Kontakt wzrokowy - tajemnice i zabawne fakty

Kontakt wzrokowy jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poznaj znaczenie spojrzenia w codziennych kontaktach.
Kontakt wzrokowy - tajemnice i zabawne fakty

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kontakt wzrokowy jest kluczowym elementem interakcji. Wraz z ruchami innych części twarzy i dłoni stanowi część komunikacji niewerbalnej. Kiedy rozmowa odbywa się twarzą w twarz, gesty lub język ciała są bardziej decydujące w przekazywaniu znaczenia niż słowa.

Jednak chociaż wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kontakt wzrokowy jest ważny i wpływa na naszych rozmówców, nie zawsze wiemy, jak prawidłowo go nawiązać.

Czym jest kontakt wzrokowy i dlaczego jest ważny?

Ogólnie rzecz biorąc, komunikacja obejmuje różne aspekty, elementy i komponenty. Język ciała jest uważany za jeden z najważniejszych elementów. W rzeczywistości mówi się, że stanowi około 55% doświadczenia komunikacyjnego. W tym sensie to, co robimy z naszą twarzą, rękami i resztą ciała, może być ważniejsze niż to, co wprost mówimy ustami.

Kontakt wzrokowy polega na tym, że dwie osoby podczas rozmowy patrzą sobie w oczy. Może się to zdarzyć, nawet gdy milczą. Jednak nie można lub nie powinno się tego utrzymywać zbyt długo, ponieważ może to być niewygodne dla osoby lub dla nas, jeśli jesteśmy obiektem spojrzenia.

Kontakt wzrokowy jest zwykle punktem wyjścia i warunkiem rozpoczęcia komunikacji, ponieważ najlepszym sposobem poinformowania osoby, że z nią rozmawiamy, jest spojrzenie jej w oczy.

W tym samym duchu pomaga nam spełniać różne funkcje, takie jak:

  • Informujemy osobę, że zwracamy na nią uwagę (lub że ona jest dla nas);
  • Towarzyszymy naszym słowom z naciskiem;
  • Pomaga nam interpretować lub rozpoznawać emocje, a także je przekazywać;
  • Gdy zaangażowanych jest kilka osób, pozwala nam to przydzielić tury wypowiedzi.

Naukowcy są zgodni, że kontakt wzrokowy moduluje aktywność struktur w sieci społecznej mózgu. Z tego powodu sposób, w jaki nawiązujemy kontakt wzrokowy, może ujawnić nasze intencje i wywołać u innych określone reakcje.

Kontakt wzrokowy – ciekawostki

Wszyscy cenimy kontakt wzrokowy jako kluczową część dialogu, ale w jakim stopniu wpływa on na naszego rozmówcę lub ujawnia coś o nas samych? W kolejnych wierszach odpowiemy na te pytania i zrobimy to na podstawie badań przeprowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie. Wybraliśmy również kilka zabawnych faktów i tajemnic dotyczących kontaktu wzrokowego, które mogą Cię zaskoczyć.

1. Kontakt wzrokowy może uniemożliwić innym okłamywanie nas

Szczęśliwa kobieta
Stały kontakt wzrokowy może uniemożliwić innej osobie regularne okłamywanie nas.

Zobacz też: Rozmowa z samym sobą: oznaka zdrowia psychicznego

Według badań opublikowanych w Consciousness and Cognition w 2018 roku patrzenie bezpośrednio w oczy może zmniejszyć nieuczciwe zachowanie naszego rozmówcy. To może wyjaśniać, dlaczego większość ludzi woli unikać kontaktu wzrokowego, kiedy kłamie.

Podczas policyjnych przesłuchań bardzo ważne jest, aby podejrzany nawiązał kontakt wzrokowy, aby jego odpowiedzi były jak najbardziej szczere (na równi z innymi technikami). Można to wykorzystać w życiu codziennym, na przykład podczas rozmów o pracę lub w rozmowach z przyjaciółmi, rodziną lub partnerem.

2. Kontakt wzrokowy jest wskaźnikiem naszej samooceny

Potwierdza to badanie opublikowane w Self and Identity w 2011 roku. Naukowcy odkryli, że osoby z wyższą samooceną nawiązują dłuższy kontakt wzrokowy, podczas gdy osoby o niższej samoocenie częściej go przerywają.

