Kompulsywne obgryzanie paznokci i zdrowie jamy ustnej

Jeśli często obgryzasz paznokcie, powinnaś wiedzieć, że niesie to za sobą konsekwencje dla Twojego organizmu. Tutaj opowiemy Ci, jak kompulsywne obgryzanie paznokci wpływa na Twoje zdrowie.
Kompulsywne obgryzanie paznokci i zdrowie jamy ustnej

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2022

Kompulsywne obgryzanie paznokci lub onychofagia powoduje więcej niż tylko problemy estetyczne w dłoniach. Prowadzi to również do konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Nawyk wkładania palców do ust jest zwykle działaniem nieświadomym. Wielokrotnie jest wskaźnikiem konfliktu emocjonalnego lub jest zachowaniem naśladowanym .

Problem ten, jakim jest kompulsywne obgryzanie paznokci, może dotyczyć osób w każdym wieku, częściej występuje w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Jednak u niektórych osób trwa do dorosłości. Ten nawyk, choć może wydawać się nieszkodliwy, może powodować uszkodzenia w obrębie jamy ustnej.

Kompulsywne obgryzanie paznokci, czyli onychofagia

Onychofagia to nazwa zwyczaju obgryzania paznokci. Jest to kompulsywne i nieświadome zachowanie, w którym osoba wkłada ręce do ust i skubie obszar na końcach palców. Chociaż termin ten odnosi się konkretnie do paznokci, odnosi się również do skubania otaczających tkanek miękkich, tj. skóry otaczającej paznokcie. Innym sposobem na określenie tego zaburzenia jest trichotillomania.

W rzeczywistości słowo to odnosi się do nieco poważniejszego zaburzenia, które obejmuje wyrywanie włosów. Ma to związek z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja i dysmorfia ciała. Pochodzenie onychofagii wiąże się ze stresem. Kiedy dana osoba napotyka na powtarzające się sytuacje lękowe, których nie może odpowiednio rozwiązać, gest i działanie służą jako środki łagodzące stres.

Istnieje również hipoteza dotycząca utrzymywania się pacjenta w ustnych stadiach rozwoju psychicznego. To wyjaśniałoby tendencję do wkładania rzeczy do ust, w tym paznokci.

Dziecko obgryzające paznokcie.
Onychofagia występuje często u dzieci i młodzieży. Jednak nawyk może utrzymywać się do dorosłości.

Ogólne problemy zdrowotne spowodowane onychofagią

Onychofagia ma określone konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, które przeanalizujemy później. Ale najpierw przyjrzymy się, co dzieje się w innych układach ciała, gdy występuje ta kompulsywna praktyka. Wykracza to poza powiązane schorzenia psychiatryczne, które mogą być obecne, które mają swoje własne oznaki i objawy.

Na poziomie trawiennym połknięcie kawałków paznokci, które odpadają podczas gryzienia, może zmienić sposób, w jaki żołądek przetwarza pokarm. Możliwe, że wzrasta produkcja kwasu żołądkowego i pojawia się niestrawność, czyli niespecyficzny dyskomfort na poziomie górnej części brzucha.

Jeśli nadal będziemy schodzić w przewodzie pokarmowym, zobaczymy konsekwencje w jelicie cienkim. Tam kawałki paznokci mogą ułatwić wnikanie pasożytów, które zadomowią się i wywołają objawy w zależności od gatunku. Inną konsekwencją jest grzybica paznokci. To grzybicza infekcja paznokci. Gdy są zranione i pozostają w stałym kontakcie z jamą ustną, zwiększając wilgotność otoczenia, grzyby będą miały dogodne środowisko do osiedlenia się.

Warto wspomnieć, że grzybica paznokci jest trudna do leczenia i wymaga długotrwałego leczenia lakierami oraz wytrwałego stosowania leków. Dlatego jest to choroba, którą należy wcześnie wykryć. Tak jak grzybica paznokci jest grzybicą paznokci, kiedy zakażona jest tkanka miękka otaczająca twardą część palców, nazywa się to zanokcią lub zapaleniem tkanki podskórnej.

Już samo wielokrotne gryzienie obszaru pomaga mikroorganizmom wniknąć do podskórnej tkanki komórkowej.

Kompulsywne obgryzanie paznokci – konsekwencje

Podczas gdy układ trawienny, same paznokcie i skóra palców są najbardziej dotkniętymi obszarami, kompulsywne obgryzanie paznokci również prowadzi do niezaprzeczalnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Podatne są zarówno zęby, jak i pozostałe struktury jamy ustnej. Pamiętajmy, że dłonie zawsze mają kontakt z obcymi substancjami i patogenami. Używamy tych kończyn do codziennej interakcji z otaczającym nas światem.

Dłoniami dotykamy wirusów, bakterii, pasożytów i brudu, które następnie bierzemy do ust, gdy obgryzamy paznokcie. Ale to nie wszystko. Na powierzchni elementów zębowych występują również naprężenia mechaniczne, które mogą niszczyć szkliwo, a nawet powodować stan zapalny dziąseł. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym skutkom onychofagii na zdrowie jamy ustnej, którym można zapobiegać, redukując nałóg.

