dostępnych na rynku w celu poprawy skutków starzenia się, takich jak:
Lozada, S. M., & Rueda, R. (2010). Envejecimiento cutáneo. Revista Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica. https://doi.org/10.1016/S0034-7450(14)60081-0
Trądzik nie jest poważnym problemem zdrowotnym w większości przypadków, przynajmniej z fizjologicznego punktu widzenia. Z psychologicznego punktu widzenia powoduje to jednak znaczące zmiany, ponieważ może wpływać na wygląd i samoocenę. Czy zielona herbata na trądzik to naprawdę skuteczny sposób leczenia…
Jeśli nie jesteś wypoczęta lub od dłuższego czasu się nie wysypiasz prawdopodobnie pojawiły się na Twojej twarzy cienie pod oczami. Przedstawimy Ci kilka sztuczek, abyś mogła je ukryć i lepiej wyglądać. Cienie pod oczami mogą być bardzo denerwujące, jeśli są…
Rozstępy to nieregularne linie na skórze, które powstają w wyniku nadmiernego rozciągania elastycznych włókien. Często występują w czasie ciąży, ale są również spowodowane nagłymi zmianami wagi i czynnikami dziedzicznymi. Odkryj domowy krem z witaminą E na rozstępy. Obecnie istnieje wiele…
Worki pod oczami to te brzydkie ciemne krążki, które występują niemal u każdej osoby. Pojawiają się, gdy naczynia włosowate na powierzchni skóry rozszerzają się lub gdy w danym obszarze występuje nadmiar melaniny. Zwykle worki pod oczami to zjawisko dziedziczne lub…
Jeśli nosisz aparat ortodontyczny higiena jamy ustnej może stać się prawdziwym wyzwaniem. Jednocześnie utrzymanie czystości jamy ustnej jest niezbędne przede wszystkim dla powodzenia leczenia. Ponadto zapobiega również problemom, takim jak próchnica zębów, zapalenie dziąseł i inne. Osoba nosząca aparat ortodontyczny…
Fakt, że większość kobiet cierpi na trądzik podczas menstruacji jest przykrą rzeczywistością. Tak naprawdę prawie każdą z nas wiele razy zaskoczyły brzydkie wypryski na twarzy i na plecach, które zwiastują nadejście miesiączki. Czy wiemy jednak, dlaczego tak się dzieje? Cykl miesiączkowy…