Ktoś z niską samooceną często boi się osądzania, czuje nieufność w stosunku do swoich umiejętności, budowy ciała i opinii oraz dewaluuje się przed innymi. Wszystko to sprawia, że wolą nawiązać krótszy kontakt wzrokowy w porównaniu z kimś o lepszej samoocenie.

3. Kontakt wzrokowy zmniejsza naszą zdolność przekonywania innych

Często uważa się, że bardzo ważne jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego, aby kogoś przekonać. Jest to zgodne z tym, co powiedzieliśmy wcześniej: ci, którzy to robią, wykazują pewność siebie i są mniej skłonni do kłamania. Jednak według badań opublikowanych w Psychological Science w 2013 roku, w niektórych przypadkach może to mieć również odwrotny skutek.

Badanie wykazało, że nacisk na utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego zmniejsza zdolność przekonywania. Nie pozwól jednak, aby te wypowiedzi zostały źle zrozumiane: oczywiście ważne jest, aby spojrzeć na naszego rozmówcę, aby go przekonać, po prostu gdy jest to zrobione przesadnie, ma tendencję do grania przeciwko nam, ponieważ druga osoba może czuć się nieswojo lub zastraszona.

4. Kontakt wzrokowy zbliża obcych do siebie

Badanie opublikowane w Biology Letters w 2011 roku wykazało, że częstotliwość i styl patrzenia może zbliżyć dwoje ludzi, którzy właśnie się spotkali. Naukowcy uważają, że kontakt wzrokowy zwiększa mimikę między nieznajomymi.

Wzmacnia zatem zdolność do wzajemnego naśladowania gestów i ekspresji, co z kolei przekłada się na większą intymność. Kiedy jesteśmy przed kimś, kto wyraża, działa i zachowuje się tak jak my, jest bardziej prawdopodobne, że poczujemy się komfortowo. Ma to wpływ na pierwszą randkę lub nawiązanie nowych znajomości.

5. To kluczowy element romansu

Mężczyzna przytula kobietę
Patrzenie w oczy oznacza zainteresowanie, coś szczególnie ważnego w romantycznym związku. Siła spojrzenia jest w tej dziedzinie bardzo cenna.

 Przeczytaj również: Codzienna rozmowa z partnerem – 6 ważnych tematów

Wszyscy wiemy, że spojrzenie jest niezbędnym składnikiem romansu. Nie tylko jest to coś, co wszyscy potwierdzaliśmy więcej niż jeden raz, ale jest to poparte nauką. Badanie opublikowane w Computers in Human Behavior w 2020 roku wykazało, że kontakt wzrokowy we wczesnych romantycznych interakcjach zmniejsza niepewność i zwiększa intymność.

I odwrotnie, kiedy jest on ograniczony, nasz rozmówca ma tendencję do większej niepewności, którą stara się skompensować za pomocą pytań, aby osiągnąć większą intymność i komfort. Ponadto zgodnie z dowodami, kontakt wzrokowy odgrywa bezpośrednią rolę w pobudzeniu fizycznym.

6. Kontakt wzrokowy zwiększa przywiązanie naszych rozmówców

Jak podkreślają badacze, bezpośrednie spojrzenie zwiększa ich pozytywne uczucie do nas. Kiedy patrzymy na naszych rozmówców, są dla nas milsi i okazują nam więcej zaufania; ponadto leczenie jest ogólnie bardziej czułe.

Działa to również w przypadku mówiącego, to znaczy, gdy nawiązujemy z kimś kontakt wzrokowy, dzieje się tak, ponieważ czujemy do niego sympatię. Wręcz przeciwnie, kiedy jesteśmy wśród ludzi, których nie lubimy, staramy się tego unikać lub ograniczać do tego, co jest absolutnie konieczne.

