Kolor stolca - co może go zmienić u niemowlęcia?

Same zmiany koloru stolca niemowlęcego nie powinny być powodem do niepokoju. Takie różnice są prawie zawsze spowodowane drobnymi czynnikami.
Kolor stolca - co może go zmienić u niemowlęcia?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2022

Kolor stolca niemowlęcia może się zmieniać z różnych powodów. Czasami zmiana jest spowodowana czynnikami naturalnymi, takimi jak karmienie. Innym razem kolor stolca może wskazywać na problemy zdrowotne. Należy zwrócić uwagę na zmianę koloru stolca u niemowląt, gdy występuje wraz z innymi objawami, takimi jak płacz, wymioty lub gorączka. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na teksturę i konsystencję stolca.

Kolor stolca u niemowląt

Zmiany koloru stolca niemowląt są często związane z szybkością, z jaką pokarm przechodzi przez ich jelita. Są też chwile, kiedy są oznaką problemu. Przyjrzyjmy się, co może oznaczać każdy z różnych odcieni.

Czarny kał

Noworodki często mają czarny stolec o konsystencji smoły. Jest to znane jako smółka i zwykle trwa około dwóch dni po urodzeniu. Później, jeśli dziecko zje coś bogatego w żelazo, stolec również może stać się czarniawy. Nie ma się czym martwić.

Poza tymi przypadkami, gdy kolor stolca staje się bardzo czarny, może to być oznaką krwawienia z przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli konsystencja jest podobna do fusów z kawy.

Musztardowy żółty

Jest to normalny kolor stolca u karmionych niemowląt. Zwykle przybiera ten kolor po zniknięciu smółki. Często występuje u niemowląt karmionych wyłącznie piersią. Czasami stolec może wydawać się ciemniejszy, prawie brązowiejący.

Jasny żółty

Stosowanie formuły może spowodować, że stolec stanie się nieco jaśniejszy. Również skład flory bakteryjnej jelit dziecka sprawia, że czasami żółknięcie stolca staje się bledsze. Jeśli konsystencja jest bardzo płynna, może to wskazywać, że dziecko ma biegunkę.

Karmienie piersią a zmiana koloru stolca
Istnieją różnice w stolcu niemowląt karmionych piersią w porównaniu do tych, które spożywają mleko modyfikowane.

Pomarańczowy

Czasami kolor stolca niemowląt może zmienić się na pomarańczowy. Dzieje się tak u niemowląt karmionych wyłącznie piersią lub mieszanką. Wynika to z pigmentów nabytych w przewodzie pokarmowym. Powinno to budzić niepokój tylko wtedy, gdy zauważysz u dziecka uciążliwe objawy.

Czerwony

Jeśli dziecko zjadło ciemnoczerwone pokarmy lub napoje, stolec może wydawać się czerwonawy. Dzieje się tak z sokiem z buraków lub pomidorów. Jeśli jednak takie pokarmy nie były wcześniej spożywane, należy zwrócić szczególną uwagę.

Odcień może być spowodowany obecnością krwi w kale. Może być również przejawem alergii na mleko lub szczeliny odbytu. Należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Ciemny brąz

Kolor stolca dziecięcego może być również ciemnobrązowy. Jest to kolejny przypadek, w którym przyjmowanie pokarmów bogatych w żelazo lub suplementów może zmienić kolor stolca.

Czasami jest to spowodowane obecnością ran na sutkach matki, co prowadzi do połknięcia przez dziecko krwi. W tym drugim przypadku najlepiej udać się do pediatry.

Zielonkawe złoto

Istnieje kilka odżywek dla niemowląt, które powodują powstanie tego koloru w stolcu. Dzieje się tak, gdy dziecko nie pije mleka matki. Zielony pokarm, taki jak szpinak, może wytworzyć ten kolor.

Jeśli stolec jest zielonkawo-złoty i cieknący, może wystąpić infekcja powodująca biegunkę. W przypadku zapalenia żołądka i jelit stolec nabiera tego koloru, ponieważ następuje szybki przepływ żółci. Jest to sytuacja, na którą należy zwrócić uwagę lekarza.

Ciemnozielony

Spożywanie zielonych pokarmów powoduje, że stolce niemowląt mają zielony kolor. Podobnie niektóre suplementy żelaza powodują efekt. Inną możliwą przyczyną jest spożycie hydrolizowanego mleka.

Jeśli kolor nie jest spowodowany dietą lub spożyciem wymienionych substancji, możliwe jest, że występują zaburzenia jelitowe. Być może jest to infekcja, taka jak zapalenie żołądka i jelit lub przejaw alergii pokarmowej. W takich przypadkach ważne jest, aby skontaktować się z pediatrą.

Biały

Biały stolec jest zawsze oznaką głębszego problemu. Często pojawia się w pierwszych dniach życia i są wskaźnikiem, że dziecko nie wytwarza prawidłowo żółci. Innym razem tej manifestacji towarzyszy żółtaczka lub zażółcenie skóry.

Niemowlę. Chłopczyk
Żółtaczka noworodków powinna być zawsze oceniana przez pediatrę.

Szary

Czasami kolor stolca u niemowląt jest szary. Można to interpretować podobnie do białego stolca, ponieważ zwykle wiąże się to z problemem żółci. Szary, kredowy stolec to powód do konsultacji z pediatrą.

Inne czynniki, o których należy pamiętać

Oprócz koloru stolca niemowlęcia ważne jest również, aby wziąć pod uwagę liczbę wypróżnień. Noworodki zwykle mają wypróżnienia po każdym karmieniu mlekiem. Po 3-6 tygodniach częstotliwość spada. Kiedy gwałtownie wzrasta, może pojawić się problem zdrowotny.

Zobacz też: Dyschezja niemowlęca – problem spędzający sen z oczu matki

Oprócz kwoty należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Konsystencja: Stolec niemowlęcy jest miękki. Jeśli są karmione mieszanką, mogą być trochę trudniejsze. Jeśli jest zbyt wodnisty lub zbyt suchy, mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe.
  • Stolce śluzowe: Śluz w kale jest normalny, jeśli występuje tylko sporadycznie. Jeśli jednak jest bardzo częsty, należy się z nim skonsultować.
  • Kawałek niestrawionego jedzenia: Jest to powszechne zjawisko, gdy niemowlęta zaczynają jeść pokarmy stałe. Nie powinno to być powodem do niepokoju.

Zmiany koloru stolca u niemowląt są bardzo częste w pierwszym roku życia. Alarmy należy wznosić tylko wtedy, gdy pojawią się uciążliwe dla dziecka objawy lub gdy nastąpią zmiany w konsystencji stolca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Macpherson, A. J., de Agüero, M. G., & Ganal-Vonarburg, S. C. (2017). How nutrition and the maternal microbiota shape the neonatal immune system. Nature Reviews Immunology17(8), 508-517.
  • De Wolfe, T. J. (2021). El intestino del bebé en el centro de la inmunidad.
  • Ortega García, J. A., Carrizo Gallardo, D., Ferrís i Tortajada, J., Marco Macián, A., & Grimalt, J. O. (2004). Meconio y exposición prenatal a neurotóxicos.
  • Jiménez, S. G. (2017). Cuidados del bebé. El farmacéutico: profesión y cultura, (550), 22-30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.