Kobiety o silnym charakterze – poznaj ich cechy

Silne kobiety nie są “twarde” od urodzenia. Swoje szczęście i charakter zbudowały na doświadczeniach z życia, które je okrutnie doświadczyło, a przeżyte cierpienie oraz wsparcie ze strony najbliższych dodało im wewnętrznej siły i życiowego optymizmu.
Kobiety o silnym charakterze – poznaj ich cechy
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kobiety o silnym charakterze potrafią samodzielnie znaleźć szczęście. Cechuje je wysokie poczucie własnej wartości, dlatego potrafią żyć w szczęściu i samospełnieniu bez konieczności kierowania się opinią i aprobatą otaczających ludzi.

Chcielibyśmy zaprosić Cię do refleksji na temat kobiet, które w życiu podążają za głosem serca i marzeniami. Przedstawimy Ci również kilka nawyków, dzięki którym z łatwością odmienisz swoje życie i staniesz się bardziej niezależna i w pełni szczęśliwa.

Silne kobiety są niezależne emocjonalnie i są w stanie nawiązywać zdrowe relacje z bliskimi. Priorytetem w ich życiu jest zbudowanie własnego szczęścia na cenionych przez siebie wartościach.

Kobiety o silnym charakterze do szczęścia nie potrzebują partnera. Wyznacznikiem harmonijnego życia jest pozytywne nastawienie do samej siebie, troska o własne ciało, rozpieszczanie się, asertywność oraz zdrowe relacje społeczne.

Silne kobiety stawiają na ciągły rozwój

Kobiety o silnej osobowości doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jedyną przeszkodą w osiągnięciu sukcesu jest ich własne zachowanie.

Z tego powodu całkowicie odrzucają oczekiwanie na szczęście i biorą sprawy w swoje ręce, nawet jeśli wymaga to ogromnego wysiłku i sporej ilości czasu.

Kobiety o silnym charakterze nie boją się kolejnych wyzwań. Zamiast czekać, same postanawiają iść ku swoim marzeniom, stawiając czoło wielu przeciwnościom losu i negatywnym opiniom społecznym. Wierzą, że poprzez ciągły rozwój wewnętrzny staną się lepszą i szczęśliwszą osobą.

Pokochaj siebie!

Społeczeństwo, w którym żyjemy, stale bombarduje nas przekazami o konieczności dostosowania się do z góry ustalonych stereotypów. Z żalem trzeba przyznać, że znaczna większość kobiet z pokorą przyjmuje wyznaczoną rolę społeczną i „wtapia się” w nienaturalny model życia.

Kobiety o silnym charakterze są jednak w stanie odeprzeć negatywne przesłania społeczne i nadmierną krytykę najbliższego otoczenia. Doskonale zdają sobie sprawę z tego kim są i czego w życiu chcą.

kobieta wśród kwiatów

Chociaż bezinteresowne pokochanie samej siebie na początku wydaje się nieco trudne, to jest to proces, którego każda z nas może się nauczyć. Wystarczy poświęcić trochę czasu na dogłębne poznanie własnej duszy i zaakceptowanie swoich pragnień i marzeń.

Kiedy uświadomisz sobie swoje mocne strony, zdasz sobie sprawę z tego, że drzemie w Tobie potencjał, o którym dotychczas nie miałaś pojęcia. Zaufaj swojemu instynktowi i stań się swoją najlepszą przyjaciółką, która nie zna stwierdzenia: „to dla mnie zbyt trudne”.

Jeśli czujesz, że zasługujesz na więcej – walcz!

Jeśli chcesz stać się silną kobietą, nie zadowalaj się cudzymi okruchami. To jedna z podstawowych kwestii, które prowadzą do harmonijnego i szczęśliwego życia.

Niestety zazwyczaj uświadomienie sobie tego, że zasługujemy na znacznie więcej niż dostajemy, zajmuje nam wiele czasu. Gdy już zdamy sobie z tego sprawę, ogarnia nas wielkie poczucie straconego czasu, którego nigdy nie zdołamy odzyskać.

Czy cokolwiek stoi na przeszkodzie, aby sięnąć po największe uznanie? Jeśli będziesz się wysoko cenić, unikniesz niepotrzebnego cierpienia oraz marnowania cennego czasu. Nigdy nie będziesz zadowolona ani szczęśliwa, jeśli nie otrzymasz za swój wysiłek odpowiedniej rekompensaty.

Unikaj toksycznych ludzi 

dwie kobiety w toksycznej relacji

Nie mamy na myśli ludzi agresywnych, lecz tych, którzy na co dzień karmią się plotkami, są fałszywi, stale krytykują wszystko i wszystkich oraz emocjonują się nieszczęściami innych.

