Koreański SSam: Jak przygotować go w domu

Jeśli lubisz przekąski, nie możesz przegapić „ssamu”, typowego koreańskiego dania, które dostarcza garści protein najwyższej jakości.
Koreański SSam: Jak przygotować go w domu
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Koreańska przekąska ssam stała się bardzo modna. To aperitif składający się z liści sałaty nadziewanych ryżem, grillowanym mięsem i specjalnym sosem. Ma koreańskie pochodzenie, ale stopniowo ssam zdobył popularność w innych kuchniach ze względu na swoje wyjątkowe właściwości organoleptyczne.

Czytaj dalej, bo pokażemy Ci, jak przygotować tę pyszną przekąskę, która zachwyci Twoich gości i rodzinę.

Koreański przepis na ssam

Ssam to proste danie, ale dostarcza niezbędnych składników odżywczych wysokiej jakości, więc warto je przyrządzić i spróbować.

Przed rozpoczęciem należy pamiętać, że należy prowadzić zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, aby utrzymać dobry stan zdrowia przez lata. Bardzo ważne jest unikanie deficytu składników odżywczych.W przeciwnym wypadku twoje ciało może doświadczyć pogorszenia efektywności codziennych procesów wewnętrznych.

Koreańska przekąska ssam.
Chociaż ssam tradycyjnie przygotowuje się z wołowiną, możesz użyć wieprzowiny lub kurczaka, jeśli chcesz.

Możesz być także zainteresowany: Diety koreańskie: orientalny sekret utraty wagi

Składniki

Jeśli chcesz przygotować wykwintny koreański ssam, musisz przygotować kilka rzeczy. Jednak wszystko jest proste w wykonaniu. Zacznijmy od wymienienia ogólnych produktów:

 • 500 gramów (20 uncji) polędwicy cielęcej
 • 4 główki sałaty
 • 200 gramów (8 uncji) okrągłego ryżu

Do przygotowania sosu do marynowania mięsa potrzebne będą:

 • 2 łyżki sosu sojowego
 • 3 łyżki wody
 • 1 łyżka brązowego cukru
 • łyżka miodu
 • 1 łyżka oleju sezamowego
 • łyżka sezamu
 • 4 ząbki czosnku, zmielone
 • 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
 • 1/4 plasterków ananasa

Na sos, który będzie pokrywał mięso, będziesz potrzebować:

 • 70 gramów (prawie 3 uncje) sfermentowanej pasty sojowej
 • 40 gramów (prawie 2 uncje) sfermentowanej pasty paprykowej
 • Zielone części dymki
 • 2 łyżeczki miodu
 • 50 gramów (2 uncje) posiekanej cebuli
 • 1 posiekany ząbek czosnku
 • 2 łyżeczki sezamu
 • 2 łyżeczki oleju sezamowego

Instrukcje krok po kroku

 1. Najpierw przygotuj marynatę. Aby to zrobić, zmieszaj wszystkie wymienione powyżej składniki.
 2. Tymczasem zamroź mięso, aby można je było pokroić na bardzo drobne kawałki.
 3. Następnie marynuj je przez pół godziny w lodówce. Ważne jest, aby pamiętać, że ananas jest składnikiem opcjonalnym i jeśli go dodasz, możesz dłużej przechowywać mięso w marynacie.
 4. Gdy ten krok będzie gotowy, przygotuj sos, ponownie zacierając wszystkie wymienione powyżej składniki.
 5. Grilluj mięso jednocześnie gotując biały ryż zgodnie z zaleceniami producenta.
 6. Pozostaje tylko oddzielić liście sałaty od główek i umyć je.
 7. Teraz już podawaj wszystko na talerzu. Mięso z jednej strony, ryż z drugiej, a obok sałata i sos.
 8. Aby prawidłowo przygotować koreański ssam, zrób bułeczki z liści warzyw i proponowanego nadzienia.

Możesz być zainteresowanym także tym: Japońska dieta: orientalna, odchudzająca i zdrowa

Korzyści z jedzenia ssam

Ssam to danie, które w połączeniu z urozmaiconą dietą może przynieść pewne korzyści zdrowotne. Warto podkreślić, że dostarcza białka najwyższej jakości.

Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i ma dobry wynik strawności. Te składniki są niezbędne, aby uniknąć rozwoju chorób, które wpływają na beztłuszczową masę ciała w perspektywie średnioterminowej, takich jak sarkopenia. Potwierdzają to badania opublikowane w Nutrition Research.

Koreański ssam.
Wrapy z sałaty wypełnionej farszem zachwycą wszystkich gości.

Ponadto ssam jest bogaty w błonnik, który pochodzi z ryżu i sałaty. Związek ten pomaga poprawić zdrowie układu pokarmowego. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Reviews może zmniejszyć częstość występowania zaparć, poprawiając ruchy jelit. Ponadto może mieć pozytywny wpływ na gęstość mikroflory, ponieważ zwiększa liczbę bakterii.

Ssam, pyszna i pożywna koreańska przekąska

Jak już zauważyłeś, ssam to łatwa w przygotowaniu i pyszna przekąska, która dostarcza sporą ilość niezbędnych składników odżywczych. Przygotowuje się go ze świeżych składników. Można nawet zastąpić wołowinę kawałkiem wieprzowiny lub kurczaka. To będzie zależeć od indywidualnych upodobań.

Na koniec pamiętaj, że obecność w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego jest wskazana, gdy celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Dostarczają one najwyższej jakości białek i wielu niezbędnych minerałów, takich jak żelazo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
 • Gill, S. K., Rossi, M., Bajka, B., & Whelan, K. (2021). Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology18(2), 101–116. https://doi.org/10.1038/s41575-020-00375-4
 • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.