7. Nie wszystkie wyglądy są takie same

Kiedy patrzymy na nas lub patrzymy na kogoś, może się to zdarzyć na kilka sposobów:

  • Stałe spojrzenie: kontakt wzrokowy jest przedłużony; oznacza uwagę na osobie lub na tym, co mówi. Jeśli jednak jest zbyt utrwalony, może oznaczać agresywność lub irytację.
  • Ulotne spojrzenie: osoba może unikać patrzenia innej osobie w oczy z różnych powodów: niepewność, zakłopotanie, nieśmiałość, strach itp.
  • Zmrużone powieki: Zmrużone oczy mogą oznaczać nieufność, niezgodę lub to, że dana osoba po prostu nie widzi dobrze.
  • Przerywane mruganie: może to nastąpić z powodu nerwowości lub zaskoczenia. Jednak są też osoby, które mają tik, co powoduje, że stale mrugają.
  • Oczy szeroko otwarte: Dzieje się tak, gdy coś nas zaskakuje. Jeśli więc źrenice się rozszerzają, być może jest to znak, że pociąga nas ta osoba.

8. Brak kontaktu wzrokowego może wskazywać na jakieś podstawowe zaburzenie

Nie możemy pożegnać się z tym zestawem ciekawostek, nie wspominając o warunkach, które mogą uniemożliwić nawiązanie kontaktu wzrokowego. Istnieje kilka wyjaśnień tego, ale oto dwa z najczęstszych:

  • Fobia społeczna: Eksperci podkreślają, że unikanie patrzenia na ludzi jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów fobii społecznej. Ludzie robią to, aby uniknąć kontroli i strachu przed byciem osądzonym.
  • Zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD): Z drugiej strony dowody wskazują również, że nieprawidłowe wzorce kontaktu wzrokowego są powszechne w autyzmie. Mogą być one przedstawiane ze zbyt bezpośrednim spojrzeniem lub, przeciwnie, unikaniem spotykania spojrzeń innych.

Oczywiście nie każda osoba, która ma nieprawidłowe wzorce, cierpi na jedno z tych zaburzeń. Niektórzy ludzie po prostu unikają patrzenia, gdy mówią, ponieważ są nieśmiali.

Mów oczami

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego to coś, co większość ludzi robi automatycznie. Podczas komunikacji często nie myślisz o zwiększeniu lub zmniejszeniu jej, po prostu robisz to naturalnie, aby towarzyszyć słowom.

W każdym razie spojrzenie nigdy nie pozostaje niezauważone, co właśnie udowodniliśmy na podstawie nauki. Następnym razem, gdy z kimś porozmawiasz, zwróć uwagę na to, jak wpływają na Ciebie wzorce oglądania, i na odwrót. Może się okazać, że ich spojrzenie mówi o wiele więcej, niż myślałeś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen FS, Minson JA, Schöne M, Heinrichs M. In the eye of the beholder: eye contact increases resistance to persuasion. Psychol Sci. 2013 Nov 1;24(11):2254-61.
  • Croes, E. A., Antheunis, M. L., Schouten, A. P., & Krahmer, E. J. The role of eye-contact in the development of romantic attraction: studying interactive uncertainty reduction strategies during speed-dating. Computers in Human Behavior. 2020; 105: 106218.
  • Helminen TM, Kaasinen SM, Hietanen JK. Eye contact and arousal: the effects of stimulus duration. Biol Psychol. 2011 Sep;88(1):124-30.
  • Hietanen JO, Syrjämäki AH, Zilliacus PK, Hietanen JK. Eye contact reduces lying. Conscious Cogn. 2018 Nov;66:65-73.
  • Hietanen, J. K. Affective eye contact: an integrative review. Frontiers in psychology. 2018; 9: 1587.
  • Senju A, Johnson MH. The eye contact effect: mechanisms and development. Trends Cogn Sci. 2009 Mar;13(3):127-34.
  • Senju A, Johnson MH. Atypical eye contact in autism: models, mechanisms and development. Neurosci Biobehav Rev. 2009 Sep;33(8):1204-14.
  • Schneier FR, Rodebaugh TL, Blanco C, Lewin H, Liebowitz MR. Fear and avoidance of eye contact in social anxiety disorder. Compr Psychiatry. 2011 Jan-Feb;52(1):81-7.
  • Vandromme, H., Hermans, D., & Spruyt, A. Indirectly measured self-esteem predicts gaze avoidance. Self and Identity. 2011; 10(1): 32-43.
  • Wang, Y., Newport, R., & Hamilton, A. F. D. C. Eye contact enhances mimicry of intransitive hand movements. Biology letters. 2011; 7(1): 7-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.