Kolor czarny - charakterystyka i jego powszechne znaczenie

Chociaż kolor czarny był tradycyjnie kojarzony ze śmiercią, posiada o wiele więcej znaczeń, które mogą się różnić w różnych częściach świata.
Kolor czarny - charakterystyka i jego powszechne znaczenie
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2023

Czarny kolor często kojarzy się ludziom ze złem, ciemnością lub bólem. Czerń jest wynikiem braku fotorecepcji światła widzialnego. Jest uważany za kolor achromatyczny, podobnie zresztą jak biały. Zobaczmy więc, jakie jest znaczenie czarnego koloru, jakie są ciekawostki na jego temat oraz jego cechy charakterystyczne.

Termin negro wywodzi się z łacińskiego niger, a ten z praindoeuropejskiego nekw-t, który odnosi się do nocy. Wiele słów odnoszących się do opisania go w wielu językach zaczęło powstawać od XII wieku. Barwa ta powstaje z połączenia karmazynowego, żółtego i cyjanowego, z wynikami podobnymi do tego, czego można by oczekiwać od standardowego tonu.

Charakterystyka koloru czarnego

Kobieta w czarnym stroju
Czerń to kolor, który pomimo negatywnych konotacji jest używany na co dzień. Jednym z nich jest moda.

Z fizycznego punktu widzenia czerń jest interpretowana jako absorpcja wszystkich kolorów. To znaczy, gdy światło widzialne tych kolorów nie dociera do oczu. Stopień wchłaniania zmienia się w zależności od właściwości. W 2019 roku eksperci z MIT stworzyli najczarniejszy znany materiał, którego zakres pochłaniania światła wynosi 99,995% pod każdym kątem.

Jest to kolor bardzo powszechny w przyrodzie. Widzimy go, na przykład obserwując nocne niebo oraz u niektórych zwierząt i owadów. W przeciwieństwie do wszystkich kolorów widma, w tym bieli, czerń może istnieć niezależnie od światła. Nawet jego definicja wspomina, że czerń to po prostu brak światła.

Czy czarny to kolor?

Często mówi się, że czarny to nie kolor. Z fizycznego punktu widzenia stwierdzenie to nie jest całkowicie błędne. Pomijając wiele szczegółów z fizyki, kolor jest interpretowany jako zakres światła widzialnego, które porusza się w widmie elektromagnetycznym. Innymi słowy, kolor to nic innego jak widzialne widmo długości fali światła.

Skoro więc kolor ten może istnieć niezależnie od światła i jego cechą charakterystyczną jest właśnie brak światła, to z fizycznego punktu widzenia czerń nie jest kolorem. Oczywiście każdy może się zgodzić, że to stwierdzenie podlega wielu niuansom i że zależy od bardzo ścisłej definicji tego, czym jest kolor.

W przypadku przyjęcia takiej definicji biały lub różowy również nie są kolorami, ponieważ nie występują one w długości fali sklasyfikowanej dla kolorów. Zatem bardziej empiryczną i odpowiednią definicją jest to, że kolor jest całym światłem i jego brakiem, które interpretują oczy. Zgodnie z tym paradygmatem czarny jest kolorem.

Ciekawostki o kolorze czarnym

Związek, jaki ludzie mieli z kolorami, sięga niepamiętnych czasów, na długo przed pojawieniem się świadomości ich istnienia. Zestawiamy kilka ciekawostek na temat koloru czarnego:

  • Zjawisko znane jako rozpraszanie Rayleigha powoduje, że niebo jest niebieskawe w ciągu dnia i ciemne w nocy.
  • Wszechświat jest prawie całkowicie czarny. To ciekawy fakt, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obfitość istniejących gwiazd. Nazywamy to paradoksem Olbersa.
  • Termin czarne pudełko odnosi się do nieznanych rzeczy (metaforyczne znaczenie nie mogło być bardziej precyzyjne).
  • Czarna dziura to zjawisko we Wszechświecie, które powstaje w wyniku zapadnięcia się gwiazdy o określonej masie. Rezultatem jest obiekt, którego grawitacja uniemożliwia ucieczkę nawet światłu (dlatego czarnych dziur nie widać).
  • Słowo czarny ma niefortunny odcień znaczeniowy: czarna plaga, czarny poniedziałek (lub dowolny dzień tygodnia w odniesieniu do strat finansowych), czarny humor, czarny rynek, czarna owca i tym podobne.

