Czarna owca - cztery powody, dla których warto nią być

Postać, jaką jest czarna owca zwykle identyfikujemy z nieudacznikiem bądź osobą, której nie powiodło się w życiu. Prawda jednak może być całkiem inna - człowiek ten, zamiast nie wiedzieć, czego chce, może to wiedzieć znacznie lepiej, niż większość osób w jego otoczeniu.
Czarna owca - cztery powody, dla których warto nią być

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2019

Czarna owca to przydomek osób odstających od reszty, które nie podążają za tłumem. Jest to termin bardzo często stosowany, zarówno w rodzinie jak i w dalszych kręgach. Prawie zawsze ma to wydźwięk pejoratywny.

Czarna owca w rodzinie jest zwykle krytykowana, ponieważ nie pasuje do reszty i nie wyznaje tych samych norm co większość. Mówi się, że człowiek taki jest inny, czasami wybuchowy, może brakuje mu piątej klepki bądź zdrowego rozsądku. Okazuje się jednak, że czarna owca ma coś, czego nie ma większość osób: swój własny głos.

Wbrew temu, w co chcemy wierzyć i co wydaje nam się logiczne, działać i podążać za swoimi wartościami stawiając czoła całemu stadu białych owiec może być doskonałym sposobem zadbania o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Oczywiście, jesteśmy zmuszeni żyć w otoczeniu innych ludzi. Na tym polega społeczeństwo. Aby przebiegało to bez zgrzytów, należy okazywać szacunek i pozostawiać innym przestrzeń do wyrażania się. Jeżeli ktoś jest krytykowany i potępiany za posiadanie własnych kryteriów myślenia i działania, siłą rzeczy harmonijne współistnienie jest zaburzone.

Jeżeli czujesz, że opis ten dotyczy Ciebie, zachęcamy Cię do refleksji nad kilkoma ważnymi aspektami.

1. Czarna owca walczy o człowieka, którym naprawdę chce być

Społeczeństwo, w jakim przyszło nam żyć, w bardzo subtelny sposób sugeruje nam, żebyśmy wpasowali się w tłum i stali się częścią armii identycznych ludzi.

System edukacyjny, moda, ideały piękna, technologia, reklamy… Wszystko to wysyła nam komunikaty co do tego, jacy powinniśmy być, jak się zachowywać, jak wyglądać i jak myśleć. Tak właśnie formuje się stado białych owiec.

Odważna kobieta z lwem a czarna owca
  • Choć niektóre elementy sprawiają nam przyjemność (lubimy na przykład jeść, kupować, czy oglądać filmy), gdy bliżej przyjrzymy się im jako całości, uświadomimy sobie wiele kwestii, które niekoniecznie nam się spodobają. Jako ludzie stopniowo stajemy się jak owca Dolly. Zmieniamy się w klony.
  • Uczy się nas i nieustannie wpaja, że musimy być tacy, jakimi inni chcieliby nas widzieć. Trzeba być poprawnym, łatwym do manipulowania i starać się spełnić oczekiwania innych, jak najlepiej wpasowując się w sztywne ramy naszego społeczeństwa, rodziny i otoczenia.
  • Jeżeli nie pasujesz, trzeba Cię wpasować na siłę, jak gdybyś był ciałem w rozmiarze 42, które ktoś próbuje ubrać w jeansy o rozmiarze 36. Nic przyjemnego i zupełnie bezcelowe.
  • Czarna owca nie ma tego problemu. Podjęła decyzje, aby być inna, dzięki czemu jest spokojna i czuje się dobrze, nie odczuwając konieczności wpasowania się w ramy, które zwyczajnie nie są stworzone dla niej.

Czarna owca akceptuje siebie taką jaka jest i walczy o to, by właśnie taka być. Bez zaprzeczania samej sobie, bez fałszu i udawania.

2. Ukaż się i zbuntuj się przeciwko tłumowi

Aby przestać formować część tej niezdefiniowanej masy identycznych istot ludzkich, najpierw musisz ujawnić swoje prawdziwe ja. Musisz odkryć, kim jesteś, co Cię określa, co identyfikuje i co tak naprawdę uszczęśliwia.