1. Kompulsywne obgryzanie paznokci powoduje przedwczesne zużycie zębów

Jedną z konsekwencji onychofagii na zdrowie jamy ustnej jest zużycie szkliwa zębów. Dzieje się tak z powodu tarcia paznokci o zęby i ocierania się zębów o siebie. W rezultacie paznokieć jest obcinany i łamany podczas obgryzania; następnie zęby górnego łuku podążają za swoim naprężeniem mechanicznym z zębami łuku dolnego. Prowadzi to do powtarzających się mikrourazów.

Mikrourazy będą mikrozłamaniami, aw skrajnych przypadkach zakończą się faktycznymi pęknięciami na powierzchni zębów. Chociaż samo pęknięcie może nie wystąpić, nastąpi ciągłe i przedwczesne zużycie.

Najbardziej dotknięte są górne siekacze centralne, ze względu na ich położenie i ekspozycję na przyzwyczajenie. Jest to bardziej widoczne u osób, które cierpią na onychofagię z powodu stresu i lęku, ponieważ zwykle mają również bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami).

2. Kompulsywne obgryzanie paznokci zwiększa ryzyko próchnicy

Próchnica jest powszechną chorobą jamy ustnej. Ich obecność tłumaczy się słabą higieną i pielęgnacją jamy ustnej, co skutkuje kolonizacją bakterii odpowiedzialnych za fermentację węglowodanów w diecie. Ten metabolizm wytwarza kwasy, które demineralizują ząb. Jaka byłaby więc w tym przypadku konsekwencja onychofagii? Okazuje się, że bakterie obecne na palcach i paznokciach zwiększają kolonizację jamy ustnej.

Im więcej bakterii, tym większa fermentacja i tym więcej kwasów może demineralizować twarde tkanki zęba. W konsekwencji wzrasta ryzyko próchnicy.

3. Halitoza

Halitosis to techniczna nazwa nieświeżego oddechu. Jej przyczyny są różne, ale najczęstsze związane są z niewłaściwą higieną jamy ustnej i kolonizacją bakteryjną. Dlatego, podobnie jak w przypadku próchnicy, jedną z konsekwencji onychofagii dla zdrowia jamy ustnej jest nieprzyjemny zapach w jamie ustnej.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, ta kompulsywna praktyka może być częścią poważnych zaburzeń psychicznych, w których wpływa na ogólną higienę. Na przykład osoba z depresją nie będzie dbać o swój wygląd i może nie szczotkować zębów tak często, jak powinna.

Bakterie przenoszone z paznokci do ust przez onychofagię przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu. Ręce mają kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi, które sprzyjają wnikaniu mikroorganizmów.

4. Kompulsywne obgryzanie paznokci może prowadzić do infekcji w jamie ustnej

W jamie ustnej znajduje się flora zdrowych mikroorganizmów. Tak więc niektóre bakterie normalnie bytują w jamie ustnej i nie powodują chorób. Ciągły kontakt z rękami i nieznanymi patogenami zaburza tę równowagę. Wspomnieliśmy już, że w wyniku przedostania się bakterii pojawiają się ubytki, ale możliwe są inne infekcje, także z powodu wirusów i grzybów. Na przykład opryszczka wargowa może zostać zarażona przez bezpośredni kontakt z wirusem.

Cuchnący oddech, o którym już mówiliśmy, nie zawsze jest odosobnionym objawem. Czasami jest to wyraz trwającej infekcji spowodowanej przerostem bakterii. Warto w tym miejscu wspomnieć o chorobie przyzębia jako poważnej konsekwencji onychofagii w zdrowiu jamy ustnej. Jednocześnie niektóre owrzodzenia jamy ustnej czy afty są związane z kolonizacją przez drobnoustroje. Są to bardzo bolesne i samoograniczające się owrzodzenia, które ustępują po około tygodniu.

5. Zaburzenia skroniowo-żuchwowe

Staw skroniowo-żuchwowy może cierpieć na skutki onychofagii, ponieważ ciągły mechaniczny stres związany z żuciem może zmienić jego funkcję. Przyniesie to ból podczas żucia jedzenia i nieprawidłowe ruchy żuchwy. Jeśli dodamy bruksizm z powodu uogólnionego stresu, to wzrasta ryzyko dysfunkcji stawów. Niektórzy pacjenci zaczynają od bólu ucha jako przejawu zaburzenia, ze względu na bliskość struktur do siebie.

Istnieją dowody na to, że złe nawyki powodują zaburzenia skroniowo-żuchwowe, więc nie jest dziwne powiązanie onychofagii z tą konsekwencją dla zdrowia jamy ustnej. Problem polega na tym, że nie tylko trudno jest usunąć powtarzające się czynności obgryzania paznokci, trudno też skorygować dysfunkcję tego stawu.

Mężczyzna trzymający się z bólu za szczękę.
Dysfunkcje stawu szczękowego powodują ból, który ze względu na lokalizację łatwo pomylić z bólem ucha.