Oto inne ciekawostki na ten temat:

  • Coco Chanel wymyśliła czarną sukienkę w 1926 roku. W tamtych czasach była to prawdziwa rewolucja.
  • Ciemna karnacja jest spowodowana wyższym stężeniem melaniny na powierzchni skóry. Jest to efekt ewolucyjny, którego celem jest ochrona przed promieniami ultrafioletowymi.
  • W przyrodzie czarny jest oznaką niebezpieczeństwa. Węże, płazy i owady używają tego koloru do ostrzegania przed jadem lub toksycznością.
  • To jeden z najpowszechniejszych kolorów w historii sztuki. W epoce paleolitu można było go uzyskać tylko z węgla drzewnego lub przez zmielenie tlenku manganu.
  • W starożytnym Egipcie czerń była charakterystycznym kolorem Anubisa, boga podziemi.
  • Zwyczaj noszenia czerni na znak żałoby sięga tysięcy lat wstecz. W Rzymie był popularny już w połowie II wieku p.n.e.
  • Pierwsze czarne tusze do pisania powstały z produktów ubocznych pożaru. Zyskały popularność wśród innych ze względu na kontrast z kolorem papirusu, pergaminu, a później białego papieru.
  • Chociaż nie był to kolor szlachecki, zyskał szerokie uznanie wśród tej grupy w XV wieku. Słynne są portrety noszących go Karola V i Filipa II.
  • Istnieje zjawisko, które nosi nazwę „stereotyp czarnej odzieży”. Zdaniem ekspertów odnosi się on do negatywnych uprzedzeń, jakie przypisujemy osobom noszącym ten kolor. Mamy tendencję do etykietowania ich jako nieuczciwych i agresywnych.
  • Niektóre ruchy polityczne, takie jak anarchizm, używały koloru czarnego jako swojego znaku.

Możemy wymienić dziesiątki dodatkowych odniesień, aby zrozumieć znaczenie koloru czarnego. To jednak wystarczy, aby dostrzec jego znaczenie. Uważamy, że jest jeszcze większe, gdy jego interpretacja pochodzi z perspektywy psychologicznej.

Kolor czarny – znaczenie w psychologii

Smutna kobieta. Kolor czarny
Ciągłe porównywanie czerni z negatywnymi aspektami może mieć istotne konsekwencje psychologiczne, zwłaszcza w kwestiach rasowych.

Jak wspomnieliśmy powyżej, ogólnie rzecz biorąc, kolor czarny ma zazwyczaj ujemne znaczenie psychologiczne. Chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych, faktem jest, że ten kolor ma pewne negatywne konotacje. Na przykład niektóre badania wykazały, że ludzie mają tendencję do kojarzenia koloru czarnego z niemoralnością oraz zanieczyszczeniem fizycznym i duchowym.

Z kolei eksperci wskazują, że kolor czarny kojarzy się z nastrojem i emocjami takimi jak smutek, strach, złość i wściekłość. Niektórzy twierdzą, że osoby z depresją mają tendencję do otaczania się kolorem czarnym i brązowym. Mimo to bardzo ważne jest, aby pamiętać, że interpretacja zawsze zależy od kontekstu.

Rzeczywiście, skojarzenie może być też czasami pozytywne. Według badań, w środowiskach biznesowych czerń kojarzy się z racjonalnością, argumentami i rzetelnymi faktami. Dlatego biznesmeni często go używają. Przykładem mogą być czarne garnitury, samochody, akcesoria, dekoracje i tak dalej. Przedmioty w tym kolorze wywierają określony wpływ psychologiczny.

Kolor czarny – znaczenie w różnych kulturach

W tym momencie poznałeś aspekty znaczenia koloru czarnego, których być może nie byłeś świadomy. Czy znaczenie tego koloru zmienia się w różnych kulturach? Oto kilka ciekawostek:

  • Egipcjanie uważali kolor czarny za znak płodności i obfitości.
  • W starożytnym Rzymie czarny był kolorem tylko dla rzemieślników.
  • Jest centralnym kolorem posągów i ceramiki dotyczącej starych cywilizacji na całym świecie.
  • Benedyktyni używali go jako znaku pokory.
  • Przez większą część średniowiecza ludzie kojarzyli czerń ze złem i z grzechem.
  • Podczas rewolucji francuskiej kolor czarny zyskał uznanie.
  • W Japonii czerń jest symbolem doświadczenia (wśród wielu innych znaczeń).
  • Do niedawna był dominującym kolorem w mundurach wojskowych.

Niektórzy kojarzą kolor czarny w zasadzie z negatywnymi aspektami. Wszystko zależy jednak od kontekstu. Podobnie jak w przypadku innych kolorów, niektórzy po prostu zupełnie ignorują jego znaczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.