  • Gdy już pozwolisz swojemu pięknu ujrzeć światło dzienne, musisz zacząć go bronić. Przyszedł czas na zbuntowanie się przeciw wszystkim tym, którzy narzucają nam swoje osądy, oceny i wzorce myślowe, które zmuszają do konkretnych zachowań.
  • Aby każdą przeżytą chwilę  należycie zgrać z naszą esencją i tożsamością, należy mieć jasno tylko jedną sprawę: jeżeli coś Cię nie uszczęśliwia, zwyczajnie tego nie rób.
Kobieta z głową do góry

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Jestem kobietą, która nie musi nic udowadniać

Każdy z nas ma w swoim wnętrzu pewnego rodzaju czujnik, który włącza się, gdy ktoś lub coś nas osłabia i ograbia z naszej energii.

Niedocenianie, poniżanie, niekonstruktywna krytyka, obraza bądź polecenie naruszające nasze wartości – wszystko to są czyny, na które nie wolno nam zamykać oczu i pozostawać biernymi.

3. Rozkosz wewnętrznej równowagi i godności osobistej

Niewiele rzeczy jest zdrowszych i przyjemniejszych niż zasypiać z czystym sumieniem. Okazuje się jednak, że wiele osób składa głowę na poduszce z całym, ogromnym ciężarem problemów. Nieuchronnie wciąga ich to do oceanu bezsenności.

  • Jeżeli zmuszamy się, by robić coś, na co wewnętrznie się nie zgadzamy, nie będziemy w stanie spać spokojnie.
  • Kto nie wypowiada tego, co myśli na rzecz sprawiania przyjemności drugim, kończy wycieńczony, sfrustrowany i zwyczajnie nieszczęśliwy.
  • Osoby, które na siłę chcą dogodzić białym owcom aby tylko zostać zaakceptowane, z czasem zapominają o czymś: zapominają o zdrowej akceptacji samego siebie. Jest to forma tortury i niedoceniania samego siebie.

Trzeba więc przyznać to otwarcie. Po co karmić to uczucie nieszczęścia? Bądźmy wolni, działajmy z szacunkiem do innych ale też do siebie. Twoja godność osobista jest bardzo ważna: działaj w zgodzie z tym, jak myślisz. Rób to, co myślisz i nie milcz, gdy czujesz, że powinieneś mówić.

4. Nie jesteś robotem, żeby Cię programować, naucz się wolności

Wszyscy wiele razy w naszym życiu słyszeliśmy zwroty w stylu: “Naucz się być sobą” lub: “Wolność daje nam szczęście”. Jak jednak się tego nauczyć? Jak być człowiekiem wolnym i szczęśliwym?

Wolność to pojęcie względne. Wszyscy mamy bowiem pewne obowiązki społeczne i zobowiązania osobiste. Żyjemy przecież w społeczeństwie i stanowimy jego część, w związku z czym zwyczajnie musimy trzymać się pewnych zasad.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Samotnik – osoba, która nie boi się żyć sama

Kobieta i wilk a czarna owca

Na tym polu jednak, nawet jeśli uchwycimy nasze życie w pewne ramy, wciąż istnieje całe mnóstwo dróg i ścieżek. Sami możemy wybrać, którą podążymy aby odkryć, czym dla nas jest wolność i jak możemy ją osiągnąć.

  • Jesteś człowiekiem wolnym i masz pełne prawo określić, czego i kogo chcesz w swoim życiu, a kogo nie chcesz w nim widzieć.
  • Pamiętaj jednak, że inni również mają prawo do podjęcia własnej decyzji co do tego, czy chcą zaakceptować Twoje wybory, czy nie. Czarna owca w rodzinie może być przez nią zaakceptowana lub nie, nie mając na to najmniejszego wpływu. Jeżeli inni podejmą decyzję o braku akceptacji, problem chcąc nie chcąc będzie ich, nie nasz. Trzeba to zaakceptować.
  • Jeżeli jednak ktoś chce Cię kontrolować lub poddać własnej woli, możesz i powinieneś się bronić. Nie jesteś robotem bez uczuć ani maszyną, która może otrzymywać i skutecznie wypełniać wszystkie polecenia.

Naucz się stawiać granice, broń swojej nienaruszalności osobistej i emocjonalnej. Czarna owca nie jest przestępcą, ma prawo do bycia wyjątkową, inną, do bycia sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freire, P. (1971). La educación como práctica de la libertad. In Tierra Nueva. https://doi.org/10.1016/0017-9310(72)90070-1
  • Arendt, H. (1996). ¿Qué es la libertad? In Entre el pasado y el futuro.
  • Castro, J., & Díaz, M. (2004). El desarrollo como libertad. Gaceta Ecológica. https://doi.org/10.1016/j.disopt.2006.10.011
  • Arendt, H. (1996). ¿Qué es la libertad? In Entre el pasado y el futuro.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.