Jak uniknąć konsekwencji onychofagii na zdrowie jamy ustnej?

Jeśli chcemy uniknąć konsekwencji kompulsywnego obgryzania paznokci na zdrowie jamy ustnej, musimy podjąć pewne działania, aby zredukować zły nawyk. Mogą one obejmować leczenie psychologiczne, leczenie domowe i naturalne środki, które powodują odrzucenie chęci ugryzienia.

Kiedy występuje notoryczna zmiana, która wpływa na jakość życia lub powoduje zaburzenia fizyczne, takie jak te, o których wspomnieliśmy, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Psycholog zastosuje różne techniki, zgodnie z ich przeszkoleniem, do podejścia.

Leczony będzie również stan lęku, depresji lub stresu, które mogą być przyczyną onychofagii. Chociaż każdy przypadek jest inny, a metody będą zindywidualizowane w zależności od sytuacji. Jednocześnie sam pacjent może wykonywać domowe techniki zmniejszające chęć obgryzania paznokci. Mile widziana jest medytacja, joga, głębokie oddychanie lub jakakolwiek metodologia mająca na celu kontrolowanie stresu.

Na rynku można zaopatrzyć się i zakupić lakiery do paznokci, które nadają paznokciom nieprzyjemny smak. Ma to na celu zniechęcenie do ich gryzienia. Istnieją również sztuczne paznokcie o tej samej funkcji.

Jeśli chodzi o stomatologię, pierwszą rekomendacją jest odbycie konsultacji. Specjalista ds. zdrowia jamy ustnej będzie w stanie potwierdzić, czy istnieje już uszkodzenie i je naprawić, a także zaleci sposoby powstrzymania nałogu. Jeśli uzna to za konieczne, skierują pacjenta do psychologa.

Kompulsywne obgryzanie paznokci ma konsekwencje zdrowotne

Onychofagia wydaje się być drobnym problemem, gdy jej konsekwencje nie są w pełni zrozumiałe. Nie należy jednak lekceważyć ostatecznego wpływu, jaki wywiera na zęby, układ pokarmowy i skórę. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba regularnie obgryza paznokieć, zalecamy rozpoczęcie od konsultacji. Może być u dentysty, psychologa lub lekarza. Może istnieć tło stresu lub niepokoju, które można rozwiązać za pomocą odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Haneke, Eckart. “Trastornos de autoagresión hacia las uñas.” Dermatol Rev Mex 57.4 (2013): 225-234.
  • Macneal P, Milroy C. Paronychia Drainage. 2020 Nov 29. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–. PMID: 32644572.
  • Ghanizadeh A. Nail biting; etiology, consequences and management. Iran J Med Sci. 2011 Jun;36(2):73-9. PMID: 23358880; PMCID: PMC3556753.
  • Atsü SS, Güner S, Palulu N, Bulut AC, Kürkçüoğlu I. Oral parafunctions, personality traits, anxiety and their association with signs and symptoms of temporomandibular disorders in the adolescents. Afr Health Sci. 2019 Mar;19(1):1801-1810. doi: 10.4314/ahs.v19i1.57. PMID: 31149011; PMCID: PMC6531963.
  • Guaman Iza, Blanca Omayra. Prevalencia de caries en niños con problema de onicofagia. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2021.
  • Ojeda Léonard, C., A. Espinoza Rojo, and J. Biotti Picand. “Relación entre onicofagia y manifestaciones clínicas de trastornos temporomandibulares en dentición mixta primera y/o segunda fase: Una revisión narrativa.” Revista clínica de periodoncia, implantología y rehabilitación oral 7.1 (2014): 37-42.
  • Marouane O, Ghorbel M, Nahdi M, Necibi A, Douki N. New Approach to Managing Onychophagia. Case Rep Dent. 2016;2016:5475462. doi: 10.1155/2016/5475462. Epub 2016 Nov 23. PMID: 27994890; PMCID: PMC5141299.
  • Singal A, Daulatabad D. Nail tic disorders: Manifestations, pathogenesis and management. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2017 Jan-Feb;83(1):19-26. doi: 10.4103/0378-6323.184202. PMID: 27320768.
  • Sachan A, Chaturvedi TP. Onychophagia (Nail biting), anxiety, and malocclusion. Indian J Dent Res. 2012 Sep-Oct;23(5):680-2. doi: 10.4103/0970-9290.107399. PMID: 23422619.
  • Chinnasamy A, Ramalingam K, Chopra P, Gopinath V, Bishnoi GP, Chawla G. Chronic nail biting, orthodontic treatment and Enterobacteriaceae in the oral cavity. J Clin Exp Dent. 2019 Dec 1;11(12):e1157-e1162. doi: 10.4317/jced.56059. PMID: 31824597; PMCID: PMC6894907.
  • Baghchechi M, Pelletier JL, Jacob SE. Art of Prevention: The importance of tackling the nail biting habit. Int J Womens Dermatol. 2020 Sep 17. doi: 10.1016/j.ijwd.2020.09.008. Epub ahead of print. PMID: 32964094; PMCID: PMC7497389.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.