Jak komponować posiłki, żeby nie szkodziły?

Niektóre połączenia produktów w naszych posiłkach mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie lub powodować przybieranie na wadze
Jak komponować posiłki, żeby nie szkodziły?

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zdrowa dieta nie zależy tylko od tego, czy wybieramy odpowiednie produkty, ale również od tego, jak komponujemy posiłki. Okazuje się bowiem, że niektóre dość często spotykane połączenia mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm.

Jeśli nauczysz się odpowiednio przygotowywać posiłki i unikać niezdrowych połączeń, z pewnością zauważysz pozytywne zmiany w swoim organizmie, samopoczuciu, a nawet wyglądzie zewnętrznym.

Dlaczego należy odpowiednio komponować posiłki?

Jeśli nauczysz się odpowiednio łączyć produkty w swoich posiłkach, możesz uzyskać liczne korzyści zdrowotne:

  • Sprawniej przebiegające procesy trawienia, bez takich dolegliwości, jak zgaga czy wzdęcia.
  • Wyższy poziom energii i brak uczucia ociężałości po posiłku.
  • Lepsza kontrola nad wagą, zarówno w przypadku osób, które chcą schudnąć, jak i tych, które chcą przytyć.
  • Sprawniejsza praca jelit.

Na dłuższą metę możesz w ten sposób nawet wyleczyć niektóre przewlekłe choroby.

Posiłki – niezdrowe połączenia

Jedną z najważniejszych wskazówek jest unikanie łączenia bardzo wielu różnych produktów podczas tego samego posiłku.

Szwedzki stół na przyjęciu może kusić szerokim wyborem przekąsek, ale próbowanie wszystkiego po kolei niestety nie ma dobrego wpływu na twoje ciało. Poniżej przedstawiamy najbardziej szkodliwe połączenia produktów spożywczych.

1. Melon i arbuz – nie łącz ich z innymi produktami

Choć owoce te są smaczne i zdrowe kiedy spożywamy je osobno, to w połączeniu z innymi produktami mogą być szkodliwe. Zarówno melona, jak i arbuza najlepiej jest jeść na pusty żołądek, bez łączenia z innymi produktami.

Melon i arbuz to świetne posiłki

Arbuzy i melony powinno się jeść na czczo, jako drugie danie lub podwieczorek. Staraj się ich nie łączyć z innymi owocami, dodatkami czy słonymi produktami spożywczymi.

2. Białko i skrobia

Jeśli twoje posiłki zawierają połączenie białka i skrobi, mogą one być ciężkostrawne i powodować przybieranie na wadze.

Głównymi źródłami białka są mięso, ryby, jajka i nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.

Z kolei skrobia znajduje się m.in. w zbożach i produktach mącznych (makarony, pieczywo, słodycze), ziemniakach, ryżu, kukurydzy, oraz w takich warzywach, jak dynia, marchew, buraki i karczochy.

Typowe posiłki składające się z ziemniaków i mięsa są sycące i smaczne, ale nie są niestety najzdrowszym wyborem. Najlepiej jest łączyć na talerzu produkty bogate w białko z porcją surowych warzyw lub z sałatką.

3. Mleko i nabiał

Mleko dostarcza innego rodzaju białka niż np. mięso i nie powinno być tak naprawdę łączone z żadnymi innymi produktami spożywczymi. Jeśli twój organizm nie ma problemów z trawieniem mleka, staraj się je pić zawsze osobno.

Nabiał

Warto również pamiętać, że jogurty i sery nie powinny być łączone z produktami bogatymi w skrobię. Staraj się też unikać słodzonych jogurtów i dodawania cukru do jogurtu.

4. Owoce spożywane podczas posiłku

Jedzenie owoców na deser wcale nie jest tak zdrowym pomysłem, jak mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli na obiad jedliśmy produkty zawierające dużo skrobi.

Owoce jedzone zaraz po posiłku szybko fermentują w żołądku i spowalniają procesy trawienia.

Wyjątek stanowią posiłki składające się z mięsa lub ryby i sałatki (bez ziemniaków i innych źródeł skrobi). W takim wypadku najlepiej jest zjeść na deser nieco ananasa lub papai. Obydwa te owoce zawierają mnóstwo enzymów wspomagających procesy trawienia.

Z tego samego powodu nie powinno się pić do posiłku soków owocowych, a szczególnie tych z kartonu, które zawierają dużą ilość cukru.

5. Różne rodzaje białka

Jedna porcja białka w posiłku powinna wystarczyć do zachowania zdrowej, zbilansowanej diety. Dlatego też nie zaleca się łączenia różnych typów białka, np. zwierzęcego i roślinnego.

Każdy produkt spożywczy ma swoje właściwości, które wpływają w określony sposób na procesy trawienia. Kiedy organizm musi sobie poradzić jednocześnie z różnymi typami białka, procesy trawienia przebiegają wolniej.

Różne typy białka w pożywieniu

6. Warzywa nie ze wszystkim idą w parze

Choć warzywa dość dobrze się komponują z większością produktów spożywczych, istnieje kilka wyjątków.

Warzyw nie powinno się łączyć z takimi produktami, jak:

  • Mleko
  • Słodkie owoce
  • Arbuz i melon
  • Cukier

7. Woda do posiłku

Każdego dnia powinno się wypijać od 1 do 2 litrów wody. Niektóre osoby, starając się stosować do tego zalecenia, często piją dużo wody do posiłku lub zaraz po nim.

Woda do posiłku

Może to prowadzić do uczucia ciężkości w brzuchu oraz wzdęć wywołanych zmieszaniem wody z kwasami żołądkowymi. Wodę najlepiej jest zatem pic na pusty żołądek – z samego rana i między posiłkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.