Pamiętaj, że w przypadku jakiejkolwiek relacji społecznej należy świadomie wytyczać granice, które pozwolą Ci zachować wolność i emocjonalną niezależność. Dzięki takiej postawie łatwiej jest realizować kolejne marzenia i stawiać czoło coraz trudniejszym wyzwaniom.

Wybaczaj, ale nie zapominaj krzywd

Wybaczanie to wartościowa cnota i powinniśmy potrafić to robić na co dzień. Pamiętaj jednak, że wybaczenie to nie prezent, jaki robimy osobie, która wyrządziła nam krzywdę, lecz raczej ukłon w stronę własnego “ja”.

Kobiety o silnej osobowości wiedzą, że wybaczenie jest niczym katalizator, który ułatwia uwolnienie się od negatywnych emocji i gniewu. Bez niego można pogrążyć się w stanie goryczy i bałaganu, co w konsekwencji prowadzi do poczucia nieszczęścia i stanów depresyjnych.

Warto jednak uświadomić sobie, że sam fakt wybaczenia komuś krzywdy wcale nie oznacza, że powinnyśmy całkowicie zapomnieć o przykrym zdarzeniu. W ten sposób potrafimy wyciągnąć wnioski na przyszłość i wykazujemy się większą ostrożnością w stosunku do osób, które już raz zawiodły nasze zaufanie.

Nie przejmuj się tym, co myślą inni

Jeśli chcesz być silną kobietą, powinnaś przestać martwić się tym, co mówią lub myślą inni. Prawdziwe szczęście nie zna porównań, rodzi się z szacunku dla samej siebie i chęci ciągłego rozwoju.

Silne kobiety nauczyły się odrzucać pesymistyczne i negatywne opinie innych. To, co jest dla nich wartościowe, to głos własnego serca i wierność wyznawanym wartościom. Są w pełni świadome tego, że sukces lub porażka są tylko i wyłącznie wynikiem ich własnych decyzji.

Opinie osób, które nie mają za grosz doświadczenia w danej materii, w ogóle nie powinny Cię interesować. Kieruj się wsparciem tych, których sama poprosisz o radę, ponieważ tylko ich opinia może być dla Ciebie wartościowa.

Uświadom sobie, że nie jesteś idealna

Kobieta i ptak

Osoby idealne nie istnieją! No chyba, że te, które są absolutnie przekonane o swojej doskonałości… Silne kobiety posiadają zdolność do akceptacji swojego ciała oraz wszelkich niedoskonałości. Cenią w równym stopniu swoje mocne strony, jak i te słabsze.

Taka postawa sprawia, że łatwiej jest im się zaadaptować społecznie. Choć może trudno w to uwierzyć, ale akceptacja swojego „ja” pozwala na odnalezienie szczęścia i na prawdziwie harmonijne życie.

Zastanów się, czy spędzanie długich godzin na ubolewaniu nad tym, że jesteśmy takie, a nie inne, prowadzi do czegokolwiek. To po prostu strata czasu i wielki absurd. Przecież życie jest krótkie i warto przeżyć go godnie i z uśmiechem.

Szanuj siebie i nie zadowalaj się byle czym

Kobiety o silnym charakterze są świadome swojej prawdziwej wartości. Pamiętaj jednak, że proces wewnętrznego dojrzewania i odnajdywania poczucia własnej wartości jest dla każdej z nas inny.

W niektórych przypadkach nie jesteśmy sobie w stanie uświadomić, że zasługujemy na coś znacznie lepszego, aż do momentu, gdy rzeczywiście znajdziemy się „między młotem a kowadłem”.

Pamiętaj, że kobiety nie są silne z natury. Ich niezłomny charakter jest wynikiem długoletnich poszukiwań w głębi duszy lub przykrych doświadczeń życiowych, które wpłynęły na sposób postrzegania przez nie świata.

Czasem po prostu musi nadejść krytyczny moment, w którym pozostają jedynie łzy. Nie ma odwrotu – nowy rozdział w życiu staje się faktem. To właśnie w tym czasie zwykle zachodzą wartościowe zmiany w osobowości.

Zbuduj silny system wsparcia osobistego

Nie ma wątpliwości, że kobiety o silnej osobowości tworzą silne i stabilne relacje z innymi ludźmi. Nie znają leku na każdą bolączkę – często ich dobre samopoczucie i harmonia są wynikiem jednego telefonu do zaufanej osoby.

Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że prawdziwa siła pochodzi z więzi międzyludzkiej. Nikt w końcu nie jest w stanie samodzielnie rozwiązywać swoich problemów. Prawdziwa cnota to umieć poprosić o radę, a jeśli zajdzie taka potrzeba – również o pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.